Крушевська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Крушевска република
Крушевська республіка
Османська імперія
1903 Османська імперія

Прапор Крушевська республіка

Прапор

Столиця Крушево
Форма правління Республіка
Президент Нікола Карев
Історія
 - Засновано 3 серпня 1903
 - Ліквідовано 13 серпня 1903

Крушевська республіка (мак. Крушевска република) — одна з перших республік на Балканах. Була заснована під час Ілінденського повстання і проіснувала 10 днів (з 3 по 13 серпня 1903 року).

Історія

[ред. | ред. код]

Держава створена під час Ілінденського повстання у місті Крушево після його захоплення загоном під керівництвом Ніколи Карева. У місті тут же було сформовано самоврядування і скликано Раду Республіки, яка складалась з 60 членів — по 20 осіб від кожної етнічної громади міста (болгарської, грецької та волоської (арумунської)).

Керівником Тимчасового революційного уряду республіки став Нікола Карев, а всього до нього увійшло 6 чоловік (по 2 від кожної громади).

Найвідоміший документ, виданий урядом Крушевської республіки — Крушевський маніфест, який був складений 6 серпня і закликав все населення Македонії (включаючи албанців і османів) переступити через етнічні та релігійні відмінності і приєднатися до боротьби з тиранією султана.

12 серпня 1903 регулярна османська армія та іррегулярні загони башибузуків, за підтримки артилерії, увійшли до міста. Загони ВМОРО дали бій османам біля Мечкіного каменю, але зазнали поразки.

Посилання

[ред. | ред. код]