Криптоніт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Криптоніт (англ. Kryptonite) — вигадана кристалічна радіоактивна речовина, яка фігурує у всесвіті DC Comics, що виникла в результаті руйнування планети Криптон. Криптоніт знаменитий завдяки тому, що є єдиною слабкістю Супермена та інших криптонців — він здатний впливати на них, але вплив відрізняється залежно від кольору мінералу. Завдяки популярності Супермена слово «криптоніт» багато в чому стало поширеним аналогом виразу «ахіллесова п'ята»[1]. Вперше з'явився в серії радіошоу, присвячених Супермену. Найчастіше показується в коміксах і кіно в зеленій формі, яка позбавляє героя сил і може вбити його.

Різновиди[ред. | ред. код]

За роки публікації коміксів про Супермена було створено різноманітні форми криптоніту.

Зелений криптоніт
Спочатку червоного кольору, вперше з'явився в коміксі «Супермен» №61 (листопад 1949), а в Action Comics[en] №161 (серпень 1951) набув характерного зеленого відтінку. Зелений криптоніт ослабляє Супермена й інших криптонців, а в разі тривалого впливу вбиває. Персонажі показували імунітет до ефектів зеленого криптоніту або внаслідок довгострокового поглинання сонячного світла[2], або надзвичайно високого короткочасного впливу Сонця[3]. Після-Кризові джерела встановлюють, що зелений криптоніт також шкідливий для людей: достатньо тривале випромінювання може викликати рак, як виявив Лекс Лютор[en] з персня з криптонітом, який він носив для запобігання присутності Супермена[4].
Червоний криптоніт
Дебютував у Adventure Comics[en] №252 (вересень 1958). Спочатку він просто ослабляв Супермена, але в більшій мірі за зелений криптоніт. Пізніше червоний криптоніт було описано як причину дивної поведінки чи химерних трансформацій, хоча й тимчасових і несмертельних. Зазвичай минає за три дні[джерело?].
Антикриптоніт
Дебютував у Action Comics[en] №252 (травень 1959). Нешкідливий для криптонців, але має той самий ефект, що й зелений різновид на звичайних людей. Антикриптоніт є також джерелом енергії для однієї з версій Ультрамена[en] — злого двійника Супермена з антиматеріального всесвіту[5].
Ікс-криптоніт
Дебютував у Action Comics[en] №261 (січень 1960). Створений Карою Зор-Ел як невдала спроба знайти протиотруту від зеленого криптоніту. Нешкідливий для криптонців, цей мінерал дає звичайним формам життя надлюдські здібності, як у випадку з котом Супердівчини Стрікі[en]. Переглянутий в Родині Супермена[en] №203 (жовтень 1980) на той самий ефект, що й зелений різновид на криптонців.
Синій криптоніт
Дебютував у «Супермен» №140 (жовтень 1960). Недосконала форма криптоніту, що впливає на недосконалих персонажів, як-от Бізарро[en], так само, як зелений криптоніт на Супермена. Синій криптоніт також впливає на членів Ліги Бізарро[en] і так само. Синій криптоніт є протиотрутою від довільних і химерних наслідків червоного криптоніту.
Білий криптоніт
Дебютував у Adventure Comics[en] №279 (грудень 1960). Вбиває будь-яку рослинну форму життя з будь-якого світу.
Червоно-зелений криптоніт, перший різновид
Дебютував у Action Comics[en] №275 (квітень 1961). Сплав, створений лиходієм Брейніаком[en], який змушує Супермена тимчасово мутувати, відрощуючи третє око на потилиці.
Золотий криптоніт
Дебютував у Adventure Comics[en] №299 (серпень 1962). Впливає на атомну радіацію, здатний назавжди позбавити криптонця здатності обробляти світло жовтого сонця, що скасовує його надлюдські здібності. Після Кризи цей криптоніт лише тимчасово забирає сили криптонців (у Супермен 2 це зробила кристальна кімната в Суперменовій Фортеці Самотності, хоча зазначений процес було скасовано зеленим кристалом Джор-Ела[en])[6].
Червоно-зелено-синьо-золотий криптоніт
Дебютував у «Супермен» №162 (липень 1963). Вигадана історія, в якій Супермен сполучив мінерали для живлення пристрою розширення інтелекту. Трапився вибух і розділив героя на дві окремі істоти (Супермен-Синій і Супермен-Червоний), обидва з яких володіли покращеним інтелектом.
Срібний криптоніт
