Крипторхізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крипторхізм
типові місця аномального положення яєчка
типові місця аномального положення яєчка
Спеціальність медична генетика
Лікування гормональне, оперативне(лапароскопічне)
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 LB52
МКХ-10 Q53
OMIM 219050
DiseasesDB 3218
MedlinePlus 000973
eMedicine

med/2707 radio/201

ped/3080
MeSH D003456
CMNS: Cryptorchidism у Вікісховищі

Аномалією положення яєчка або дистопією яєчка (також: крипторхізм) - називають положення яєчка, яке тимчасово або постійно знаходиться за межами мошонки. Характерним є: відсутність одного або обох яєчок в мошонці при народженні хлопчика; морфологічно - порушення розвитку структурно-функціональних одиниць яєчка (гермінативний епітелій, клітини Сертолі, ендокриноцити). Причиною є порушення опущення яєчок в мошонку ( Maldescensus testis ).

Статеві органи 42-річного чоловіка з аномалією положеннь яєчок. На фото видно пусту калитку, а над пенісом, в зоні лобка, можна побачити дві випуклості - це яєчка, що знаходяться у паховому каналі

Важливість раннього виявлення та лікування випливає з того, що дистопія яєчок (крім варикоцеле ), є найбільш частою причиною пізньої фертильності ­ у чоловіків, а також єдина підтверджена причина появи злоякісних пухлин яєчок .

Фізіологія[ред. | ред. код]

Оскільки яєчко, як і яєчник, створюється заочеревинно на рівні нирок із загальної гонадної системи, обидва яєчка повинні «мігрувати» від місця початкового утворення до відповідного відділу мошонки, так званого "спуску яєчка" ( descensus testis ). Він починається у людини з 5-го ембріонального тижня.

Успішне опущення в мошонку - одина із ознак зрілості новонародженого.

Існує припущення, що прийом знеболюючих препаратів під час вагітності може призвести до підвищеного ризику появи дистопії яєчок. [1]

Частота появи[ред. | ред. код]

Близько у 3-6 % зрілих новонароджених чоловічої статі і близько у 30 % недоношених дітей (але у 100 % усіх передчасних пологів, з плодом чоловічої статі, та вагою при народженні менше 900 грам). Наприкінці першого року життя, частота появи аномалії зменшується до близько 0,7 %.

Форми[ред. | ред. код]

Аномалії положення яєчок (справжній крипторхізм) можна розділити на дві групи. Неопущене яєчко ( ретенція яєчок ) - це затримка, або зупинка яєчка на шляху з черевної порожнини до мошонки, ектопія яєчка - це відхилення від природнього шляху яєчка з черевної порожнини до мошонки.

Неопущені яєчка (ретенція яєчка)[ред. | ред. код]

За кінцевою точкою опущення яєчок розрізняють:

 • Крипторхізм (черевна форма) : За грецьким значенням крипто (прихований), яєчко не можна локалізувати. Зазвичай воно розташоване в черевній порожнині - retentio testis abdominalis або nondescensus testis («черевне яєчко »). В даному випадку потрібно розрізняти крипторхізм від повної відсутності яєчок, анорхії. В урологічній практиці цей термін широко використовується і застосовується при всіх аномаліях, при яких яєчко в не зустрічається в мошонці. Зустрічається односторонній та двосторонній крипторхізм.
 • Пахова форма: зупинка сходження яєчка з черевної порожнини в паховому каналі - retentio testis inguinalis.
 • Висока калиткова форма – яєчко знаходиться біля зовнішнього пахового кільця.

Ектопія яєчок[ред. | ред. код]

Ектопія яєчок поділяється на різні форми відповідно до положення яєчка:

 • стегнова ектопія  : яєчко потрапляє під шкіру в області стегна ( стегнової кістки )
 • перинеальна ектопія: Розташування яєчка в області промежини (промежини)
 • пенісна ектопія яєчка: перенесення яєчка в область валика пеніса
 • поперечна ектопія яєчок : перенесення яєчка у сусідню частину мошонки
 • лобкова ектопія – яєчко в лобковій ділянці.

Несправжній крипторхізм (псевдо крипторхізм): нормальне яєчко може довго або періодично знаходитися поза межами калитки під впливом скорочення м‘язів, що піднімають яєчко.

