Ксена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ксена
Xena
Поява Принцеса-воїн (Геркулес: Легендарні подорожі, дев'ята серія першого сезону)
Зникнення Друг пізнається в біді, частина друга
Статус загинула
Інформація
Прізвисько принцеса-воїн
Вид (раса) людина
Стать жіноча
Рід занять воїн за добро;
колишній полководець і руйнівниця націй (англ. Destroyer of Nations)
Сім'я Сирена (мати)
Атріус (батько)
Торіс (старший брат)
Лайкус (молодший брат)
Діти Солан (син)
Єва (дочка)
Відносини Габріель (подруга)
Джоксер (друг)
Арес (ворог)
Каллісто (заклятий ворог)
Бораєс (союзник і коханець)
Лао Ма (вчитель)
Алті (союзник, потім ворог)
Геракл (ворог, потім союзник)
Автолік (друг)
Число епізодів 140
Автор Роберт Таперт
Сем Реймі
Виконавець ролі Люсі Лоулес
IMDb ID 0027691

Ксе́на (англ. Xena, промовляється «Зіна») — головний персонаж телесеріалу «Ксена: принцеса-воїн». Роль Ксени виконала новозеландська акторка Люсі Лоулес.

Ксена: персонаж та історія[ред. | ред. код]

Ксена Амфіполійська — персонаж телевізійних серіалів «Ксена: принцеса-воїн» і «Геркулес: Легендарні подорожі».

Передісторія[ред. | ред. код]

Вперше Ксена як персонаж з'явилася в одній із серій «Геркулес: Легендарні подорожі» як спокуслива, але підступна войовниця. Наступні два епізоди показали глядачам її еволюцію від злодійки до друга і союзника Геракла. Глядацький інтерес до неї був настільки великим, що згодом вона стала головним героєм дочірнього серіалу, названого на її честь — «Ксена: принцеса-воїн». Попри те, що спочатку Ксена була захоплена ідеєю знищення Геракла й отримання титулу найвеличнішого воїна серед живучих, вона ніколи так і не змогла перемогти улюбленого Зевсового сина. Фактично Геракл був тим, хто підштовхнув Ксену до шляху спокути після того, як переміг її у двобої і показав, що егоїзм і жадоба не мають складати основу життя. У своєму власному серіалі Ксена боролася проти тиранії та зла для того, щоб спокутувати своє темне минуле, захищаючи невинних і слабких. Багато епізодів із її минулого життя як злої войовниці були згодом представлені в серіалі як флешбеки (хоча багато що все одно лишилося малозрозумілим).

Рання історія[ред. | ред. код]

Єдина дочка власниці таверни Сирени, Ксена народилась і виросла у грецькому місті під назвою Амфіполіс, сучасний Халкідіки, у сім'ї з двома братами. Спочатку вона вважала, що її батько на ім'я Атріус покинув сім'ю, коли сама Ксена була зовсім маленькою, але згодом було показано, що Сирена вбила його, коли він намагався принести семирічну Ксену в жертву Аресові.

Пізніше, коли Ксена вже була підлітком, на Амфіполіс напав воїн Кортес, що змусило деяких селян, включно зі старшим братом Ксени Торісом, утекти у напрямку гір. Сама ж Ксена зі своїм молодшим братом Лайкусом переконали решту мешканців залишитися і прийняти бій. Амфіполіс було врятовано, але Лайкус і багато інших загинули в битві. Через це між Сиреною та її дочкою пролягла тріщина, і Ксена зазнала осуду з боку селян.

Смерть улюбленого брата змусила Ксену покинути Амфіполіс і зайнятися створенням власної армії з кінцевою метою помсти Кортесу. Вона борознила моря як пірат, коли зустріла Юлія Цезаря та молоду галльську рабиню-втікачку М'Лайлу, які здійснили глибокий вплив на долю принцеси-воїна. Залишившись на кораблі Ксени, М'Лайла дала їй кілька уроків бойових мистецтв і навчила її використовувати затискання певних точок на тілі, що стало для Ксени її візитною карткою. Цезаря ж Ксена взяла в заручники і наївно піддалася молодому офіцерові, який запропонував об'єднати зусилля у справі завоювання світу. Отримавши за нього викуп, вона відправила його назад до Риму, як вони і планували, але він зрадив її, повернувшись з армією та захопивши її корабель. Цезар розіп'яв Ксену разом з її людьми на березі, спостерігаючи за тим, як за його особистим наказом їй зламали ноги.