Дебютував у Приятель Супермена Джиммі Олсен[en] №70 (липень 1963). Як показав Джиммі Олсен, є вигадкою. Після Кризи срібний криптоніт уперше з'явився в Супермен/Бетмен[en] №46 (квітень 2008), змодельований після версії, що з'явилася в телесеріалі «Таємниці Смолвіля»[джерело?]. Змушує криптонців страждати від зміненого сприйняття, втрати стримування та надзвичайного голоду[джерело?]. В телесеріалі «Супердівчина» срібний криптоніт змусив Супермена бачити його «найбільший страх» у вигляді генерала Зода[en], що атакує, в останньому епізоді другого сезону «Тим не менше, вона наполягала[en]»[джерело?].
Коштовний криптоніт
Дебютував у Action Comics[en] №310 (березень 1964). Фрагменти Коштовних гір Криптона[en]. Посилює психічні здібності злочинців, ув'язнених у Фантомній зоні[en], дозволяючи їм проектувати ілюзії чи контролювати розум.
Бізарро-червоний криптоніт
Дебютував у Приятель Супермена Джиммі Олсен[en] №80 (жовтень 1964). Впливає на людей так само, як і червоний криптоніт на криптонців.
Червоно-зелений криптоніт, другий різновид
Дебютував у «Superboy Comics» №121 (червень 1965). Змусив Супербоя[ru] назавжди втратити свої сили, але злочинець Фантомної зони Вакокс мимоволі вилікував його, відновивши сили.
Червоно-золотий криптоніт
Дебютував у «Супермен» №178 (липень 1965). Тимчасово позбавляє криптонців їхніх спогадів.
Магно-криптоніт
Дебютував у Приятель Супермена Джиммі Олсен[en] №92 (квітень 1966). Створений лиходієм містером Неро, притягує всі речовини криптонського[en] походження.
Червоно-зелено-золотий криптоніт
Дебютував у «Супермен» №192 (січень 1967). Вигадана історія, в якій сплав назавжди позбавив Супермена сил і спогадів про себе як Супермена.
Повільний криптоніт
Дебютував у The Brave and the Bold[en] №175 (червень 1981). Модифікована версія зеленого криптоніту, вироблена лиходієм Металло[en], яка вражає людей подібно до зеленого різновиду.
Криптоніт-ікс
Дебютував у «Пригоди Супермена» №511 (квітень 1994). Одноразова випадковість, криптоніт-ікс було створено, коли Ерадикатор[en] пробивав шкідливе загородження криптоніту, встановлене Кіборгом-Суперменом[en] навколо Супермена. Наслідок був на користь Супермена, перезарядивши та відновивши його здатність обробляти сонячне випромінювання.
Рожевий криптоніт
Дебютував у «Супердівчина», том 4 №79 (квітень 2003). Здається, перетворює криптонців на гомосексуалістів. Згадується на єдиній панелі коміксу, що є сатирою сюжетів багатьох коміксів Срібного віку[en] (деякі з них зазначено вище), що зображають деякі дивні нові різновиди криптоніту. В короткій історії Justice League Action[en] «Істинні кольори» змінює стать криптонців.
Чорний криптоніт
Дебютував у «Супердівчина», том 5 №2 (жовтень 2005). Може розділити криптонця на дві окремі сутності: добру та злу (криптоніт, вироблений лиходіями Супермен 3, так само впливав на Людину зі сталі).
Помаранчевий криптоніт
Дебютував у Суперпес Крипто[en] №4 (лютий 2007). Надає надздібності протягом доби будь-якій тварині, з якою контактує.
Барвінковий криптоніт
Дебютував у «Пригоди родини Супермена» №9 (березень 2013). Неканонічна історія. Вплив на барвінковий криптоніт позбавляє криптонців будь-якого стримування.
Жовтий криптоніт
Дає можливість так званій Темряві проникнути в душу криптонця й у разі слабкого опору захопити її[джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kryptonite Factor (en). TvTropes. Архів оригіналу за 2013-01-17. Процитовано 2010-09-17. 
  2. Марк Вейд (w), Алекс Росс (a). Kingdom Come 129/4 (1997), Нью-Йорк: DC Comics, 1563893304
  3. Грант Моррісон (w), Френк Квітлі (p). All Star Superman 1 (січень 2006), DC Comics
  4. Джон Бірн (w), Дік Джордано (p). "Games People Play" Action Comics 600: 8 (травень 1988), DC Comics
  5. Грант Моррісон (w), Френк Квітлі (p). JLA: Earth-2 73/1 (вересень 2000), DC Comics
  6. Джеф Джонс, Річард Доннер (w), Адам Куберт (p). "Last Son" Action Comics Annual 11 (липень 2008), DC Comics

Джерела[ред. | ред. код]

Криптоніт — стаття російською