 • "Ковзаюче яєчко" : Яєчко може бути зміщене в мошонку, застосовуючи легкий тиск на черевну порожнину, але воно негайно повертається у вихідне положення в паховому каналі через те, що сім'яний канатик є занадто коротким.
 • "Маятникове яєчко" : Яєчко розташовується, наприклад, під час статевого збудження ( кремастер рефлекс ) поперемінно в паховому каналі та в мошонці. Це, як правило, не потребує лікування і зазвичай не є загрозою для фертильності.

Діагностика[ред. | ред. код]

Діагноз визначається за обстеженням, пальпацією , ультразвуковим дослідженням і часто доповнюється лапароскопією (дзеркальним відображенням живота). Комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія грають лише підлеглу роль. [2] Для яєчок, які неможливо візуалізувати за допомогою візуальної діагностики, слід шукати функціональну тканину яєчок шляхом визначення рівня тестостерону, ФСГ та ЛГ.

Ускладнення[ред. | ред. код]

Найважливішими ускладненнями різних позиційних аномалій, є ризик розвитку злоякісної пухлини яєчка та наслідком цього порушення фертильності ( Impotentia generandi ). Нормальний сперматогенез можливий лише в мошонці, де температура на 1,5–2,5 °C нижче, ніж в черевній порожнині.

Злоякісне переродження[ред. | ред. код]

Ризик розвитку пухлини яєчка без відповідної терапії в 32 рази вищий, ніж при яєчках з нормальним положенням, але в цілому, прямо пропорційно залежить від віку (часу операції), та ділянки, на якій міграція припинилася:

 • якщо яєчка залишаються в черевній порожнині, ризик переродження становить 5–10 %
 • для пахової локалізації яєчок 1–2 %

Розлад фертильності[ред. | ред. код]

За даними ВООЗ (1987), у майже п’ятої части випадків неможливості завести дітей, причиною є розлад чоловічої фертильності, при якому всі порушення яєчок (разом з т. зв. варикоцеле ) може бути найпоширенішою причиною. Навіть після своєчасної орхідопексії зниження народжуваності залишається основним ускладненням первинного крипторхізму. Неоад'ювантне лікування може покращити індекс фертильності. [3]

Лікування[ред. | ред. код]

Протягом перших шести місяців життя вдаються лише до контролю та спостереження. Якщо яєчко до цього часу не прощупується в мошонці, гормональну терапію, можна проводити з гонадоліберином протягом чотирьох тижнів, а потім β-ХГЧ протягом трьох тижнів (обидва випускаються як назальний спрей), який повинен сприяти спонтанному спуску яєчка і стимулювати дозрівання статевих клітин. Якщо ця терапія не вдається, рекомендується хірургічна фіксація яєчок в мошонці ( орхідопексія ). Як відкрита хірургія, так і лапароскопічна хірургія, застосовуються для корекції аномалії яєчок у немовлят. Останній метод зарекомендував себе завдяки своєму малоінвазивному пошкодженню тканин, що вкорочує процес загоєння. [4] Хоча терміни операції обговорюються, експерти схильні припускати, що лікування слід закінчити до однорічного віку. Для успішної терапії необхідний регулярний контроль, оскільки можуть виникати рецидиви .

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Analgetika in der Schwangerschaft begünstigen Kryptorchismus. [Архівовано 13 червня 2011 у Wayback Machine.] In: Deutsches Ärzteblatt. 25. März 2010.
 2. Hodenhochstand. [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] Universitätsabteilung für Kinder- und Jugendchirurgie im Donauspital/SMZ Ost Wien
 3. C. Schwentner: Die neoadjuvante GnRH-Behandlung verbessert den Fertilitätsindex nicht-deszendierter Hoden. [Архівовано 2 липня 2020 у Wayback Machine.] In: Journal für Urologie und Urogynäkologie. 2004; 11 (Sonderheft 7)] (PDF; 1,4 MB)
 4. Was ist Hodenhochstand beim Jungen?. Архів оригіналу за 7 листопада 2018. Процитовано 28 червня 2020. 

Література[ред. | ред. код]

Додаткові посилання[ред. | ред. код]

Крипторхізм, відео [Архівовано 25 липня 2020 у Wayback Machine.] (англ.)