М'Лайла зняла її з хреста і віднесла до цілителя на ім'я Нікліо. Там їх виявили двоє римських солдат, які вбили галльську дівчину, коли вона закрила Ксену своїм тілом, захищаючи її від стріли. Після того, як М'Лайла померла у неї на руках, Ксена повністю звернулася до свого темного боку та вступила у сутичку з солдатами, вбивши їх (і зламані ноги їй не завадили). Після зради Цезаря і подальшого порятунку покалічена і розлючена Ксена вирушила на Схід, де вона приєдналася до воїна Бораєса, котрий покинув заради нової коханки дружину та сина. Вдвох вони тероризували царство Чін (англ. Chin, більш відоме, як Китай), поки Ксена не розізлила Бораєса тим, що відхилила думку про союз із двома могутніми родинами Китаю — Мінг і Лао. Без його відома Ксена викрала сина Мінг-Зі на ім'я Мінг-Т'єн заради викупу. За допомогою Бораєса Мінг-Зі схопив Ксену, плануючи влаштувати на неї спортивне полювання трохи згодом.

Від вірної смерті Ксену врятувала мати Мінг-Т'єна на ім'я Лао Ма, жінка з величною духовною силою. За той час, що вони провели разом, Лао Ма зцілила ноги Ксени і вигадала титул принцеси-воїна. Опікувана Лао Ма, Ксена вже майже позбавилася частини своєї внутрішньої темряви, коли Бораєс знову повернувся до її життя. Відношення між жінками зіпсувалися, коли Ксена вбила Мінг-Зі і спробувала вбити Мінг-Т'єна. З Лао Ма за спиною як ворогом, Ксена і Бораєс були змушені залишити царство Чін. Їх подальший путь лежав у Японію, де все з тією ж метою викупу вони викрали дівчинку на ім'я Акемі. Ксена подружилася з Акемі, яка попросила навчити її методики перекривання кровотоку до мозку людини, що невідворотно призводило до смерті. Потім вона використала цей спосіб для вбивства свого тирана-батька на ім'я Йодоші та скоїла сеппуку (ритуальне самогубство). П'яна і в горі Ксена спробувала доставити рештки Акемі до їхнього родинного склепу, але була зупинена натовпом місцевих мешканців, які вважали, що, помістивши до склепу рештки батьковбивці, Ксена тем самим нанесе їм незмивну образу. Захищаючись, Ксена використала трюк з видиханням вогню. У результаті сталася сильна пожежа, що зруйнувала місто та погубила 40000 людей.

Повернувшись до північних земель (можливо до Сибіру), Ксена та Бораєс зустріли шаманку на ім'я Алті, яка підштовхнула Ксену до зла, пообіцявши зробити її руйнівником націй (англ. Destroyer of Nations). Ксена також була у дружніх відносинах з королевою амазонок Сайян, яка намагалася повернути її на шлях добра; але Ксена обрала Алті з її обіцянкою сили, та вбила Сайян зі старійшинами амазонок, підбурювана шаманкою. Бувши вагітною від Бораєса, вона попрямувала завойовувати Коринф. Бораєс усе більше й більше турбувався з приводу її агресії, що зростала, але зробити не міг майже нічого: до того часу вони розділили свої армії, і Ксена мала більшу частину. Під Коринфом вони перетворились на ворогів після того, як він утримав її від різні та вбивства кентаврів, з якими він намагався вести перемовини. Коли Ксені прийшов час народжувати, Бораєс, попри те, що тепер він фактично був ворогом Ксени, спробував забрати її з табору в надії на відновлення їх стосунків. Попри добре укріплений табір армії Ксени, він зумів пробитися до її шатру і вже хотів було забрати Ксену з дитиною, але був убитий у спину одним з її лейтенантів на ім'я Дагнін; але усвідомлення того, що Бораєс повернувся за нею, тому що кохав її, а також їх тоді ще не народжену дитину, здійснило сильний вплив на Ксену. Цього було достатньо для того, щоб вона ухвалила рішення віддати своє дитя кентаврам для того, щоб він виріс у мирі та спокої, подалі від її небезпечного впливу.

