Кудо (Дайдо Дзюку)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кудо (Дайдо Дзюку)
Кандзі
Кандзі
Спеціалізація Ударна техніка, боротьба
Контакт Повний контакт
Походження Японія
Заснування 1981 рік
Засновники Адзума Такасі
Попередники Дзюдо, кіокушинкай, тайський бокс
Олімпіада Не включено

Кудо, або Дайдо Дзюку — сучасне повноконтактне бойове мистецтво, створене у 1981 році майстром східних єдиноборств Адзумою Такасі на основі кіокушинкаю, дзюдо та тайського боксу.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Після появи нового стилю карате в 1981, японські журналісти називали його «супер-реалістичним» і «лютим». Тоді він називався "Дайдо Дзюку карате-до". Засновник стилю, японець Адзума Такаші, є філософом по профессії, і назва стилю носить ще одне значення в гармонії з давньою китайською мудростю: Немає воріт, що ведуть до Великого шляху. Кожен повинен будувати їх у своєму серці і йти до досконалості по-своєму, відчуваючи це життя в кожному подиху, долаючи біль і страх, з вірою в душі і голою правдою на губах. Як моря омивають сухі береги, відроджуючи все, що стосується руки»

Адзума Такасі

2001 року стиль було перейменовано і відтоді він має свою сучасну назву "Кудо". І цього разу філософ Азама поставив в ім'я не одне додаткове значення: буквальне переклад назви «Кудо»-«шлях відкритого серця» або «шлях у порожнечу». Справді, філософія порожнечі є одним з найважливіших аспектів японських бойових мистецтв. "Кара" в слові карате-порожній, "ку"-теж порожнечу або простір. У цій назві і безперервность з минулим і розвитку нового. Рішення про перейменування було зроблено з кількох причин, найважливішим з яких є прагнення Міжнародної Федерації Kudo вступити в Олімпійський рух як самостійний спорт і виділитися з стилів карате-до, які Олімпійські організації бачать тільки в якості безконтактної техніки. Цей крок усунув розбіжності між послідовниками стилю в пострадянських країнах над правильною транскрипцією назви: "Дзюку" або "Джуку".

Не відмовившись від коренів, сьогодні ми можемо сказати, що Кудо більше не карате. Це новий вид спорту, з власними правилами, системою підготовки, який займає певну нішу в рядах бойових мистецтв. Однією з основних відмінностей між Кудо і карате є відсутність ката. Замість них в Кудо практикується відпрацювання ударів і їх комбінацій, кидків і техніка боротьби в парі з партнером, як правило, використовуючи лапи і маківари.

Правила[ред. | ред. код]

Боротьба у партері у поєдинці кудо.

Змагання з кудо проходять в трьох вікових категоріях: юнаки / дівчата (12-13, 14-15 років), юніори / юніорки (16-17 років), чоловіки / жінки (18 років і старше). Також згідно з деякими положеннями про турніри можливі спеціальні вікові категорії - «Ветерани» (35 років і старше). З 2014 року змагання в категорії «Діти» не проводяться.

Правила кудо можна розділити на три види: Офіційні правила кудо (затверджені керівництвом KIF, за якими проходять всі офіційні турніри), Обмежені правила кудо (за якими, як правило, проводяться турніри в спеціальних вікових категоріях «Ветерани»), Професійні правила кудо (експериментальні правила, за якими, наприклад, проводився KUDO CHALLENGE 2013). Також в деяких регіонах Росії проводяться турніри з кудо у відокремленому розділі «Цукамі», в якому поєдинок починається в захопленні по команді «Греб». В даному розділі виключені основні удари руками і ногами, залишені лише удари ліктями і колінами, які дозволено наносити лише в захопленні. Якщо поєдинок не переходить в партер протягом 10 секунд - він зупиняється. Дії бійців оцінюються за загальними правилами кудо. Також деякі регіони і клуби проводять турніри за уніфікованими правилами «Боротьба кудо», де поєдинок проходить тільки в партері без ударів, при цьому дозволені як задушливі, так як і больові прийоми.

