Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
заклад вищої освіти
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка
КОГПА
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка (вид з гори Бони)
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка (вид з гори Бони)
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Засновано 2012
Ректор Ломакович Афанасій Миколайович
Студентів: 8 000
Докторів наук: 20
Професорів: 15
Веб-сайт: kogpi.edu.te.ua
Адреса: вул. Ліцейна, 1, м. Кременець, 47003

Кремене́цька обласн́а гуманіта́рно-педагогі́чна акад́емія і́мені Тара́са Шевче́нка — вищий навчальний заклад третього рівня акредитації у місті Кременець Тернопільської області.

Історія[ред. | ред. код]

Освітні традиції в Кременці були започатковані у XVII столітті братською школою та друкарнею при православному Богоявленському монастирі, що був розташований на пагорбі в центрі міста. У 1731-1743 роках коштами князів Вишневецьких та інших меценатів поряд з Богоявленським монастирем постає Кременецький єзуїтський колегіум, закритий 1773 року. Колегіум готував вчителів для єзуїтських шкіл. По єзуїтах у будівлях колегіуму діяли підокружна та окружна світські школи, а у 1805 році було відкрито Вищу Волинську гімназію.1807 року гімназії передано будівлю та територію Богоявленського монастиря. 1819 року гімназію перетворено на Волинський(Кременецький) ліцей. У 1833 році ліцей перевели до Києва, де на його основі було створено Київський університет. Від 1836 до1902 року в будівлях колишнього ліцею діяла Волинська духовна семінарія, у 1902-1920 Волинське єпархіальне жіноче училище, що готувало вчительок для початкових шкіл. У 1920 році влада Другої Речі Посполитої відновлює Кременецький ліцей як комплекс навчальних закладів, серед яких були вчительська семінарія та педагогіум(середній спеціальний навчальний заклад, який давав педагогічну освіту). 1940 року нова радянська влада засновує на базі ліцею Кременецький учительский інститут, 1952 року реорганізований у педагогічний.1969 року інститут з Кременця перебазовано до Тернополя, де на його основі згодом було створено Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, у Кременці ж залишено педагогічне училище. 1989 року Кременецькому педагогічному училищу надано ім'я Тараса Григоровича Шевченка, а у 1991 році училище реорганізовано у Кременецький педагогічний коледж. 2002 року на базі коледжу утворено Кременецький гуманітарно-педагогічний інститут імені Тараса Шевченка.

6 березня 2012 року 43-я сесія Тернопільської обласної ради п’ятого скликання прийняла рішення щодо зміни типу та перейменування Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім.Тараса Шевченка в Кременецьку обласну гуманітарно-педагогічну академію ім.Тараса Шевченка.

Факультети[ред. | ред. код]

Гуманітарний факультет

Декан — Мазурок Володимир Григорович, кандидат педагогічних наук, доцент

Підготовка здійснюється за напрямом «Філологія (англійська, німецька)».

Факультет об'єднує чотири кафедри:

 • кафедра іноземних мов та методики їх викладання (зав.кафедрою — кандидат філологічних наук, доцент Воронцова Н. Г.),
 • кафедра української філології та суспільних дисциплін (зав.кафедрою — кандидат філологічних наук, доцент Василишин О. В.),
 • кафедра методики викладання мистецьких дисциплін (зав.кафедрою — доктор педагогічних наук, професор Дем'янчук О. Н.),
 • кафедра гри на музичних інструментах та вокально-хорових дисциплін (зав.кафедрою — кандидат мистецтвознавства, доцент Легкун О. Г.).

На факультеті здійснюється підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • бакалавр
 • спеціаліст

Гуманітарний факультет утворений у 2015 році шляхом приєднання спеціальностей «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво». Тут навчається більше 600 студентів денної та заочної форм навчання.

Професорсько-викладацький склад факультету здійснює підготовку бакалаврів і спеціалістів (вчитель англійської мови та зарубіжної літератури, вчитель німецької мови та зарубіжної літератури, вчитель української мови та літератури, вчитель музики, вчитель образотворчого мистецтва). У 2013 році відкрита магістратура за освітньо-професійною програмою «Музичне мистецтво».

Педагогічний факультет

Декан — Врочинська Людмила Ігорівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії та методики дошкільної освіти

Підготовка здійснюється за напрямами:

 • Соціальна педагогіка
 • Дошкільна освіта
 • Перепідготовка спеціаліста
 • Технологічна освіта

Поряд з основними спеціальностями студенти отримують кваліфікації вчителя початкових класів; практичного психолога у закладах освіти; вчителя основ інформатики, креслення, безпеки життєдіяльності, прикладної і технічної творчості.

На факультеті здійснюється підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • бакалавр
 • спеціаліст
 • магістр

Контингент студентів факультету становить 829 осіб.

 • за напрямом підготовки «Дошкільна освіта» навчається 638 студентів (у тому числі, 292 — денної форми),
 • за напрямом підготовки «Соціальна педагогіка» — 57 студентів,
 • за напрямом підготовки «Перепідготовка спеціаліста» — 45 студентів (у тому числі, 25 — денної форми).
 • за напрямом підготовки «Технологічна освіта» — 476 осіб, у тому числі денної форми навчання — 213 осіб.

Факультет об'єднує три кафедри: — теорії і методики дошкільної та початкової освіти (зав. кафедри — кандидат педагогічних наук, доцент Фасолько Т. С.); — педагогіки та психології (зав. кафедри — кандидат педагогічних наук, доцент Кравець Л. М.); — теорії і методики трудового навчання та технологій (зав. кафедри — доктор педагогічних наук, доцент Курач М. С.)

Факультет фізичного виховання та біології

Декан:Бережанський Олександр Олегович, старший викладач, кандидат наук з фізичного виховання та спорту. — теорії та методики фізичного виховання (зав. кафедри — кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Голуб В. А.);

 • медико-біологічних основ фізичного виховання (зав. кафедри — кандидат біологічних наук, професор Довгань О. М.);
 • біології, екології та методики їх викладання (зав. кафедри — доктор біологічних наук, професор Ільєнко М. М.).
Педагогічний коледж

Відомі випускники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Щербак Л. Пушкар Андрій Анатолійович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П — Я. — 708 с. — ISBN 978-966-528-279-2. — С. 159.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]