Кузневич Григорій Микитович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кузневич Григорій Микитович
Григорій Микитович Кузневич
Kuznevyč, Hryhorij.tif
Григорій Микитович Кузневич (1936 р.)
Ім'я при народженні Григорій Микитович Кузневич
Дата народження 30 вересня 1871(1871-09-30)
Місце народження Австро-Угорщина, с. Старе Брусно, Австрійська імперія
Дата смерті 9 січня 1948(1948-01-09) (76 років)
Місце смерті с. Ганачівка, Перемишлянський район, Львівська область, СРСР СРСР
Національність українець
Громадянство Австро-Угорщина Австро-УгорщинаЗУНР ЗУНРПольща ПольщаСРСР СРСР
Жанр монументально-декоративна скульптура
Навчання Львівська промислова школа, Римська Академія мистецтв
Працював у містах Львів, Варшава, Вашингтон, Стрий, Сокаль, Станіславів
Основні роботи пам’ятник Бартошу Гловацькому у Львові, пам'ятник Костюшкові у Вашингтоні

Григорій Микитович Кузневич (30 вересня 1871, с. Старе Брусно, Австрійська імперія — 9 січня 1948, с. Ганачівка, Перемишлянський район, Львівська область) — українській скульптор, майстер монументально-декоративної скульптури.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 30 вересня 1871 року в селі Старе Брусно. 1893 року поступив до Львівської промислової школи, яку закінчив 1896 року. Навчання у цій школі дало ще зовсім молодому Григорієві Кузневичу заявити про свій талант на всю Західну Україну. Протягом 1897–1901 років удосконалював знання у Римській Академії мистецтв. Після прибуття на Україну його вчителем став скульптор Ю. Марковський. Саме у Львові протягом 1901–1907 років відбувається його становлення як скульптора, знайомство з іншими представниками талановитої молоді.

Період з 1882 по 1906 роки характеризується найвищою піднесеністю творчості митця, бо протягом цих років він створює свої найвідоміші роботи:

Згодом скульптор відправився за океан у США, де побував у Нью-Йорку, Клівленді, Пітсбурзі. У Філадельфії розмалював будинки «Просвіти», а разом з владикою Сотером Ортинським, який також був художником, — кафедральний собор.

По закінченню Першої світової війни Григорій Микитович повернувся у рідне Старе Брусно. Там для церкви він вирізьбив новий дерев'яний іконостас та розпочав розмальовувати внутрішні стіни храму, але роботу свою він так і не закінчив, бо розпочалася Друга світова війна. Все ж трохи раніше йому вдалось вималювати церкву в Чесаневі (1936 р.) та кількох інших сусідніх селах. У рідному селі Кузневич займався активною громадською діяльністю, був головою бруснянської «Просвіти», навчав молодих хлопців своєї справи. Відомо, що серед його учнів були Григорій Галабурда зі Старого Брусна та Микола Грицевич з Мацьковичів.

Наприкінці свого життя Григорія Микитовича спіткала доля переселенця з рідної Лемківщини, котра за радянсько-польськими домовленостями відійшла до Польщі, а корінне населення, у результаті операції «Вісла», було примусово переселене до Радянського Союзу. Таким чином, у 1947 році Кузневич опинився у с. Ганачівка, що на Перемишлянщині. У Ганачівці займався лише однією справою — ремонтував старі годинники. Це заняття було його улюбленою справою після різбення, ліплення, малювання. Одна із його «товаришок по нещастю» Наталія Хміль, згадує: «Ще змалку пам'ятаю як на новому місці за короткий період часу старенькому вдалося приручити сороку, та як жалкував він коли ця птаха зникла».

Помер Григорій Микитович 9 січня 1948 року, у злиднях, так і не відчувши навіть на старість дійсно світової слави. Похований у Ганачівці на місцевому цвинтарі.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Pomnik ś. p. Stanisława Szczepanowskiego // Słowo Polskie. — 4 listopada 1904. — № 519. — S. 6.

Джерела[ред.ред. код]

  • Максисько Т. Скульптор Григорій Кузневич // Жовтень. — 1971. — № 12. — С. 92—98.

Посилання[ред.ред. код]