Крилан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крилан
Pteropus alecto
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Лиликоподібні (Chiroptera)
Підряд: Крилановиді (Pteropodimorpha)
Родина: Криланові (Pteropodidae)
Підродина: Pteropodinae
Триба: Pteropodini
Рід: Крилан (Pteropus)
Brisson, 1762
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pteropus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pteropus
EOL logo.svg EOL: 15607
ITIS logo.svg ITIS: 180032
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9401
Fossilworks: 103145

Крилан[1][2][3] (Pteropus) — рід рукокрилих, родини Криланових, що об'єднує 65 видів тварин. Це найбільші рукокрилі в світі. Етимологія: дав.-гр. πτερόν — «крила», дав.-гр. πούς — «ступня, нога».

Поширення[ред. | ред. код]

Живуть у Азії, тропічній і субтропічній, в тому числі в Індії, в Австралії, Океанії, островах поблизу Африки (але не в самій Африці) та на ряді віддалених індоокеанських та тихоокеанських островів. Населяють ліси, болота, часто малі острови неподалік від узбережжя.

Опис[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 170—406 мм, довжина передпліччя: 85—228, розмах крил: 610—1700. Найбільший вид P. vampyrus. Вага P. personatus 104—153 грам, P. hypomelanus 300—455 грам, P. rayneri 800—870 грам, P. mahaganus 1220—1250 грам, P. giganteus самці 1300—1600, самиці ≈ 900 грам.

Зовнішність. Шерсть довга й шовковиста, зі щільним підшерстям. Пальці мають гострі вигнуті пазурі.

Поведінка[ред. | ред. код]

Колонії можуть займати одне місце для сідала протягом кількох років. Популяції великих земель можуть подорожувати 40—60 км до місця годівлі. Колонії прибережних островів літають через море на велику землю за поживою. Кілька видів і підвидів океанічних островів стають частково або повністю денними, але більшість криланів нічні. Протягом дня вони поводяться шумно на сідалах і деякі особини перелітають з місця на місце. Під час сутінок вони летять до фруктових дерев, щоб поживитись. Фруктові соки є принциповою їжею криланів.

Статус[ред. | ред. код]

Багато видів знаходяться під загрозою зникнення сьогодні й зокрема в Тихому океані кілька видів вимерли в результаті надмірної експлуатації для споживання людиною. На Маріанських островах їх м'ясо вважають делікатесом, що призводить до великої комерційної торгівлі.

Склад роду[ред. | ред. код]

Рід Крилан (Pteropus)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Полонський, Х. Словник природничої термінології. — Київ : Державне видавництво України, 1928. — С. 58.
  2. а б в г д е Маркевич О.П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 193.
  3. Загороднюк, І.; Харчук, С. Українська зооніміка та взаємний вплив наукових і вернакулярних назв ссавців // Вісник Національного науково-природничого музею. — 2017. — Вип. 15. — С. 37–66.

Джерела[ред. | ред. код]