Криптоклід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Криптоклід
Cryptoclidus Hunterian (1).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Родини
Cryptoclidae

Криптоклід — один з найвідоміших плезіозаврів, що розвинувся із котилозаврів на початку ери плазунів. Скам'янілості цього динозавра були знайдені в чотирьох англійських графствах. Криптоклід жив у водах морів та гирлах річок і харчувався рибою, каракатицями і ракоподібними.

Їжа[ред.ред. код]

Криптоклід мав зовсім невелику, посаджену на довгій шиї голову. У цього динозавра була зубаста паща, причому його характерна особливість — те, що при закритій пащі нижні зуби заходили за верхні, утворюючи при цьому своєрідну пастку. Завдяки довгій змієподібній шиї, криптоклід, женучись за здобиччю, міг швидко змінювати напрям руху і здійснював дуже швидкі випади. Своєю пащею-пасткою він захоплював здобич. У сучасних тварин, що харчуються крилем, наприклад, тюленів, схожа будова зубів. Криптоклід харчувався переважно рибою та різними ракоподібними.

Спосіб пересування[ред.ред. код]

Криптоклід, як і інші плезіозаври, був чудово пристосований до життя у воді. Кінцівки криптокліда перетворилися на ласти, ними ящір рухав, як птах крилами. Криптоклід здійснював ластами поперемінні рухи вгору-вниз і швидко плив вперед. Ймовірно, він міг також і пірнати. Сучасні морські черепахи користуються тією ж методою; вони плавають швидко, легко і маневрено.

Розмноження[ред.ред. код]

Криптоклід жив у воді. Це підтверджується будовою його тіла. Голова криптокліда була посаджена на дуже довгій шиї, замість ніг у нього сформувалися великі ласти. Немає точних даних про розмноження цих динозаврів. За однією з теорій, вони, подібно до сучасних черепах, виходили на берег і закопували яйця в піску. Інша теорія припускає, шо криптоклід був живородним динозавром.

Як знайшли скам'янілості[ред.ред. код]

Більша частина скелетів криптокліда була знайдена в районі Оксфорда (Англія). У вікторіанську епоху тут добували глину, з якої виготовляли цеглу. Тому скелети криптоклілів знаходили досить часто. Дослідники — палеонтологи — купували у робітників знайдені ними кістки. Проте, починаючи з 1910 року, глину почали видобувати за допомогою техніки, тому багато частин скелетів знищувалися раніше, ніж відомості про них доходили до палеонтологів. У наші дні вчені регулярно проводять огляд котлованів, що їх викопують машини. Якщо палеонтологи помічають кістки, вони викопують їх самі і відзначають їхнє положення. Практично всі знайдені в цій місцевості скелети належать криптокліду. У Дорсеті був знайдений єдиний екземпляр скелета криптокліда.

Вороги[ред.ред. код]

Деякі більші плезіозаври могли полювати на криптокліда, наприклад, п'ятнадцятиметровий Liopleurodon. Довжина черепа цього чудовиська становила 3 метри. Розірвавши криптокліда на частини, він міг проковтнути його за декілька разів. Дрібніший Simolest — страховише з величезними щелепами, поза сумнівом, міг атакувати криптокліда. Акули виду Hybodus досягали 4 метрів завдовжки. Ці хижаки також були небезпечними для криптокліда. Довга шия криптокліда робила цього гіганта безпорадним. Його основним захистом були страшні щелепи та захисне забарвленя. Гігантська риба авдовжки біля 10 метрів була основним конкурентом криптокліда щодо добування їжі. Вона фільтрувала з води планктон та дрібну рибку, як це роблять нинішні гігантські акули і представники підряду вусатих китів.

Цікаві відомості[ред.ред. код]

У Вюртенберзі були знайдені скелети дванадцяти плезіозаврів. Череп криптокліда настільки слабкий, що він не витримує ваги консервуючого шару. З цієї причини до 1987 року вченим ніяк не вдавалося зібрати череп цього динозавра повністю. Дехто все ще вірить, що лохнеське чудовисько (якщо воно насправді існує) — це плезіозавр. Відомо, що в районі озера Лох Нес справді були знайдені скам'янілі кістки плезіозавра. Очевидці свідчать, що у тварини, яку вони бачили, була довга шия і коротке товсте тіло.

Характерні особливості[ред.ред. код]

Довжина: близько 5 метрів (у середньому це подвоєний зріст високої людини). Череп: крихкий і маленький порівняно з розмірами тіла. Череп був значно менший, ніж у інших плезіозаврів. Зуби: при закритій пащі нижні зуби криптокліда заходили за верхні, утворюючи таким чином своєрідну пастку для лову риби. Очі: великі. Тварина плавала з розплющеними очима. Шия: довга, гнучка, полегшувала полю¬вання. Проте довгошия тварина була незграбною та ледве ховалася від ворогів. Пальці: складалися з безлічі кісток, які з'єдналися таким чином, що утворили могутні ласти.

Де й коли жив[ред.ред. код]

Останки криптокліда були знайдені в Букингемському, Бедфордширському, Кембріджському та Дорсетському графствах Північної Англії. У Дорсеті були знайдені останки спорідненого виду цього динозавра. Криптокліди жили протягом усього Юрського та на початку Крейдяного періоду (приблизно 170 мільйонів років тому).

Джерела[ред.ред. код]

http://www.zoolog.com.ua