Круглі вежі Ірландії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кругла вежа на горі Кашел

Круглі вежі Ірландії (Клогхех) (ірл. Cloigtheach, англ. Irish round towers) — кам'яні вежі епохи раннього Середньовіччя,що створювалися в період між IX і XII ст.. Розташовані переважно в Ірландії, дві вежі є в Шотландії і одна на острові Мен.

Характеристика[ред. | ред. код]

Вважається, що ірландські вежі могли бути свого роду дзвіницями, що скликають народ на молитву, — на користь цього припущення свідчить той факт, що вежа майже завжди розташовувалася поблизу церкви, — або служили притулком під час ворожих набігів.

Вежа в Ірландії
Внутрішня будова ірландської круглої вежі.

Висота круг веж в Ірландії варіюється від 18 до 30 м. Найвища вежа — 34 м — розташована в Кілмакду, графство Голвей. Спосіб будови і внутрішній устрій у всіх веж практично однакові. Всередині круглої стіни будувалася ще одна, а порожнину між ними заповнювали щебенем. Вхід у вежі розташовувався на відстані в середньому 2—3 м від рівня основи. Ймовірно це було зроблено з метою забезпечення захисту, щоб ворогам було складніше проникнути всередину. Внутрішній простір вежі ділився на декілька ярусів, сполучених дерев'яними сходами.

Деякі вежі увінчані конічним дахом. Вважається, що й інші вежі були влаштовані так само, але через століття дах у них обвалився. У деяких веж у Середньому Середньовіччі було споруджено зубчасте закінчення, характерну архітектурну деталь того часу.

Усього на території Ірландії відомо близько 120 круглих веж. Більшість із них перетворилися з часом на руїни, а у відносно незмінному стані збереглося тільки близько двадцяти.

Круглі вежі Ірландії[ред. | ред. код]

Вежі Шотландії[ред. | ред. код]

Острів Мен[ред. | ред. код]

  • Вежа розташована на острові Св. Патріка, поряд з містом Піл

Посилання[ред. | ред. код]