Крейн Марко Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Крейн Марко Григорович
Крейн Марко Григорович.jpg
Народився 3 квітня 1907(1907-04-03)
Київ, Російська імперія
Помер 17 жовтня 1989(1989-10-17) (82 роки)
Одеса, Українська РСР, СРСР
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of the Ukranian State.svg УНР
СРСР СРСР
Національність український єврей
Діяльність математик, викладач університету
Alma mater Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Галузь Функціональний аналіз, диференціальні рівняння, інтегральне рівняння, Теорія функцій, Алгебра і математична фізика
Заклад Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Науковий керівник Чеботарьов Микола Григорович
Відомі учні Адамян Вадим Мовсесович
Березанський Юрій Макарович
Гохберг Ізраїль Цудикович
Iosif Iohvidov[d]
Мільман Давид Пінхусович
Член Національна академія наук України і Американська академія мистецтв і наук
Відомий завдяки: математик
Нагороди

Крейн Марко Григорович у Вікісховищі?

Марко́ Григо́рович Крейн (3 квітня 1907, Київ, Російська імперія17 жовтня 1989, Одеса, Українська РСР, СРСР) — радянський математик українського єврейського походження. Член-кореспондент АН УРСР (1939).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в Києві в багатодітній єврейській сім'ї (семеро дітей) скромного достатку. Батько торгував лісом, а після бурхливих подій 1917 року змушений був покинути цей бізнес.

Незвичайні математичні здібності Марка проявились ще в юності. З чотирнадцяти років він систематично відвідував, як вільний слухач, лекції Дмитра Граве та наукові семінари Граве і Бориса Делоне в Київському університеті, слухав лекції Делоне в Київському політехнічному інституті.

Коли Крейну виповнилося 17, він під впливом «Моїх університетів» Максима Горького вирішив, що пора розпочинати свої «університети»: разом з товаришем утік з дому в Одесу, щоб приєднатися до однієї з циркових груп, бо мріяв стати акробатом. Але вакансія акробата виявилася зайнятою. Очікуючи на появу нової, Крейн зустрівся з чудовим алгебраїстом і людиною великої душі Миколою Чеботарьовим, до якого мав рекомендаційного листа від Граве. В той час Чеботарьов займався науково-дослідною роботою в Одеському університеті. Відчуваючи математичне обдаровання юнака, він відмовив його від циркових задумів і підготував до аспірантури. Разом із Самуїлом Шатуновським вони добились від відділу освіти спеціального дозволу для дев'ятнадцятирічного Крейна, котрий не мав диплома не те що про вищу, а навіть про середню освіту, на вступ до аспірантури. Так 1926 року він став аспірантом Одеського університету під керівництвом Чеботарьова. Відтоді фотографія Чеботарьова завжди висіла над робочим столом Крейна.

Сам же Чеботарьов, згадуючи у своїй «Математичній автобіографії» 1948 року про 17-річного Марка, який, «не закінчивши середньої школи, приніс самостійну роботу з дуже свіжим змістом», пишався своїм першим учнем, якого вже тоді вважав «одним із найкращих математиків України».

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У 2007 Національною Академією наук України була заснована Премія НАН України імені М. Г. Крейна, яка вручається Відділенням математики НАН України за видатні наукові роботи в галузі функціонального аналізу і теорії функцій.

14 січня 2008 на будівлі головного корпусу Одеського національного университету імені І. І. Мечникова була встановлена меморіальна дошка, присвячена Марку Григоровичу Крейну.

У 2012 в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського сформовано особовий фонд вченого.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Український радянський енциклопедичний словник. У 3-х т. Т. 2. — 2-ге вид. — К., 1987. — С. 186.
  • Булгаков Ю. Особисте листування М. Крейна: загальний огляд та інформативний потенціал/ Ю.В. Булгаков // Архіви України. – 2012. – № 6. – С. 100–106.
  • Булгаков Ю. Особисте листування М.Г. Крейна у контексті збереження пам’яті про вченого / Ю.В. Булгаков // Національна пам’ять: соціокультурний та духовний виміри. Національна та історична пам’ять: Зб. наук. праць. – 2012. – Вип. 4. – С. 251 – 259.

Посилання[ред.ред. код]