Кримінальна картографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Теплова кримінальна карта скоєних вбивств за листопад 2004-листопад 2006 року. Вашингтон, Округ Колумбія, США.

Кримінальна картографія (англ. Crime mapping) — спосіб візуалізації на карті різноманітних правопорушень, який використовується аналітиками для аналізу злочинів і конкретизації специфіки їхнього скоєння. У США створення карт злочинності — це ключовий компонент поліцейської статистики і кримінального аналізу. Картографування злочинів використовує геоінформаційну систему (ГІС), що дозволяє аналітикам виявляти гарячі точки і плями злочинів на карті поруч з іншими трендами і випадками, недоступними без картографічної візуалізації правопорушень.[1]

Особливості[ред. | ред. код]

Використовуючи ГІС кримінологи можуть корелювати інші статистичні дані, такі як: демографічні дані, розміщення ломбардів, шкіл, базарів, місць торгівлі зброєю, якості освітленості вулиць та ін., що дозволяє краще зрозуміти глибинні кореневі причини скоєння злочинів і допомогти правозахисним установам боротися з цими проблемами.

Вперше спосіб комп'ютерного моделювання даних щодо злочинів з їх накладенням на карти був здійснений у Чикаго в 1986 році, коли департамент поліції виграв грант для втілення кримінальної картографії в життя. Згодом цю ініціативу перейняли інші великі міста США. Перелік теорій, що допомагають пояснити просторову поведінку злочинців включають такі: кримінологія довкілля, яка була запропонована у 1980 р. Патрісією і Полом Брантінгами, теорія рутинної активності, розроблена Ловренсом Коеном і Маркусом Фелсоном у 1979 році[2] і теорія раціонального вибору. Просторові дані і їхній аналіз допомагає зараз зрозуміти чому злочини трапляються і не трапляються в певних місцях.

Використання в Україні[ред. | ред. код]

В Україні досвід кримінальної картографії не був перейнятий місцевими відділками міліції чи регіональних ГУ МВС. Проте існує соціальний проект з візуалізації злочинності zloch.in.ua, який наразі зобразив криміногенність в розрізі областей за деякими видами злочинів, а також створив «гарячу» карту злочинності по м. Києву.[3]

У 2018 році журналісти видання ZIK на основі опрацювання даних поліції з правопорушень за 2015—2017 рр. створили теплову карту злочинів м. Львова.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Crime Analysis GIS Solutions for Intelligence-Led Policing. http://www.esri.com (англійська). ESRI. Архів оригіналу за 4 травня 2021. 
  2. Cohen, Lawrence E.; Felson, Marcus (1979). Social Change and Crime Rate Trends: A Routine Activity Approach. American Sociological Review 44 (4). с. 588–608. doi:10.2307/2094589. Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 16 вересня 2018. 
  3. Створено онлайн-карту криміногенності Києва. Watcher (укр.). Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 16 вересня 2018. 
  4. Zaxid.net. Карта злочинності Львова. ZAXID.NET. Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 16 вересня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]