Кросовер (сюжет)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Персонажі фільму «Чужий проти Хижака» (2004)

Кросо́вер (від англ. (plot) crossover, «взаємодія (сюжетів)», (букв.) «перехрещення (сюжетів)»; скор. англ. xover[1]) — художній твір або його окремий сюжет, в якому змішуються сюжетні елементи — персонажі, місця подій тощо — кількох інших незалежних творів. У більш широкому розумінні, кросовер — це будь-яке об'єднання двох і більше незалежних «авторських всесвітів».

Не слід плутати кросовер зі спін-офом, тобто побічним твором («відгалуженням»), в якому можуть брати участь герої основного твору.

Перший із відомих фільмів-кросоверів — «Frankenstein Meets the Wolf Man» 1943 року, в якому зустрічаються монстр Франкенштейна (із серії фільмів Universal Studios) та Перевертень (герой фільму 1941 року). Серед сучасних відомих кросоверів у фільмах — зустріч маніяків Фредді Крюгера із «Кошмару на вулиці Вязів» та Джейсона Вурхіза з «Пятниці, 13» у фільмі-кросовері «Фредді проти Джейсона»; зустріч космічних монстрів у фільмі «Чужий проти Хижака» також перетин класичних монстрів — персонажів відбувається у фільмі «Ван Хелсінг» 2004 ще збірка класичних літературних героїів відбувається у літньому Блокбастері «Ліга Видатних Джентельменів» 2003 потім спільні дії супергероїв Кінематографічного Всесвіту Marvel «Месники» та видавництва DC «Ліга Справедливості» тощо.

Кросовери, як художній метод, особливий розвиток отримали в коміксах, де часто зустрічаються персонажі різних серій одного вигаданого всесвіту (наприклад, Civil War від Marvel Comics та Infinite Crisis від DC Comics) або персонажі з різних вигаданих світів. Слідом за кросоверами-коміксами цей прийом перейшов до багатьох фільмів та телевізійних серіалів, знятих за мотивами супергеройських всесвітів та творів інших жанрів.

Приклади кросоверів у телесеріалах:

Прикладами кросоверів у відеоіграх є RoboCop vs Terminator (1993), Spider-Man and the X-Men: Arcade's Revenge (1992) та інші.

В англомовній літературознавчій термінології кросоверами іноді називають змішення жанрів: наприклад, фантастичний детектив або любовно-політичний роман.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]