Кереш культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кріш культура)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Неолітична Венера — статуетка культури Кереш зі стеатопігією

Кереш (Körös) (угорська назва), Криш (Criş) (румунська назва) — ранньонеолітична археологічна культура.

Датується 5500-4500 роками до н.е. Була поширена на території сучасної Угорщини (у басейні річки Кереш (Криш), звідси назва) і Румунії.

Культурна спільність Старчево-Криш-Кереш-Караново[ред. | ред. код]

Культура Кереш входить у культурно-історичну область Старчево — Кереш — Караново І найдавнішого керамічного неоліту Південно-Східної Європи. У Сербії культура Кереш називається Старчево культура, що не має значних розбіжностей. У Болгарії тотожня культурі Караново від Караново-І. Різні назви культури у чотирьох країнах виникли за політичними міркуванняма соперництва.

Старчево-Криш-Кереш-Караново в Україні[ред. | ред. код]

В Україні, на терені Закарпаття, є 8-ім значних пам'яток культури Криш: Ужгород, Великі Лази, Холмці, Рільне (Рафайлове), Велика Добронь, Малі Гаївці, Заставне, Мала Гора (Мукачеве) та Дрисине.

Опис культури[ред. | ред. код]

Населення жило в хатах з обмазаних глиною плетених каркасів, займалося скотарством (велика рогата худоба, кози, вівці), землеробством, полюванням і рибальством.

Кераміка — кулясті й напівсферичні посудини на кільцевих піддонах або чотирьопелюсткових підставах, а також сулії, плоскі з одного боку, опуклі — з іншої, з декількома вушками; зустрічаються й писані посудини.

Посилання[ред. | ред. код]

Літ.: Kutzian J., The Ko"ro"s culture, t.1- 2, Dissertationes Pannonicae…, ser. 2, ? 23, [Bdpst], 1944- 47.