Крія-йога

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Крійя-йога)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяPortal Портал

Крія-йоґа (санскрит क्रिया kriya-yogā) — буквально «йоґа дії». Слово крія утворено від кореня кар («діяти») і може, у принципі, стосуватися будь-якої діяльності, але найчастіше зустрічається в сенсі «релігійний обряд»[1]. У Бгаґавадґіті (11:48) Крішна говорить Арджуні: «Ані вивчення Вед, ані жертвопринесення, ані роздача дарів, ані крії (ритуали), ані сувора аскеза не дали у світі людей нікому, крім тебе, найбільший герою серед нащадків Куру, можливості бачити Мене таким»[2].

«Крія-йоґа-сара» («Сутність обрядової йоги», додаток до останньої книги Падма-Пурани) радить поклонятися богові Вішну не абстрактною медитацією (дг'яною), а молитвами та жертовними обрядами[3]. У сімнадцятій главі першої книги Шива-пурани[en] крія-йоґ, який бере участь у священних обрядах (кріях), віднесений до нижчого розряду йоґів, вище якого тапо-йоґ, котрий вправляється в аскезі, і джапа-йоґ, який постійно повторює мантру.

У хатха-йозі (हठयोग, haṭhayoga) кріями називаються техніки очищення організму.

Патанджалі в «Йоґа-сутрах» (2:1) визначає крія-йоґу як тапас (аскезу), свадг'яю (вивчення Вед) та Ішвара-пранідгану (відданість Всевишньому)[4].

Парамаганса Йогананда вважав крія-йоґу формою раджа-йоґи[5]. У книзі «Автобіографія йоґа» він пише: «Крія-йоґа, яка так часто згадується на цих сторінках, стала широко відомою в Індії завдяки Лагірі Магашаї, вчителю мого гуру. Це єднання (йоґа) з Вічним при допомозі певної дії, або обряду (крії)… Крія-йоґа є простим психофізіологічним методом, за допомогою якого кров людини звільняється від вуглекислоти й насичується додатковим киснем. Атоми цього надлишкового кисню перетворюються в потоки енергії життя, що омолоджують головний мозок і цереброспінальні центри. Припиняючи накопичення венозної крові, йоґ може запобігти розпаду тканин тіла або уповільнити його. Справжній майстер йоґи перетворює клітини свого тіла в енергію»[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дмитро Бурба. Життя та вчення Парамаганси Йоґананди (рос.).
  2. Бхагавадгита / Пер. с санскрита, введение и примечания Д. В. Бурбы. М.: РИПОЛ классик, 2009 (2013, 2015, 2016).
  3. Фёрштайн Г. Энциклопедия йоги. М. Фаир-Пресс, 2002, С 511.
  4. Классическая йога. («Йога-сутры» Патанджали и «Вьяса-бхашья»). Пер. с санскрита, введение, комментарий и реконструкція системы Е. П. Островской и В. И Рудого. — М.: Наука. Главная редакція восточной литературы, 1992.
  5. «Раджа-йоґа (особливо така її форма, як крія-йоґа), є квінтесенцією всіх шляхів йоги, шляхом царствених мудреців і великих йогів стародавньої Індії» (Йогананда Парамаханса. Бхагавадгита: беседы Бога с Арджуной, 6:47).
  6. Шри Парамаханса Йогананда. Автобиография йогина. М: Издательство ассоциации духовного единения «Золотой век», 1993.