Криза ідентичності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У психології криза ідентичності — це стадійна теорія розвитку ідентичності, яка передбачає вирішення конфлікту протягом восьми етапів життя.[1] Термін був введений німецьким психологом Еріком Еріксоном.

Етап психосоціального розвитку, на якому може виникнути криза ідентичності, називається згуртованістю ідентичності проти плутанини в ролі. На цьому етапі підлітки стикаються з фізичним зростанням, статевою зрілістю та інтеграцією уявлень про себе та про те, що про них думають інші.[2] Таким чином, вони формують свій образ Я і витримують завдання вирішення кризи своєї его-ідентичності. Успішне вирішення кризи залежить від прогресу людини на попередніх етапах розвитку, зосереджуючись на таких питаннях, як довіра, автономія та ініціатива.[2]

Інтерес Еріксона до ідентичності почався в дитинстві. Народжений ашкеназьким євреєм, він відчував себе аутсайдером. Його пізніші дослідження культурного життя юрок у північній Каліфорнії та сіу з Південної Дакоти допомогли формалізувати його ідеї щодо розвитку ідентичності та кризи ідентичності. Еріксон описав тих, хто переживає кризу ідентичності, як людей, які демонструють розгубленість.[1]

Концепція[ред. | ред. код]

Підлітки можуть відійти від нормального життя, не вживаючи дій або не поводячись так, як зазвичай, на роботі, у шлюбі чи в школі, або бути нездатними зробити визначальний вибір щодо майбутнього. Вони можуть навіть звернутись до негативних дій, таких як злочини чи наркотики, оскільки, з їхньої точки зору, негативна ідентичність може бути більш прийнятною, ніж відсутність взагалі.[1] З іншого боку спектру, ті, хто вийшов з підліткового етапу розвитку особистості з сильним почуттям ідентичності, добре підготовлені для того, щоб зустріти доросле життя з впевненістю та впевненістю.

Еріксон вивчав вісім етапів, які склали його теорію. Для нього его-ідентичність є ключовим поняттям для розуміння того, що таке ідентичність, і воно відіграє велику роль у свідомості, яка включає фантазії, почуття, спогади, сприйняття, самосвідомість, відчуття та думки; Кожен із них створює відчуття себе, яке розвивається через соціальну взаємодію.[3] Він відчував, що однолітки мають сильний вплив на розвиток его-ідентичності в підлітковому віці. Він вважав, що спілкування з негативними групами, такими як культи чи фанатики, може фактично «перерозподіляти» его, що розвивається, у цей крихкий час.

Основною силою, яку, на думку Еріксона, слід розвивати в підлітковому віці, є вірність, яка випливає лише з згуртованої его-ідентичності. Вірність включає в себе відвертість, щирість і почуття обов'язку у стосунках з іншими людьми.[1] Еріксон визначив кризу як суперечку між ідентичністю та плутаниною. Плутанина існує між молодим поколінням, підлітками, і в підлітковому віці він заявляє, що їм «потрібно розвинути почуття власної особистості та особистості». Якщо вони не розвинуть це почуття, вони будуть невпевнені та втрачатимуть себе, їм бракуватиме впевненості та впевненості у дорослому житті.[4]

Він описав ідентичність як «суб'єктивне відчуття, а також спостережувану якість особистої однаковості та безперервності в поєднанні з деякою вірою в однаковість і безперервність якогось спільного образу світу». Як якість неусвідомленого життя, це може бути чудово очевидним у молодої людини, яка знайшла себе, оскільки вона знайшла свою спільність. У ньому ми бачимо унікальне об'єднання того, що незворотно дано, тобто типу тіла та темпераменту, обдарованості та вразливості, інфантильних моделей та набутих ідеалів, із відкритим вибором, наданим у доступних ролях, професійних можливостях, пропонованих цінностях, зустрічах наставників, дружні стосунки та перші сексуальні зустрічі."[5]

Марсіанська теорія[ред. | ред. код]

Дослідження Джеймса Марсії про статуси ідентичності підлітків також застосовуються до концепції Еріксона про кризи ідентичності у підлітків.

Вилучення особи — це статус ідентичності, який, як стверджувала Марсія, є ідентичністю, виробленою особою без особливого вибору. «Статус викупу — це коли взято зобов'язання без вивчення альтернатив. Часто ці зобов'язання ґрунтуються на батьківських ідеях і переконаннях, які приймаються без сумнівів». [Потрібна цитата] Вилучення особистості може сприяти кризі ідентичності у підлітків, коли «захисна ковдра» їхньої припущеної особистості зникає. Ці «виключені люди часто впадають у кризу, не знаючи, що робити, не маючи можливості покладатися на норми, правила та ситуації, до яких вони звикли».[6] Прикладом цього може бути син фермера, який дізнається, що його батько продає ферму, і чия особистість як спадкоємця ферми, а також стиль життя та особистість фермера були порушені цією новиною.

Дифузія ідентичності — це марсіанський статус ідентичності, який може призвести до криз ідентичності у підлітків. Розповсюдження ідентичності можна описати як «апатичний стан, який являє відносну відсутність як дослідження, так і зобов'язань».[6] Дифузія ідентичності може збігатися з такими діагнозами, як шизофренія та депресія, і найкраще її можна описати як відсутність структури ідентичності. Прикладом кризи ідентичності, що виникає внаслідок цього статусу, є підліток, який стає замкнутим після того, як його ідентичність зіркового спортсмена знищена серйозною травмою.

Мораторій на ідентифікацію — це стан, який, за теорією Марсії, триває найдовше в окремих людей, є найбільш мінливим і його найкраще можна описати як «активне дослідження альтернатив». Люди, які зазнають мораторію на ідентифікацію, можуть бути дуже відкритими та вдумливими, але також переживати кризу своєї ідентичності.[7] Прикладом цього може бути студент коледжу, якому не вистачає переконань у своєму майбутньому після того, як кілька разів змінив спеціальність, але все ще не може знайти свою пристрасть.

Досягнення ідентичності — це вирішення багатьох криз ідентичності. Досягнення ідентичності відбувається, коли підліток досліджує важливі аспекти своєї ідентичності та приділяє їм увагу.[8][9]

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

 1. а б в г Schultz та Schultz, 2009, с. 216.
 2. а б Schultz та Schultz, 2009, с. 215—216.
 3. Cherry, Kendra (3 серпня 2022). Eriksons Stages of Development: A Closer Look At Eight Psychosocial Stages. very well mind. с. 10.
 4. Harper, Jim (2006). Identity Crisis: How Identification Is Overused and Misunderstood (English) (вид. 1st). Washington D.C: Jim Harper. с. 276. ISBN 9781930865846.
 5. Erikson, 1970, с. 730.
 6. а б Schwartz, 2001, с. 13.
 7. Schwartz, 2001, с. 12.
 8. (Marcia)
 9. Adolescent Identity Development - ACT for Youth. actforyouth.net (англ.). Процитовано 13 November 2023.

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Erikson, Erik (Fall 1970). Autobiographic Notes on the Identity Crisis. Daedalus. 99 (The Making of Modern Science: Biographical Studies): 730—759. JSTOR 20023973. PMID 11609638.
 • Schultz, D.; Schultz, S. (2009). Theories of Personality, 9th Ed. New York: Wadsworth Cengage Learning.
 • Schwartz, Seth J. (2001). The Evolution of Eriksonian and Neo-Eriksonian Identity Theory and Research: A review and Integration. Identity: An International Journal of Theory and Research. Lawrence Erlbaum Associates. 1 (1): 7—58. doi:10.1207/S1532706XSCHWARTZ.

Подальше читання[ред. | ред. код]