Кріостат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кріостат-мікротом, що використовується для виготовлення заморожених зрізів для патологогістолоічного дослідження.

Кріоста́т (англ. cryostat, нім. Kryostat) — металевий, скляний або пластмасовий пристрій (термостат), всередині якого стало підтримується кріогенна (менша за 120К) температура; засіб кріогенної техніки[1].

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Джерелами холоду, або холодоагентами, в кріостатах служать азот, гелій, водень та інші гази (в скрапленому або отвердненому стані) з низькою температурою конденсації й замерзання. До найпоширеніших належать металеві (мідні, з нержавіючої сталі, алюмінієвих сплавів) кріостати зі скрапленими газами (наприклад, гелієм — холодоагентом і азотом, що перешкоджає надходженню тепла від навколишнього середовища).

Температурні деформації, що виникають між внутрішніми частинами і корпусом таких кріостатів, компенсує сильфон. Досконалішими є кріостати з газами в отвердненому стані: у них більші інтервал охолодження і термін експлуатації.

Застосування в медицині[ред. | ред. код]

В медицині кріостат використовують для експрес-патологогістологічного дослідження (експрес-ПГД) видаленого зразка тканини. Метою експрес-ПГД є встановлення попереднього гістопатологічного діагнозу під час операції.[2] [3]

Інші сфери застосування[ред. | ред. код]

У кріостатах досліджують фізичні властивості матеріалів, вивчають їх стійкість до низьких температур, надпровідність тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Кріостат» [Архівовано 17 серпня 2016 у Wayback Machine.] в УРЕ
  2. Wilson LB. (1905). A method for the rapid preparation of fresh tissues for the microscope.. J Am Med Assoc 45: 1737. 
  3. Gal AA, Cagle PT. (2005). The 100-year anniversary of the description of the frozen section procedure. JAMA 24 (298): 3135–7. PMID 16380595. doi:10.1001/jama.294.24.3135. 

Джерела[ред. | ред. код]