Невдовзі після цього Ксена попрямувала на північ, до Скандинавії, де провела деякий час як валькірія Одіна і невдало спробувала заволодіти золотом Рейну, що дає необмежену силу та можливості. З іншого боку, до кінця не зрозуміло, чи це трапилося між часом її перебування в Японїї і зустріччю з Алті, чи вже після смерті Бораєса. Під час періоду її життя, не зафіксованого в серіалі, Ксена отримала свою фірмову зброю, Шакрам Темряви, даний їй Аресом, богом війни. Після втрати армії під Коринфом вона зібрала нову, ступивши на шлях підкорення Греції.

Серіальний період[ред. | ред. код]

Через 10 років після свого першого знайомства зі злом Ксена зустріла Геракла. Насправді спочатку вона хотіла його вбити. Але її армія раптово повстала проти неї після того, як вона зупинила свого лейтенанта Дарфуса від убивства дитини в одному з захоплених селищ. Їй довелося пройти крізь стрій, але вона вижила, ставши єдиною людиною, котра зуміла це зробити. Потім вона билася з Гераклом у надії, що його голова поверне їй армію. Невдача у сутичці призвела до того, що зовсім не Геракл лежав біля її ніг під занесеним мечем. Усе трапилося з точністю до навпаки, але Зевсів син відмовився вбивати Ксену, сказавши їй, що «вбивство — це не єдиний спосіб довести світу, що ти — воїн». Натхненна прикладом Геракла, його духовністю і тим, що, втративши сім'ю, він не повернув на бік зла, як вона, Ксена вирішила приєднатися до нього і битися проти своєї колишньої армії. Геракл сказав їй, що добро є і в її серці. Вони провели разом кілька днів перед тим, як Ксена вирішила піти та почати свій шлях заново, спокутуючи минуле.

Звісно, незабаром вона усвідомила, що це набагато болісніше, ніж здавалося на перший погляд, і уже була готова повністю відмовитися від свого воєнного минулого. Вона вже зняла обладунки та зброю, маючи намір закопати їх у землю, як прямо перед нею група селян була атакована бандою розбійників. Серед цієї групи знаходилась дівчина на ім'я Габріель (пізніше її стали звати бардом з Потідеї, що б'ється (англ. Battling Bard of Potidaea)). Ксена врятувала селян, і Габріель була вражена здібностями принцеси-воїна. Дівчина зуміла переконати Ксену взяти її з собою, і незабаром вони стали найкращими подругами. Ксена також помирилася зі своєю матір'ю Сиреною. В якусь мить свого життя Ксена познайомилася з Аресом, богом війни, який знав її відтоді, як вона стала воєначальником. Він постійно переслідував її, маючи намір здобути її кохання, але все ж частіше виявлявся супротивником, а не другом.

Наступне життя Ксени було сповнене багатьма трагедіями. Її син Солан, який не знав про те, що вона — його мати, помер від рук демонічної дочки Габріель Надії (англ. Hope), якій допомогла тоді ще смертна супротивниця Ксени Калісто. Калісто була жінкою-воїном, одержимою думкою про помсту Ксені за те, що та, бувши воєначальником, зруйнувала її селище Кірру[ru] та вбила її сім'ю.