Екіпіровка дорослих бійців на змаганнях.

Загальними правилами змагань кудо дозволені майже всі прийоми боротьби (див. Нижче), а також удари руками, ногами, колінами, ліктями і головою в усі частини тіла, за винятком спини, горла, потилиці і в суглоби на злам. У чемпіонатах по кудо в Японії дозволені удари в пах при різниці категорій спортсменів більш ніж 20 одиниць. Разом з цим за міжнародними правилами кудо, при різниці між бійцями в 20 одиниць, їм забороняється наносити удари в положенні «цукамі». Поєдинок триває три хвилини (у юнаків, юніорів та жінок - поєдинок триває 2 хвилини) , протягом яких дозволені два переходи на боротьбу в партері (по 30 секунд (20 секунд у юнаків і юніорів) кожен) . В ході поєдинку також дозволено необмежене число разів входити в клінч (захоплення в стійці - «цукамі»), але не більше ніж на десять секунд. У партері дозволені бічні удари, больові і задушливі прийоми. У юнацьких і юніорських категоріях удари в партері заборонені. Добивання в голову зверху заборонено, але позначення добивання (кіме) оцінюється суддями. Той хто добиває повинен мати домінуючу позицію - або в позиції «маунт», або здійснювати повний контроль над суперником зі стійки «чугосі-дачі».

Відмітною фактом є те, що на змаганнях всіх рівнів бійцям забороняється вітати один одного так званим зустрічним ударом кулака в кулак. За дані дії обидва бійця негайно отримують хансоку (попередження за порушення).

Екипіровка[ред. | ред. код]

На заняттях і змаганнях з кудо спортсмени не носять догі (кімоно) чорного, червоного, зеленого, з смугами або інших кольорів. Тренувальні кімоно - «догі» носять тільки білого і синього кольору. На лівій стороні куртки розташовуються ієрогліфи, що позначають «кудо», на лівому рукаві - ієрогліфи «дайдо-дзюку» | 大道 塾. Допускається носіння емблеми школи (клубу) на правому рукаві догі. Крій догі в кудо дещо відрізняється від використовуваного в карате: у куртки рукава укорочені і не довше ліктя, а штани мають довжину до підлоги і значну ширину.

На змаганнях один з бійців одягається в кудогі синього кольору, інший - в біле кудогі. До введення даного правила, бійці поділялися між собою за кольором шолома (червоний / білий). Під час атестаційних іспитів на кю / дані атестується одягається в біле доги, а екзаменатори та їх асистенти одягаються в кудогі затвердженого положення про атестацію кольору. Однією з найважливіших особливостей кудо є використання під час поєдинку захисного шолома - з самого початку це був шолом марки «SuperSafe» (аналогічний тому, який використовується в косікі-карате), а в кінці нульових років обов'язковим до використання став шолом марки «Neo Head Gear». Жінки, діти і юніори повинні використовувати кірасу (щільний захисний нагрудник), яка захищає більшу частину корпусу, а також юнаки та юніори зобов'язані надягати щитки на гомілку. Всі спортсмени повинні використовувати тонкі повстяні накладки на руки - Кент-сапоте, які захищають кисть від порізів при ударі об пластикову маску шолома, але не гасять силу удару. Обов'язковими елементами є бинти на руки (1,5 метра), бандаж на пах і капа. Разом з цим, вся захисна амуніція, яка використовується в поєдинках на офіційних змаганнях з кудо, повинна бути сертифікована Kudo International Federation. Даний аспект включений для того, щоб спортсмени виходили на поєдинок при загальних рівних умовах і змагалися в техніці ведення поєдинку і фізичній підготовці, а не в якості захисної амуніції.

