Крячок білощокий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крячок білощокий
Пара у шлюбному вбранні
Пара у шлюбному вбранні
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Мартинові (Laridae)
Підродина: Крячкові (Sterninae)
Рід: Болотяний крячок (Chlidonias)
Вид: Крячок білощокий
Chlidonias hybrida
(Pallas, 1811)
Ареал поширення білощокого крячка      місця гніздування      місця осілого проживання      місця зимування      випадкова поява
Ареал поширення білощокого крячка      місця гніздування      місця осілого проживання      місця зимування      випадкова поява
  • C. h. hybridus
  • C. h. delalandii
  • C. h. javanicus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Chlidonias hybrida
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chlidonias hybrida
EOL logo.svg EOL: 1065007
ITIS logo.svg ITIS: 554218
IUCN logo.svg МСОП: 144267
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 297805

Крячо́к білощо́кий[1] (Chlidonias hybrida) — вид птахів родини мартинових (Laridae). В Україні гніздовий перелітний птах.

Опис[ред. | ред. код]

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Позашлюбне вбрання

Маса тіла близько 80 г. Довжина тіла 23-25 см. Розмах крил 70-75 см. Дорослий птах у шлюбному вбранні майже цілком сірий; лоб, тім'я і потилиця чорні; щоки, спід крил і підхвістя білі; хвіст світло-сірий, вирізаний; дзьоб і ноги червоні; у позашлюбному вбранні лоб білий; тім'я білувате, з чорними рисками; потилиця чорно-бура; за очима чорно-бурі плями; дзьоб чорний. Молодий птах схожий на дорослого у позашлюбному вбранні, але на спині темно-бурі смуги.

У шлюбному оперенні дорослий білощокий крячок від дорослого чорного і білокрилого крячків відрізняється білими щоками; дорослий у позашлюбному оперенні та молодий від дорослого та молодого чорного крячка — відсутністю чорних плям по боках вола, від дорослого та молодого білокрилого крячка відрізнити складно.[2]

Звуки[ред. | ред. код]

Біля гніздових колоній подає хрипкий крик «черк — черк — черк».

Поширення[ред. | ред. код]

Білощокий крячок має дуже великий ареал. В Євразії: Піренейський півострів, південна Франція, північна Італія, Албанія, Голландія та від Угорщини на схід до Примор'я. На північ від південної Польщі, в європейській частині колишнього СРСР до 52-53-ї паралелі, в долині Волги до 55-ї паралелі, в долині Уралу до 52-ї паралелі, до пониззя Тургаю, Сарису, Зайсан, південного Байкалу, південно-східного Забайкалля, південного Примор'я. На південь до північної Аравії, північного узбережжя Аравійського моря, на півострові Індостан приблизно до 25-ї паралелі, далі на схід до океанічного узбережжя. Східна і Південна Африка на північ до Кенії, Північно-Західна Африка. Острови: Мадагаскар, Сулавесі, Філіппіни, Молуккські, Нова Гвінея, Австралія, південний острів Нової Зеландії.

У північних частинах ареалу перелітний птах. Зимує в Африці.

В Україні гніздиться на всій території, крім гір; мігрує скрізь.[2]

Чисельність[ред. | ред. код]

Чисельність світової популяції оцінюють в 300 тис.-1,5 млн особин.[3] Чисельність в Європі становить 42—87 тис. пар, в Україні — 5—8,5 тис. пар[4].

Гніздування[ред. | ред. код]

Біля гнізда з пуховим пташеням
Яйця підвиду Chlidonias hybrida hybrida в оологічній колекції, Тулузький музей

Гніздиться колоніями біля мулистих озер, річок або боліт частіше за все разом з чорним крячком. Гніздо зі стебел та листя будує на купинах або на плаваючих рослинах. Самка відкладає в травні 3 (рідше 2) бежевих, зеленкуватих з темними плямами яйця. Кладку насиджують особини обох статей протягом 18 днів. Пташенята починають літати у віці близько 3 тижнів, однак ще певний час продовжують отримувати корм від батьків.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться переважно комахами, ракоподібними, дрібною рибою. Типовий прийом полювання — періодичне пікірування уводу, часто з коротким зануренням, тривалий пошуковий політ низько над водою з низько опущеним донизу дзьобом.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. а б Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  3. BirdLife International 2012. Chlidonias hybrida. In: IUCN 2013. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 03 March 2014. Архів оригіналу за 5 березня 2014. Процитовано 3 березня 2014. 
  4. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Література[ред. | ред. код]

  • Дзюбенко Н. В. Просторово-функціональна структура поселень крячків в екосистемах басейну верхньої течії р. Дністер. — Автореф. дис… канд. біол. наук: 03.00.16. — Дніпропетровськ, 2003. — 20 с.
  • Фауна Украины. Т. 4. Птахи. Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / О. Б. Кістяківський. — К : Вид-во АН УРСР, 1957. — 432 с.
  • Птицы СССР. Чайковые / В.Д. Ильичев, В.А. Зубакин. — М : Наука, 1988. — 416 с.

Посилання[ред. | ред. код]