Ксена не раз майже втрачала Габріель і, урешті-решт, їх було розіп'ято римлянами в день березневих ід — день смерті Цезаря, — але пізніше їх, із духовною допомогою Калісто, яка на той час стала ангелом, оживив містик на ім'я Ілай. Єва, чудове дитя, дароване Ксені після її воскресіння (зусиллями все тієї ж Калісто), мала б принести своїм народженням Сутінки олімпійських богів. Для того, щоб урятуватися від переслідування богів, Ксена і Габріель спробували сфальсифікувати власну смерть, випивши сльози Селести, богині смерті та сестри Аїда, владики підземного світу. Їх плани порушив Арес, який поховав їх у крижаній печері, де вони проспали 25 років. За цей час Єва — удочерена римським патрицієм Октавіаном — виросла та стала Лівією, чемпіонкою Риму й безжалісною винищувачкою послідовників Ілая. Після свого повернення Ксена допомогла Лівії розкаятися, і та стала посланницею Ілая. Після хрещення Єви Ксена була нагороджена силою вбивати богів протягом того часу, поки її дочка житиме. Під час вирішальної сутички настали Сутінки, коли Ксена вбила більшість богів, щоб урятувати дочку, і сама була врятована Аресом, який віддав своє безсмертя для того, щоб зцілити Єву та Габріель, які помирали. Пізніше Ксена допомогла йому відновити його божественність.

Пошуки спокути для Ксени закінчились, коли вона віддала своє життя за те, щоб виправити несправедливість, скоєну нею багато років тому в Японії. Її дух, однак, усе ще поряд із Габріель. Як казала просвітлена Найама, це всього лише одне з багатьох життів принцеси-воїна, але всі вони об'єднані одним: що б її не чекало попереду, Ксена завжди битиметься зі злом у всіх його проявах.

Ксена має трьох близнючок: Діана (принцеса), Мег (власниця таверни, пізніше дружина Джоксера) і Лея (жриця гестіанських незайманих).

Принцеса-воїн[ред. | ред. код]

Ксена здійснила за своє життя багато подвигів, які лежать за межами людського розуміння та дозволяють прирівнювати її до напівбогів. Вона, ймовірно, була наймогутнішою з усіх смертних, що коли-небудь жили на Землі (цілком імовірно, що причиною цьому стало те, що її справжнім батьком був Арес; ця лінія, однак, не отримала розвитку через їх романтичні стосунки з богом війни, що, звісно ж, було б прирівняно до інцесту). Хоча Ксена й не володіла силою свого друга та союзника Геракла, вона могла однією лівою вкладати воїнів, пробиватися крізь твердий лід, вибивати двері та вирубати супротивників одним доторком. Найбільший прояв її сили трапився тоді, коли вона дозволила заарештувати себе за злочин, якого не скоювала, у шостій серії першого сезону «Відплата». Кілька чоловіків того містечка ув'язнили її у клітці, скувавши руки й ноги, і заходилися лупцювати. Побиття, сукупно з Аресом, який цієї миті вмовляв і підганяв її, дало поштовх до найсильнішої люті та сплеску адреналіну. Ксена розірвала ланцюги, а потім просто знесла з шарнірів двері одним ударом. Цей раз був єдиним, коли Ксена продемонструвала свої приголомшливі здібності, тож можна казати, що це було викликано лише вибором «Бийся чи помри!».

Ксена могла змусити себе безстрасно відноситися до болю, наприклад, під час витягування стріли. Вона ігнорувала біль від вивихнутого плеча, поки Ефіні не нагадала їй про нього, і тоді Ксена вправила вивих, вдарившись плечем об стіну. Проте, коли вона знаходилась в ослабленому стані, як, наприклад, протягом важкого випробування розп'яттям, ця особливість її організму не проявлялася. Ксена підвела своє тіло до піку фізичної форми. Вміло поєднуючи це з залізним характером, вона стала єдиним воїном, який пройшов крізь стрій, коли вона змушена була бігти без обладунків і зброї між двома лініями солдат, які били її, хто чим міг. У завершальному епізоді серіалу Ксена продовжувала битися сама проти стотисячної армії, у той час як у її тіло було всаджено декілька стріл.

