Краут-рок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Краут-рок
Стилістичні походження
Походження
пізні 1960-ті, ФРН
Типові інструменти
Зовнішні відеофайли
«Mother Sky»

Краут-рок (нім. Krautrock) — напрямок експериментальної та психоделічної рок-музики, що виник у кінці 1960-х — на початку 1970-х років у Німеччині.

Походження[ред. | ред. код]

Багато які з гуртів краут-року намагалися заповнити культурний вакуум, що утворився у Німеччині після Другої світової війни, і створити на основі американської поп- і рок-культури свою власну, радикальнішу й експериментальну, нову німецьку культуру. Водночас під впливом політичної й соціальної ситуації у світі, в інших країнах виникли так само такі не далекі від краут-року явища, як психоделічна музика і культура хіпі.

Коріння краут-рока йдуть частково в німецький електронний авангард 1950-х років і творчість композитора Карлхайнца Штокхаузена (у якого вчився Holger Czukay із гурту Can).

Сам термін краут-рок імовірно був введеним британською пресою і походить від сленгового слова «краут» (нім. Kraut), що означає «німець» і своєю чергою походить від Сауеркраут (нім. Sauerkraut) — назви національної німецької страви із квашеної капусти. Початково цей термін був дещо образливим, але після того, як музика в стилі краут-рок завоювала широке коло шанувальників, цей термін став носити однозначно позитивний характер. У німецькій мові слово Kraut означає «трава» (однак не асоціюється з наркотичними речовинами, для яких в німецькому сленгу існує слово «Gras»).

Риси і представники[ред. | ред. код]

Ознакою напрямку стало змішування рис рок-музики, з властивими їй інструментами (електрогітара, бас-гітара, ударні) із здобутками експериментальної електронної музики, зокрема використання електронної обробки звуку. Іншою ознакою краут-року є ритм моторик (нім. Motorik), що найяскравіше відчувається у композиції Autobahn гурту Kraftwerk та альбомах гурту Neu!. Краут-рокові також властива імпровізаційність і тяжіння до експериментів.

Типовими представниками краут-рока є німецькі групи початку 1970-х років: Tangerine Dream, Faust, Can, Neu!, ранні Kraftwerk, Клаус Шульце і багато інших. Важливу роль у розвитку напрямку зіграли кельнські продюсери Дітер Діркс (нім. Dieter Dierks) і Конні Планк (нім. Conny Plank). в Італії Jean Ven Robert Hal.

Вплив краут-рока[ред. | ред. код]

В кінці 1990-х — початку 2000-х років зі зростанням інтересу до електронної музики виявилося, що німецький краут-рок дуже вплинув на музикантів нового покоління. Такі групи, як Radiohead, Stereolab, Laika, Boredoms, Mouse on Mars й Tortoise називають краут-рок-гурти серед тих, що найбільше вплинули на них. Водночас вплив таких гуртів як Can і Neu! визнають і представники альтернативного року, такі як Sonic Youth, Einstürzende Neubauten, Red Hot Chili Peppers та інші.

У 2000-х роках композиції краут-рок-гуртів зустрічаються в різних музичних програмах, наприклад на концертах Radiohead (виконували живцем кавер-версію композиції Can «The Thief») або в саундтреку до фільму «Убити Білла» Квентина Тарантіно (композиція «Super16» гурту Neu!)

Знакові платівки[ред. | ред. код]

Мультимедія[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ulrich Adelt, Krautrock: German Music in the Seventies, Ann Arbor: University of Michigan Press, 2016.(англ.)
  • Julian Cope, Krautrocksampler: One Head's Guide to the Great Kosmische Musik—1968 Onwards, Yatesbury: Head Heritage, 1995.(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]