Криптозоологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гігантський восьминіг, ілюстрація П'єра Дені де-Монфорта, 1810 рік

Криптозооло́гія (від дав.-гр. κρυπτός — «тайне» й зоологія) — неакадемічна наукова галузь досліджень, присвячена цілеспрямованому пошуку тварин, існування яких не доведене, або вважається за неможливе в цій місцевості й у цей час (наприклад, Лох-Несське чудовисько, снігова людина і т. д.). У криптозоології види, існування яких не доведене, тобто що знаходяться в «прихованому» стані, отримали назву криптиди.

Криптозоологія виходить з того, що на Землі може існувати певна кількість видів тварин, чисельність яких достатня для самопідтримки популяцій, але мала для виявлення їх зоологами за допомогою існуючих методів. Основою для криптозоологічних досліджень служить фольклор, а також відомості, почерпнуті у інформаторів.

Криптозоологія розглядається офіційною наукою (у цьому випадку зоологією) як лженаука. Це пов'язано з тим, що криптозоологією часто займаються люди без біологічної освіти.

Відомим сучасним криптозоологом є Карл Шукер.

Приклади відкриттів[ред. | ред. код]

Наступні види офіційна біологічна наука довгий час вважала за вигадки й відкрите ошуканство: горила (Gorilla), качкодзьоб (Ornithorhynchus anatinus), окапі (Okapia johnstoni), карликовий бегемот (Hexaprotodon liberiensis), такахе(Porphyrio hochstetteri), велика панда (Ailuropoda melanoleuca), латимерія (Latimeria)[1]. У вересні 1957 року японські зоологи досліджували спійманого китобоями морського звіра — ременезубого кита, невідомого науці виду. На початку XXI століття японці виловили нового невідомого науці гіганта океанських глибин — архітевтиса.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (рос.) Акимушкин И. И. Следы невиданных зверей. — М.:Географгиз, 1961.

Література[ред. | ред. код]

  • Акимушкин И. И. Следы невиданных зверей. — М.:Географгиз, 1961.

Посилання[ред. | ред. код]