Попри те, що технічно Ксені було далеко до сил, якими володіли боги, вона могла з легкістю перестрибувати досить високі перешкоди, ніби гравітації не існувало, аж до досягнення висоти в 30 футів (9,14 метрів). Одного разу вона стрибнула прямо з води на вершину стіни замку, а іншого — дісталася таким же чином від землі до верхівки дерева під неперервним обстрілом з лука, що здійснював солдат, який саме чекав на неї. Ксена копнула його від душі кілька разів і відправила підкорювати повітряний простір: лише в рідкісних випадках вона тікала від солдат, які оточили її. Таку здатність можна було порівняти з можливостями амазонок, що й зробила Ксена: в серії «Шлях» її спитали про її дивовижні стрибки, і вона відповіла, що цьому її навчили амазонки.

Ксена володіла незбагненною швидкістю та рефлексами. Вона вміла ловити ножі та стріли, а також уникати енергетичних ударів, які завдавали містичні супротивники. Також вона ловила свій шакрам, що, крім неї, могли повторити лише Калісто, Єва та Габріель (бард освоїла цей прийом лише в завершальних серіях). Найбільшу швидкість пересування Ксена продемонструвала в серії «Вирок», коли в її напрямі було випущено відразу три стріли. Дві вона спіймала руками, а третю — зубами. Майже будь-який об'єкт Ксена могла перетворити на зброю, від мечів і чобоса[невідомий термін] до власного волосся, шарфів, сковорідок і риби. В умовах битви Ксена зазвичай користувалася своїм мечем, шакрамом, нагрудним кинджалом, який тримала під обладунками, та батогом.

Ксена була майстром воєнних мистецтв. Бувши юною дівчиною, вона та її брат Лайкус практикувалися в «битвах і грі на мечах», і Ксена навіть перевершила брата у певних речах. Після смерті Лайкуса Ксена декілька місяців вивчала бойові мистецтва під керівництвом М'Лайли. Вона досягла у своїй майстерності таких висот, що змогла атакувати римських солдат навіть за умови зламаних ніг. Пізніше Ксена стикнулася з королевою амазонок Сайян, яка перемогла її під час першої зустрічі. Проте Сайян взяла Ксену під своє крило та навчила її амазонській техніці ведення бою і захисним стилям. Ці тренування дозволили Ксені вийти на новий рівень у битвах, і пізніше вона атакувала та знищила не тільки Сайян, а й усе плем'я амазонок за один і той самий час. Є також свідчення на користь того, що Ксену навчав Арес у період часу між смертю Бораєса та її звернення до добра. Варто також відмітити, що Ксена набиралася досвіду та навичок після кожної сутички з достатньо сильним супротивником. Розглядаючи її бійцівський стиль, можна сказати, що Ксена використовувала суміш таких бойових мистецтв, як тхеквондо, айкідо та джіу-джитсу, кунг-фу, боксу, акробатики та мистецтва бою на мечах. Ксена комбінувала все це, виробляючи свій власний неповторний і непереможний стиль. Наприклад, у типовій рукопашній сутичці Ксена могла перейти від прямих боксерських ударів до китайського стилю, а потім застосувати теквондо. Коли вона використовувала меч, то захищалася більш витончено, використовуючи акробатичні трюки чи азіатські стилі бою на мечах. По-справжньому вражаюча в битві на землі, Ксена стає справжнім жахом для супротивника, коли злітає до неба. Найвидатнішим талантом Ксени є здатність поєднати її стрибки й акробатичні навички під час рукопашної, використовуючи копняки, «велосипедні» удари та можливість зробити сальто, ухиляючись від пошкоджень.

