Крейн Марко Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Крейн Марко Григорович.jpg
Народився 3 квітня 1907(1907-04-03)
Київ
Помер 17 жовтня 1989(1989-10-17) (82 роки)
Одеса
Громадянство / підданство Союз Радянських Соціалістичних Республік
Галузь наукових інтересів математик і викладач університету
Відомі учні Адамян Вадим Мовсесович, Березанський Юрій Макарович, Гохберг Ізраїль Цудикович, Iosif Iohvidov[d] і Мільман Давид Пінхусович
Нагороди

Марко́ Григо́рович Крейн (3 квітня 1907, Київ — 17 жовтня 1989, Одеса) — український математик. Член-кореспондент АН УРСР (1939).

Біографія[ред.ред. код]

Марко Крейн народився в Києві в багатодітній сім'ї (семеро дітей) скромного достатку. Батько торгував лісом, а після бурхливих подій 1917 року змушений був покинути цей бізнес.

Незвичайні математичні здібності Марка проявились ще в юності. З чотирнадцяти років він систематично відвідував, як вільний слухач, лекції Дмитра Граве та наукові семінари Граве і Бориса Делоне в Київському університеті, слухав лекції Делоне в Київському політехнічному інституті.

Коли Крейну виповнилося 17, він під впливом «Моїх університетів» Максима Горького вирішив, що пора розпочинати свої «університети»: разом з товаришем утік з дому в Одесу, щоб приєднатися до однієї з циркових груп, бо мріяв стати акробатом. Але вакансія акробата виявилася зайнятою. Очікуючи на появу нової, Крейн зустрівся з чудовим алгебраїстом і людиною великої душі Миколою Чеботарьовим, до якого мав рекомендаційного листа від Граве. В той час Чеботарьов займався науково-дослідною роботою в Одеському університеті. Відчуваючи математичне обдаровання юнака, він відмовив його від циркових задумів і підготував до аспірантури. Разом із Самуїлом Шатуновським вони добились від відділу освіти спеціального дозволу для дев'ятнадцятирічного Крейна, котрий не мав диплома не те що про вищу, а навіть про середню освіту, на вступ до аспірантури. Так 1926 року він став аспірантом Одеського університету під керівництвом Чеботарьова. Відтоді фотографія Чеботарьова завжди висіла над робочим столом Крейна.

Сам же Чеботарьов, згадуючи у своїй «Математичній автобіографії» 1948 року про 17-річного Марка, який, «не закінчивши середньої школи, приніс самостійну роботу з дуже свіжим змістом», пишався своїм першим учнем, якого вже тоді вважав «одним із найкращих математиків України».

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У 2007 р. Національною Академією наук України була заснована Премія НАН України імені М. Г. Крейна, яка вручається Відділенням математики НАН України за видатні наукові роботи в галузі функціонального аналізу і теорії функцій.

14 січня 2008 року на будівлі головного корпусу Одеського національного университету імені І. І. Мечникова була встановлена меморіальна дошка, присвячена Марку Григоровичу Крейну.

У 2012 р. в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського сформовано особовий фонд вченого.

Література[ред.ред. код]

  • Український радянський енциклопедичний словник. У 3-х т. Т. 2. — 2-ге вид. — К., 1987. — С. 186.
  • Булгаков Ю. Особисте листування М. Крейна: загальний огляд та інформативний потенціал/ Ю.В. Булгаков // Архіви України. – 2012. – № 6. – С. 100–106.
  • Булгаков Ю. Особисте листування М.Г. Крейна у контексті збереження пам’яті про вченого / Ю.В. Булгаков // Національна пам’ять: соціокультурний та духовний виміри. Національна та історична пам’ять: Зб. наук. праць. – 2012. – Вип. 4. – С. 251 – 259.

Посилання[ред.ред. код]

Науковці України Це незавершена стаття про українського науковця.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.