Крейсерська швидкість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крейсерський політ 4-двигунового Airbus A340

Крейсерська швидкість (Cruise Speed) — повітряна швидкість руху повітряного судна, за якої відношення його підйомної сили (Y) до сили лобового аеродинамічного спротиву (X) є майксимальним: (Y/X=max) . Відповідно, на такій швидкості витрата літаком енергії (палива чи заряду батарей на електролітаку) на кожний кілометр польоту мінімальна. За рахунок більш економної витрати палива на крейсерській швидкості літак може пролетіти далі.

Треба також розуміти, що щільність повітря зменшується зі збільшенням висоти, і це дає можливість літаку фізично летіти швидше при збереженні ідентичного повітряного напору. Тому істинна швидкість літака відносно повітря при збільшенні висоти також збільшується (при збереженні його повітряної швидкості, яка розраховується відповідно повітряному напору). Зазвичай екіпажі літаків використовують це явище, при цьому крейсерська швидкість літака на максимальній висоті відповідає найоптимальнішій швидкості його польоту. Це дає змогу при мінімальній витраті палива пролетіти якнайбільшу відстань, і від того суттєво зекономити пальне.

Політ з крейсерською швидкістю на максимально можливих висотах називається крейсерським режимом польоту, в аеродинаміці має назву "політ по стелях". Для економії палива комерційні рейси за авіамаршрутами літаки здійснюють саме в крейсерських режимах.

В залежності від конструкції повітряних суден, їхня крейсерська швидкість зазвичай становить приблизно 60-80 % від максимальної швидкості і для цивільних повітряних суден не перевищує швидкість звуку (крім літаків «Конкорд» і «Ту-144», які в теперешній час вже не літають).

Для легкового автомобіля крейсерська швидкість зазвичай досягається на п'ятій (підвищувальній) передачі при середньому положенні педалі акселератора, хоча цей режим руху не є режимом з найменшою кілометровою витратою палива. Витрата палива для заміської їзди заміряється саме на крейсерській швидкості.

Див. також[ред. | ред. код]