Неймовірне бойове мистецтво Ксени допомагає їй битися з ворогами, які переважають її фізичними здібностями: з богами, напівбогами, архангелами і демонами. У трилогії дебютного сезону «Геркулеса: Легендарні подорожі» вона вийшла проти Геракла і майже здолала його на початку сутички. Після того, як вона побила його, використовуючи руки й ноги, та приголомшила його своїми акробатичними польотами, Ксена звалила Геракла на землю і приготувалася відрубати йому голову. Але все-таки Гераклові вдалося зупинити голіруч меча і здолати войовницю. Пізніше вона билася проти Ареса, бога війни, у прем'єрній серії третього сезону «Фурії». Перемога у сутичці дісталася Ксені. У наступних епізодах Ксена також билася з Аресом і отримувала гору («Дежа вю», «Володар душ»). Одна з фурій, набувши зовнішності Ксени у прем'єрному епізоді шостого сезону, «Повернення додому», навіть сказала Аресові, який став смертним: «Ти був слабким супротивником навіть тоді, коли був богом!» В епізоді «Материнство» Ксена взяла гору над богинею мудрості та справедливої війни Афіною (яка взяла гору над Аресом у серії «Амфіполіс в облозі») та використала всі свої найкращі прийоми перш, ніж убити її. Пізніше Ксена перемогла архангела Михаїла і майже вбила його, але бог Ілай позбавив її сили вбивати ангелів. Попри це, Ксена виступила проти Одіна, короля північних богів, побивши його для того, щоб отримати Золоті Яблука. Ксена навіть билася з Мефістофелем і Люцифером, коли вони були королями Аду.

Містичні та тимчасові сили[ред. | ред. код]

Бувши в царстві Чін засудженою за наказом Мінг Т'єна до смерті, Ксена, нарешті, змогла досягнути повного внутрішнього просвітлення, щоб освоїти «ки» — сили її наставниці Лао Ма (різновид психокінетики, що дозволяє завдавати людині чи предмету потужний «удар» — викид енергії, що розбиває стіни та відкидає нападників). Після першої демонстрації вона, здавалося, вже не могла знову заволодіти цією силою. Проте приблизно два роки потому їй вдалося втримати силу на більш тривалий період після інтенсивного духовного спілкування з Као Сін, однією з дочок-близнюків Лао Ма. У цьому випадку вона зуміла використати цю силу для того, щоб обернути ворожу армію на камінь.

Від Алті Ксена перейняла здібності шаманки. Вона використовувала їх, коли перетинала Країну мертвих амазонок у пошуках Габріель (думаючи, що бард мертва), і згодом з їх допомогою двічі билася з Алті, перебуваючи у стані трансу. Під час їх мандрів Індією Ксена та Габріель стикнулися з даршан (просвітленою, мудрою жінкою) Найамою, яка показала їм, як використовувати сили «Менді» за допомогою спеціальних татуювань, аби захопити та знищити Алті. Ксена змогла виконати це, створивши шакрам з чистої енергії Менді та скориставшись ним як зброєю у той час як Габріель зв'язала Алті чимось подібним до магічних мотузок, зітканих із енергії світла. Це був єдиний раз, коли вони бачили подібну силу в дії, оскільки Найама була свого роду провідником для неї.

Також в Індії Ксена спілкувалася з індуїстським богом Крішною, який допоміг їй у бою з Індраджітом, королем демонів. Після того, як Індражіт відрубав їй руки, Ксена вимовила ім'я Крішни, і він наповнив її своєю силою, надавши зовнішності індуїстської богині Калі для того, щоб здолати Індражіта.

У Скандинавії Ксена скористалася кільцем із золота Рейну, яке наділило її здібностями битися одночасно з Одіном, чудовиськом Ґренделем і з армією валькірій Одіна. Втім, наслідком цього вчинку (як і для кожного, хто не відмовився від кохання) сталася втрата того, що Ксена цінувала більше за все на світі. Її особистість і всі її спогади виявилися стерті, короткі спалахи пам'яті почалися лише рік потому, а повернула вона себе колишню тільки тоді, коли знайшла Габріель (бард спала за містичною стіною вогню, спорудженою валькірією Брунгільдою, пройти через яку могла лише Ксена) і поцілувала її, щоб розбудити.

Ксена здатна вбивати богів, а також і інших безсмертних, таких як ангели. Тоді, як звичайний меч або інша зброя пройшла б наскрізь бога, не викликавши кровотечі чи іншого поранення, Ксена володіла здатністю пробити цей «серпанок безсмертя» і змусити богів стікати кров'ю чи навіть померти. Цю силу їй дарували бог Ілай і архангел Михаїл після того, як Єва очистилася від своїх гріхів, аби Ксена змогла захистити свою дочку від Олімпійських богів, і сказали, що сила ця буде при ній, доки Єва житиме. Протягом цього часу Ксена набула слави як «убивця богів». Вона втратила цю силу приблизно два роки потому, коли спробувала спрямувати її проти архангела Михаїла, який маніпулював Євою в її самогубній місії для того, щоб змусити Ксену вбити безумного імператора Калігулу, який раптово здобув безсмертя.

