Кузьма Царешчанка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кузьма Царешчанка
біл. Кузьма Юр'евіч Цярэшчанка
Кузьма Царешчанка

Міністр внутрішніх справ БНР
Час на посаді:
1 лютого 1919 — чэрвень 1919
ПопередникЙосип Воронко
НаступникТамаш Гриб

в. о. Міністра внутрішніх справ БНР
Час на посаді:
22 квітня 1918 — 1 лютого 1919

Комісар Міністерства білоруських справ Литовської таріби
Час на посаді:
початок 1919 — невідомо

Народивсяжовтень 1888
с. Замостище, Рославський повіт, Смоленська губернія
Помер12 березня 1922
Політична партіяБілоруська партія соціалістів-революціонерів
Професіяполітик, громадський діяч

Кузьма Царешчанка (Терешчанка) (жовтень 1888, Замостище, Рославський повіт, Смоленська губернія — 12 березня 1922, зона окупації СССР Біларусі)  — білоруський політик, організатор Білоруської Армії. Член Вищої Ради БНР та Міністр внутрішніх справ БНР. Міністр білоруських справ Литовської Таріби. Фундатор Військово-дипломатична місії БНР у Латвії та Естонії та ідеолог балтійського геополітичного напрямку модерної політики Біларусі.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчив Псковську землемірну школу (1906), Московський сільськогосподарський інститут (1912). 3 1906 прихильник партії соціалістів-революціонерів. Під час навчання в Москві був активним учасником білоруського студентського гуртка.

3 початку Першої світової війни в діючій армії. 1917 — голова Псковської білоруської ради, делегат з'їзду білорусів-військовослужбовців Північного фронту у Вітебську і Всебілоруського з'їзду в Мінську.

З 1918 член Віленської білоруської ради, один з організаторів Гродненського Білоруського національного комітету. Брав участь в організації Партії білоруських есерів на Гродненщині.

У січні — лютому 1919 — комісар Міністерства білоруських справ Литовської Таріби в Білостоці, Гродно. 3 лютого 1919 призначений А. Луцкевичем на пост міністра внутрішніх справ БНР.

Учасник клубу «Білоруська хатка» в Гродно, один з ініціаторів скликання Білоруського з'їзду Віленщини і Гродненщини влітку 1919.

З осені 1919 — голова Тимчасового Білоруського національного комітету в Мінську, один з керівників Центрального Білоруського союзу сільського господарства.

Член Вищої Ради БНР.

У другій половині 1920 знаходився у Варшаві і західних повітах Білорусі. З 1921 — у Вільнюсі, брав участь в організації Спілки сільського господарства Віленського краю.

На початку 1922 переїхав до російської зони окупації Біларусі (так звана БССР), активно колаборував із большевками — на посадах у Центральному Білоруському союзі сільського господарства.

Помер за загадкових обставин, імовірно убитий ОГПУ (за офіційними даними — від розриву серця).

Література[ред. | ред. код]

  • Ляхоўскі У., Чарнякевіч А. Кузьма Цярэшчанка // ARCHE Пачатак. — 2011. — № 11. — С. 23—64.

Примітки