Крутосхили Каховського водосховища

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крутосхили Каховського водосховища
Vasylivka Krutoshyly Kahovs'kogo vodoshovyscha (YDS 8929).JPG
Розташування: Василівський район Запорізької області
Площа: 522,2 гектари
Заснований: 2002 року
Керівна
організація:
Скелівська сільська рада, Василівська міська рада

Крутосхили Каховського водосховища — заказник ландшафтного типу[1], який має загальнодержавне значення[2]. Розташований на території Василівського району Запорізької області[3]. Заказник входить до переліку природоохоронних територій, на базі яких 2006 року було створено національний парк «Великий луг»[4].Площа заказника складає 522,2 гектарів[1].

Опис[ред. | ред. код]

Заказник «Крутосхили Каховського водосховища» створений 2002 року[1]. Його територія починається з околиць села Скельки[5]. Вона охоплює узбережжя Каховського водосховища і площу, що розташовується вище. Заказник має палеонтологічне та археологічне значення[6]. Територія «Крутосхил Каховського водосховища» містить козацькі[4] поховання та скелянські штольні[7]. Знайдені захоронення, що відносяться до 18-19 століття. Збереженні кам'яні хрести. Вапнякові печери на території ландшафтного заказника відносяться до часів Запорізької Січі[7]. На території заказника розташоване джерело «Козацьке»[7]. Є оглядовий майданчик, з якого видно урвища та яри, відкривається вид на архіпелаг. Промисловий лов станом на 2009 рік[6] та 2015 рік заборонений[8]. Природоохоронна територія підпорядковується Скелівській сільській раді та Василівській міській раді.

У 2006 р. увійшов до складу національного природного парку «Великий луг».

Флора і фауна[ред. | ред. код]

На території заказника загальнодержавного значення виявлені рештки давніх тварин: південного слона, шерстистого носорога та великорогого оленя[9]. Поблизу місць виходу гранітів[4] та вапнякових пісковиків зростає представник класу Гнетовидні — ефедра двоколодкова. Зустрічається багаторічна травяниста рослина з родини Складноцвітних пижмо звичайне[5]. На узбіччях доріг містяться квіти цикорію дикого та Петрові батоги з родини складноцвітних. Водяться денні метелики — капусники махаон і подалірій, бабок-стрілки, коромисла і лютки. Поширені жуки-навозники[5], а у чагарникових заростях зустрічається коник дибка степова[5]. На території заказника зростаються брандушка різнобарвна, тюльпан змієлистий, ковила волосиста, ковила Лессінга та ковила українська. Ці рослини занесені до Червоної книги України[9]. Лісові насадження сформовані з сосни кримської, дуба звичайного та робінії звичайної[9]. Представлені такі види, як гадюка степова, орлан-білохвіст, огар, нетопир-карлик, нетопир-середземноморський, полоз жовточеревий, нічниця водяна, нічниця вусата та вечірниця руда[9].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Н. М. Коноваленко. Заповідні місця Василівського краю. Путівник, м. Василівки, 2011 рік. — Василівська центральна районна бібліотека

Посилання[ред. | ред. код]