Ролі в історичних і міфічних подіях[ред. | ред. код]

Серіал надав Ксені (або її друзям і партнерам) центральну роль у багатьох подіях, історичних і міфічних. Поміж іншого вона:

Ксена (іноді й Габріель) часто брала участь у різноманітних відкриттях і винаходах. Наприклад:

  • відкриття та присвоєння назви сузір'ю Великої Ведмедиці;
  • застосування електрики шляхом проведення його через металеві частини «повітряного змія» (або «літаючого шматка пергаменту»);
  • відкриття непрямого масажу серця (коли серце пораненої Габріель зупинилося, у горі Ксена кілька разів ударила її кулаком у груди, тим самим ожививши);
  • заклала основу для Санта-Клауса, який приносить подарунки та спускається димоходом напередодні Різдва. В королівстві, де святкування зимового сонцестояння було заборонене, Габріель підштовхнула майстра іграшок на ім'я Сентікл прокрастися до сирітського будинку через димохід і віддати іграшки дітям на свято; у той час він був одягнений у червоне пальто.

Ксена також зіграла ключову роль у знищенні грецьких богів і в переході до генотеїзму (серіальна віра Ілая нагадує гностицизм). Серед послідовників Ілая Ксена була відома як «захисниця віри».

Ксена та кохання[ред. | ред. код]

Сексуальність Ксени породила і породжує багато суперечок серед прихильників. Частина їх вважають Ксену бісексуальною жінкою. В деяких серіях з метою надання інтриги було введено натяки на можливість гомосексуальних стосунків (так званий субтекст[en]) між героїнями, що означали те, що Ксена та Габріель не просто близькі подруги, а з часом стали коханками. Їхні стосунки здавалися частині прихильників серіалу неоднозначними протягом усього серіалу.

В інтерв'ю журналу «Lesbian News» через два роки після закінчення серіалу Люсі Лоулес сказала, що повірила в те, що вони були коханками, після фінального епізоду, коли Габріель оживила Ксену, напоївши її водою зі свого рота.

Також існують теорії про інші лесбійські зв'язки в минулому Ксени: з Лао Ма, з японською дівчинкою Акемі, яку Ксена викрала заради викупу, та з ученицею Алті на ім'я Анокін. Однак ці твердження не мають доказів.

Попри теорії про гомосексуальність Ксени, в серіалі показано виключно гетеросексуальні стосунки войовниці. Можливо, незабаром після того, як вона покинула Амфіполіс, Ксена побралася з воїном (згодом воєначальником) Петраклієм. У неї був короткостроковий зв'язок із Цезарем до того, як він розіп'яв її, потім — з Бораєсом, їх стосунки тривали не менше року та закінчилися народженням дитини. Протягом цього часу вона стала протеже Ареса і, можливо, вступила с ним у сексуальний зв'язок.

У трилогії «Геркулеса: Легендарні подорожі», в якій персонаж Ксени з'явився вперше, були натяки на те, що Ксена мала сексуальні контакти з кимось із чоловіків у своїй армії. Вона спокусила Іолая для того, щоб змусити його виступити проти Геракла. Після того, як Ксена змінилась і приєдналася до Геракла, у них з ним був короткостроковий зв'язок, хоча після того вони залишилися лише друзями.

Коли вони з Габріель тільки почали подорожувати разом, Ксена зустріла Маркуса, воїна, який був її близьким другом, у той час як вона була воєначальником. Під її впливом він віддав своє життя для того, щоб урятувати викрадену дівчину від смерті. Згодом йому дозволили на короткий термін повернутися з мертвих, аби об'єднатися з Ксеною та повернути Аїдові його шолом, що дає невидимість, і повернути злодія, що втік із підземного світу. Протягом цієї місії Маркус і Ксена провели разом ніч (секс показано не було), але подальше відношення Ксени до нього є досить неоднозначним.

