Критське море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Критське море на мапі

Критське море (грец. Κρητικό πέλαγος) — частина Середземного моря, на півдні Егейського моря, на північ від островів Крит і Кітіра та на південь від Кікладських островів, на заході межує із Іонічним морем, і на захід від Додеканесських островів Родос, Карпатос і Касос. На північний захід — Міртойське море, складова Середземного моря, що лежить між Кикладами та Пелопоннесом. На ESE — Левантійське море. Через острів Крит, до протилежного його берега, починається Лівійське море.

Налагоджено жваве поромне сполучення морем між портом Пірей, Додеканезом та Критом. Найбільша глибина — 2,591 m.

Найбільші порти[ред. | ред. код]

Клімат[ред. | ред. код]

Акваторія моря лежить в середземноморській області північного субтропічного кліматичного поясу[1]. Влітку переважають тропічні повітряні маси, взимку — помірні. Значні сезонні амплітуди температури повітря і розподілу атмосферних опадів. Влітку спекотно, ясна і тиха погода; взимку відносно тепло, похмура вітряна погода і дощить[2].

Біологія[ред. | ред. код]

Акваторія моря належить до морського екорегіону Левантійського моря бореальної північноатлантичної зоогеографічної провінції[3]. У зоогеографічному відношенні донна фауна континентального шельфу й острівних мілин до глибини 200 м відноситься до середземноморської провінції, перехідної зони між бореальною та субтропічною зонами[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Атлас. 7 клас. Географія материків і океанів. / Укладач Скуратович О. Я. — К. : ДНВП «Картографія», 2008.
  2. (рос.) Физико-географический атлас мира. — М. : Академия наук СССР и главное управление геодезии и картографии ГГК СССР, 1964. — 298 с.
  3. (англ.) Mark D. Spalding et al. Marine Ecoregions of the World: A Bioregionalization of Coastal and Shelf Areas. BioScience Vol. 57 No. 7. July/August 2007. pp. 573—583. doi: 10.1641/B570707
  4. (рос.) Жизнь животных. Том 1. Беспозвоночные. / Под ред. члена-корреспондента АН СССР профессора Л. А. Зенкевича. — М. : Просвещение, 1968. — с. 576.