Щитки на гомілку і кіраса надягають під кудогі, так як під час поєдинку суперники виконують захоплення, і наявність захисту поверх кудогі може або нанести травму атакуючому або перешкодити виконати захоплення.

Разом з цим, кіраса кудо в кілька разів легше і м'якше, ніж кіраси, що застосовуються, наприклад, в тхеквондо або кобудо, що при правильному надяганні не перешкоджає активним діям в партері.

Тренувальний процес[ред. | ред. код]

Порядок проведення тренувань по кудо обумовлений специфікою даного єдиноборства в порівнянні з іншими видами бойових мистецтв, а також дозволеними прийомами ведення поєдинку і правилами змагань. Наприклад, на відміну від дзюдо, в якому ударна техніка в боях відсутня і вивчається тільки у вигляді ката в кудо не практикується відпрацювання прийомів і технік, які не використовуються в поєдинках. І навпаки, на відміну від айкідо, в якому немає спарингів в програму тренування з кудо, як правило, обов'язково входять спарингові відпрацювання; на відміну від ушу-саньда, де не дозволена боротьба в партері, в кудо обов'язково відпрацьовуються прийоми такої боротьби. Хоча в кудо прийнята єдина система тренувань порядок їх проведення може варіюватися в залежності від різних факторів, основними з яких є мета тренування (відпрацювання ударної техніки, або ж борцівською, кидкової), контингент займаються (учні-любителі або спортсмени, які беруть участь в змаганнях).

Категорії в кудо[ред. | ред. код]

У кудо на змаганнях використовують не традиційні вагові категорії, а коефіцієнти сили, вимірювані в одиницях, що складаються за формулою «Зріст + вага = Одиниці КС».

Юнаки (12-15 років): 190 одиниць, 200 одиниць, 210 одиниць, 220 одиниць, 230 одиниць, 240 одиниць, 250 одиниць, 250+ одиниць.

Дівчата (12-15 років): 200 одиниць, 200+ одиниць.

Юніори (16-17 років): 220 одиниць, 230 одиниць, 240 одиниць, 250 одиниць, 260 одиниць, 260+ одиниць.

Юніорки (16-17 років): Абсолютна категорія.

Чоловіки (18 років і старше): 230 одиниць, 240 одиниць, 250 одиниць, 260 одиниць, 270 одиниць, 270+ одиниць.

Жінки (18 років і старше): Абсолютна категорія.

Ступені і пояса[ред. | ред. код]

У кудо всього 10 учнівських ступенів: з 10 по 5 кю - гакусей (яп. 学生, учень), з 4 по 1 кю - семпай (яп. 先輩, старший учень) - і 10 майстерень. Кожному рівню відповідає ношений учнем або майстром пояс. Всі пояси мають ширину 4 см, довжину в залежності від розміру власника і спеціальну емблему кудо на одному з кінців пояса. Смуги на учнівських поясах розташовуються на відстані 3 см від емблеми і мають ширину 5 мм.

Колір поясів в кудо офіційно затверджений Азуму Такасі і не повністю збігається з кольором поясів в інших школах:

Кольорові пояси КУДО


  • Майстерські пояса

Чорний пояс, 1 дан кудо

Чорний пояс, 2 дан кудо

Чорний пояс, 3 дан кудо

Чорний пояс, 4 дан кудо

Чорний пояс, 5 дан кудо

Чорний пояс, 6 дан кудо

Чорний пояс, 7 дан кудо

Чорний пояс, 8 дан кудо

Чорний пояс, 9 дан кудо

Чорний пояс, 10 дан кудо


Майстерні пояса мають такі ж параметри, як і учнівські. Але на відміну від учнівських вони все до 10 дана включно - чорні. На кожному з них ієрогліфами вишивається прізвище та ім'я власника пояса, назва школи і золоті смужки, відповідні Дану власника. Інших поясів члени KIF не носять.

Майстерні пояса виготовляються в спеціальній майстерні в Токіо на замовлення гранд-майстра Адзуми Такасі.