Приблизно рік потому Ксена зустріла Одіссея у своїх мандрах і завела роман з ним (імовірно, що фізично між ними нічого не було). У будь-якому разі, після того, як вони повернулися на Ітаку та з'ясували, що дружина Одіссея, Пенелопа, жива, Ксена підштовхнула його до того, щоб він повернувся до дружини.

Граючи роль Клеопатри і спокушаючи Марка Антонія, Ксена, здавалося, відчула до нього якісь почуття, але вона змушена була вбити його, коли усвідомила, що він створював загрозу.

Незабаром після народження Єви Арес, який і раніше намагався безуспішно залицятися до Ксени для того, щоб схилити її назад на свій бік, спробував маніпулювати принцесою-воїном, кажучи про своє кохання до неї і пропонуючи їй і дочці захист від решти богів. Ксена відхилила його пропозицію, вважаючи, що воно було пасткою, але невдовзі використала допомогу Ареса у боротьбі проти Афіни. Після того, як він пожертвував своїм безсмертям, аби врятувати Ксену від загибелі, вона допомогла йому смертному. В першому епізоді шостого сезону «Повернення додому» ці двоє розділили щирий поцілунок, але Ксена сказала Аресові, що вони не можуть бути разом. «Ти завжди добивався мене. Але ти був занадто поганим для мене, Аресе; і ти все ще такий». На запитання Ареса, чи є у нього хоча б один шанс із тисячі, вона відповіла — скоріше на мільярд. «І все ж він є». Врешті-решт Ксена відновила божественність Ареса, і вони ледве не повернулися до відношень суперників, які ворогують, коли він спробував розпочати війну між амазонками та римлянами, підставивши під удар Єву, але маніпуляції Ареса у цьому випадку не були спрямовані на Ксену. Єва випадково потрапляє до його сценарію, і коли він говорить, що «Вона прийшла зі власної волі», Ксена з готовністю вірить йому.

Ксена та релігія[ред. | ред. код]

Відношення Ксени до релігії протягом усього серіалу є неоднозначними.

Ксена зіграла ключову роль у знищенні грецьких богів і в переході до генотеїзму (серіальна віра Ілая нагадує гностицизм). Серед послідовників Ілая Ксена була відома як «захисниця віри». Своїм другим шакрамом вона могла убивати богів, потім цієї здібності вона позбавилася. В цілому Ксена перейняла деякі положення вчення Ілая.

Ксена в астрономії[ред. | ред. код]

Ім'я Ксени деякий час неофіційно мав виявлений 5 січня 2005 року транснептуновий об'єкт, найбільший у поясі Койпера. Під час реєстрації відкриття об'єкту було присвоєно тимчасове позначення 2003 UB313. 2003 UB313 виявився настільки незвичайним, що виникла пауза, під час якої вирішувалося, до якої категорії космічних тіл його віднести. У цей період у ЗМІ та астрономічної громадськості за об'єктом затвердилася назва Ксена (англ. Xena), дана на честь головної героїни серіалу «Ксена: принцеса-воїн». Коли 10 вересня 2005 року у 2003 UB313 було виявлено супутник, за ним, звісно ж, закріпилася назва Габріель.

За словами Майка Брауна, одного з відкривачів планети[1]:

Проте, урешті-решт, гору взяла традиція називати великі об'єкти Сонячної системи іменами богів із греко-римської міфології, і 13 вересня 2006 року нова карликова планета була названа Еридою — на честь грецької богині розбрату, а супутник Дизномією на честь доньки Ериди — богині беззаконня[ru][2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Xena and Gabrielle [Ксена та Габріель] (PDF). Status (англійською). січень 2006. с. 23. Архів оригіналу за 2012-03-14. Процитовано 2012-01-13. 
  2. IAU Circular No. 8747 (англійською). 13 вересня 2006. Архів оригіналу за 2008-06-24. Процитовано 2012-01-13. 

Посилання[ред. | ред. код]