Крук і Лисиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крук і лисиця
1-2 Le-corbeau-et-le-renard.jpg
Жанр байка
Автор Езоп
Мова давньогрецька мова
Написано VI століття до н. е.

CMNS: Цей твір у Вікісховищі
Q:  Цей твір у Вікіцитатах
Ілюстрація до байки Езопа

«Крук і лисиця» — байка давньогрецького байкаря Езопа (VI століття до н. е.), засновника жанру «байка».

Історія створення[ред. | ред. код]

Невідомий час написання байки, адже жодного рукопису творів Езопа до наших днів не дійшло. Байки у IV—III ст. до н. е. упорядкував Деметрій Фалерський, але збірка не збереглась. У довіднику Едвіна Перрі (Perry Index) байка Езопа зазначена під номером 124. Оскільки Езоп був рабом, але прагнув заявляти про свої права, то він обрав для цього жанр байки. Перший байкар світу у байці «Крук і лисиця» в образах тварин висміяв людські вади.

Сюжет байки[ред. | ред. код]

Композиційно байка нагадує частини епічного твору: Зав'язка: Крук украв м'ясо і сів на дерево, щоб поласувати.

Розвиток дії: появилась хитра Лисиця і почала розхвалювати Крука. Лисиця акцентує на прекрасному голосі птаха і стверджує, що він міг би бути царем серед птахів.

Кульмінація: Улесливі промови призвели до того, що Крук захотів показати, що в нього чудовий, як стверджує Лисиця, голос. Закаркав крук і випустив м'ясо, яке Лисиця швидко забрала. Давньогрецький байкар пише про нерозумність Крука і лестощі, які шкодять навколишнім. Ідея байки: лестощі, метою яких є лише користь, дуже небезпечні. Вони мають велику силу, яка, як у випадку описаного сюжету, призвела до втрати наживи. Автор не виступає на захист Крука, навпаки висміює його безглуздість. Езоп у своїй байці виносить таку мораль: Кожен має об'єктивно оцінювати себе і свої можливості та не бути занадто довірливим.

Ще у 2 століття римський письменник Авгон-Гелій зазначав: «Езоп, фригійський байкар, не випадково вважався мудрецем, бо свої корисні поради й настанови він давав без суворості, як це зазвичай роблять філософи, а вигадував дивні та цікаві притчі, розумно й прозорливо обдумані історії передавав людям з якоюсь принадою для слуху».

Структура твору[ред. | ред. код]

У байці дві частини: спочатку йде оповідна (розповідь), потім повчальна (мораль). Повчання звучить уже в оповіді, у словах Лисиці: « О Круче, коли б ти мав також розум, тобі більше не бракувало б нічого, щоб стати царем». Мораль байки є короткою та влучною: «Ця байка стосується нерозумної людини». Як і всі байки Езопа, твір написана дотепно, просто і зрозуміло.

Герої байки[ред. | ред. код]

Образи героїв байки алегоричні.

  • Лисиця є уособленням людини хитрої, корисливої, розумної, підступної, винахідливої.
  • Образ Крука — це тип довірливої, простакуватої, наївної та недалекоглядної людини.

Наслідування сюжету Езопа[ред. | ред. код]

Нащадки Езопа запозичували його сюжети, але додавали національного колориту, особливої поетичної форми. Байкарі творчо опрацьовували езопівські тексти, створювали власні шедеври. У байці Езопа лисиця обманювала ворону за допомогою лестощів, щоб роздобути м'ясо. Сир вперше з'явився у версії Федра в I столітті н. е. Іван Крилов використав древній сюжет, але в його байці є принципові відмінності. Езоп пише про нерозумність Крука, а Крилов акцентує на улесливості Лисиці, яка в російського автора є головним персонажем. Езопа наслідували також Бабрій, Лафонтен, Олександр Сумароков, і Василь Тредіаковський.

Інтерпретація байки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]