Кропив'янка товстодзьоба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кропив'янка товстодзьоба

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Кропив'янкові (Sylviidae)
Рід: Curruca
Вид: Кропив'янка товстодзьоба
Curruca crassirostris
Cretzschmar, 1830
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Sylvia crassirostris Cretzschmar, 1830
Sylvia hortensis crassirostris (Cretzschmar, 1830)
Посилання
Вікісховище: Curruca crassirostris
Віківиди: Curruca crassirostris
ITIS: 915905
NCBI: 216226

Кропи́в'янка товстодзьоба[2] (Curruca crassirostris) — вид горобцеподібних птахів родини кропив'янкових (Sylviidae). Мешкає на Балканах, в Західній і Центральній Азії. В Україні рідкісний залітний вид[3]. Товстодзьоба кропив'янка раніше вважалася конспецифічною зі співочою кропив'янкою, однак була визнана окремим видом.

Товстодзьоба кропив'янка (підвид C. c. jerdoni)
Товстодзьоба кропив'янка

Опис[ред. | ред. код]

Довжина птаха становить 15-16,6 см. Дзьоб довгий, загострений, лапи чорні. У самців верхня частина тіла сіра, хвіст прямий, крайні стернові пера білі, нижня частина тіла білувата. Голова темно-сіра, на обличчі чорна "маска", горло біле. Райдужки світло-жовті. У самиць голова більш світла, оливково-сіра, скроні і обличчя у них також темні. Нижня частина тіла піщана, боки коричнюваті. Райдужки темні. У молодих птахів у віці до 1 року забарвлення подібне до забарвлення самиць, однак "маска" на обличчі у них менш виражена, голова світла-сіра, скроні і нижня частина тіла більш коричнюваті, гузка світло-сіра.

Загалом товстодзьобі кропив'янки є дуже схожими на співочих кропив'янок, однак верхня верхня частина голови у них більш темна, верхня частина тіла більш сіра. нижня частина тіла більш біла, а нижні покривні пера мають темну середину, що надає гузці плямистого вигляду. Крім того, дзьоб у товстодзьобих кропив'янок довший і більш міцний. Товстодзьобі кропив'янки мають більш різноманітний і мелодійний спів, схожий на пісню західного соловейка.

Підвиди[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[4]

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Товстодзьобі кропив'янки гніздяться в Східному Середземномор'ї, Західній і Центральній Азії. Взимку вони мігрують на південь до Судана, Ефіопії, Еритреї, на Аравійський півострів та на півострів Індостан. Вони живуть у відкритих широколисятих лісах, рідколіссях і чагарникових заростях, на висоті до 3000 м над рівнем моря. Живляться комахами та іншими безхребетними. Гніздяться на деревах або в чагарниках, в кладці 2-3 яйця.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Curruca crassirostris: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 16 листопада 2022
  2. Curruca crassirostris у базі Avibase.
  3. Кинда В. В., Бескаравайный М. М., Дядичева Е. А., Костин С. Ю., Попенко В. М. Ревизия редких, малоизученных и залетных видов воробьинообразных (Passeriformes) птиц в Крыму // Бранта : збірник праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції. — 2003. — Вип. 6. — С. 25—58. — ISSN 1994-1722. Архівовано з джерела 22 березня 2020. Процитовано 12 вересня 2019.
  4. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Sylviid babblers, parrotbills, white-eyes. IOC World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 16 листопада 2022.