Крило змінної стрілоподібності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Можливі положення крила змінюваної стреловидности General Dynamics F-111
Перший літак з змінною стрілоподібністю Bell X-5
Варіації положення крила на бомбардувальнику Су-24.
Механізм управління правою поворотною консоллю МіГ-23

Крило змінної стрілоподібності — тип конструкції літального апарата з нерухомим крилом, що дозволяє змінювати в польоті один з видів геометрії крила — стрілоподібність. На великих швидкостях польоту ефективніша велика стрілоподібність, а на малих (зліт, посадка) — менша.

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Основною перевагою прямого (або з малою стрілоподібністю) крила є його високий коефіцієнт підйомної сили. Недоліком, що зумовлює непридатність такого крила при коло-надзвукових швидкостях польоту, є різке збільшення коефіцієнту лобового опору при перевищенні критичного значення числа Маха. Тому пряме крило не може застосовуватися на літаках з високими швидкостями польоту. У той же час крило має ряд недоліків, серед яких знижена тримкість і погіршення стійкості і керованості літального апарата. Крило змінної стрілоподібності застосовувалося, зокрема для досягнення прийнятних параметрів дальності розбігу при зльоті, через низьку тягоозброєння (відношення тяги двигуна до маси літака).

Конструкція[ред. | ред. код]

Крило із змінною стрілоподібністю складається з поворотних консолей (або поворотних частин крила — ПЧК), середньої частини крила (СЧК), центроплану і механізму повороту. Поворотні консолі за допомогою механізму повороту під час зльоту і посадки встановлюються в положення мінімального кута стрілоподібності, при крейсерському дозвуковом польоті вони переміщуються в деяке проміжне положення, а при польотах на надзвуковій швидкості — встановлюються в положення максимального кута стрілоподібності.

Переваги[ред. | ред. код]

Літаки з крилом змінної стрілоподібності й досить високою максимальною швидкістю мають хороші злітно-посадочні характеристики. Наприклад, бомбардувальник Су-24 має максимальну швидкість 1700 км/год при стрілоподібності крила по передній кромці 69° і посадочну швидкість 280—290 км/год, при стрілоподібності 16° (проте, при кожній посадці використовуються гальмівні парашути)[1].

Недоліки[ред. | ред. код]

Недоліком крила із змінною стрілоподібністю є його значно більша вага і ускладнення конструкції як фюзеляжу, так і крила.

Список літаків зі змінюваною стрілоподібністю крила[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В. Ільїн, М. Левін. Бомбардувальники. — М.: Вікторія, АСТ, 1996. — Том 2. — C. 48

Посилання[ред. | ред. код]