Крашанка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приготування крашанок у відварі лушпиння цибулі.

Кра́шанка (галунка) — один з чотирьох основних видів розписаних великодніх яєць, разом з крапанкою, дряпанкою, та писанкою (інколи писанками називають загалом всі розписані яйця). Кожен із цих видів має свою систему розпису.

Традиційна технологія виготовлення крашанки є дуже простою, в порівнянні з виготовленням всіх інших видів великодніх яєць. Вона не потребує використання воску, спеціальних фарб, чи писачка. Для отримання крашанок використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір, символ кохання і вічного життя.

У ХХ сторіччі почали також фарбувати крашанки різноманітними харчовими барвниками промислового виробництва.

Історія[ред.ред. код]

Яйце завжди було символом зародження життя. Крашанки наділяли охоронними властивостями.[1]

Згідно з церковною традицією, фарбують крашанки у Чистий четвер (четвер на Страсному тижні — останній тиждень Великого посту, безпосередньо напередодні Великодня). У Велику суботу крашанки разом з паскою несуть до церкви на освячення.

Натуральні барвники[ред.ред. код]

Спочатку крашанки фарбували кров’ю в червоний колір крові. Зараз можна побачити крашанки різного забарвлення. Використовуючи відвари рослин, та залежно від мети, можна отримати наступні кольори:

...

На гроші там не козиряли,

А в кітьки[2] крашанками грали,  — 

Не візьмеш даром сухаря.

«Енеїда» Іван Котляревський

Також для фарбування використовували чебрець та кору з чорноклена.

Змінюючи щільність відвару і час, на протязі якого яйця знаходяться у відварі, можна регулювати насиченість кольору.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 313-314 на сайті ukrlit.org
  2. йдеться про поширений звичай грати на Великдень у крашанки. Грали навбитки, тобто стукалися крашанками з гострого кінця. Той, чиє яйце лишиться цілим, забирає надбите яйце партнера собі.

Див. також[ред.ред. код]