Крас (Істрія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карстовий ландшафт в італійській комуні Добердо-дель-Лаго.
Плато Крас в селищі Шкоцян

Крас (італ. Carso; нім. Karst; словен.: Kras) або плато Карст, — вапнякове прикордонне плато на південному заході Словенії, маюче продовження на північний схід Італії. Розташовано між долиною Віпава, невисокими пагорбами навколо долини, найзахіднішою частина пагорбів Брикні, північною Істрією, і Трієстською затокою. Західний край плато, також є традиційним етнічним кордоном між італійцями і словенцями.

Регіон відомий тим, що дав назву Карстовому рельєфу. З цієї причини він також згадується як Класичний Карст.

Географічне положення[ред.ред. код]

Плато досить круто здіймається над навколишніми теренами, за винятком її північно-східної сторони, де крутизна менш виразна. Плато поступово опускається з південного сходу на південний захід. У середньому плато лежить 334 метрів над рівнем моря. Його західний край, відомий як Карст Рим (словен.: Kraški rob), є продовженням пасма Учка у Східній Істрії, і піднімається на сході і південному сході до Трієсту, і закінчується крутими скелями між Набрежина і Дуїно. Багато цікавих геологічних явищ є вздовж Карст Рим, у тому числі мальовнича долина Росандра (словен.: Dolina Glinščice).

Оскільки Карст круто уривається до Адріатичного моря, це вельми файно впливає на середземноморський клімат. У минулому, основна рослинність на плато були дуби, але вони були замінені сосновим лісом в 19-м і 20-го століттях. Ліси тепер покривають лише одну третину всього терену. У Середньовіччі, плато зазнало радикальну вирубку. Більша частина деревини пішло на палі, які є підмурівком міста Венеція.

Карст славиться своїми печерами. У Словенії, вони включають Віленицю (найстарішу демонструєму печеру у світі), печери Липиця , Дивачя, Качна, Постойна і Шкоцян, в Італії — Гротте Гіганте.

Більшість Карсту знаходиться в Словенському Примор'є, площею 429 км², з населенням близько 19,000 чоловік. Карст в цілому має 100 населених пунктів. Місто Сежана — центр регіону у Словенії. Основними центрами є сільські поселення Дивача, Дутовлє і Комен. В Італії найбільші поселення — Вілла Опичина, Набрежина і Дуїно.

Посилання[ред.ред. код]