Куквинський заказник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Куквинський заказник
Куквинський гідрологічний заказник.jpg
50°09′46″ пн. ш. 32°38′49″ сх. д. / 50.16278° пн. ш. 32.647083° сх. д. / 50.16278; 32.647083Координати: 50°09′46″ пн. ш. 32°38′49″ сх. д. / 50.16278° пн. ш. 32.647083° сх. д. / 50.16278; 32.647083
Розташування: Україна Україна
Полтавська область,
Пирятинський район
Найближче місто: Пирятин
Площа: 300 га
Заснований: 1980 р.
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Куквинський заказник. Карта розташування: Полтавська область
Куквинський заказник
Куквинський заказник

Кукви́нський зака́зник — гідрологічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Пирятинського району Полтавської області, біля села Повстина, що на південний схід від міста Пирятина.

Заказник розташований у мальовничій місцевості, в заплаві річки Удаю (між старим і новим руслом річки). Його територія обмежена стрімким берегом Удаю і моренною грядою в південній частині заповідних земель.

Площа природоохоронної території 300 га. Створений 1980 року.

Охороняється болотяний і лісовий масиви, які є типовими для Лівобережного лісостепу. Заповідна територія складається з двох частин: основної (заболочена заплава Удаю) і периферійної (відновленій частині з висохлими затоками).

Входить до складу Пирятинського національного природного парку.

Флора[ред. | ред. код]

Найбільшу площу займають зарості очерету звичайного, трапляється хвощ річковий, осока гостра, чистець болотяний. По берегах боліт — буйне різнотрав'я. На водному плесі зростають ряска триборозенчаста, кушир водяний, водяний різак алоеподібний, біле латаття. З рідкісних видів трапляється сальвінія плаваюча, занесена до Червоної книги України.

У периферійній частині заповідних земель розташований лісовий масив, у якому переважають дубові насадження. Вік дерев бл. 60—70 років. Є і молоді насадження дуба. Разом з дубом в лісі ростуть липа серцелиста, клен гостролистий. У деревному середньому ярусі трапляються в'яз, клен польовий, клен татарський. Підлісок утворює ліщина.

Фауна[ред. | ред. код]

На території заказника трапляються 240 видів наземних хребетних.

Фауна гідрофільних екотопів представлена 75 видами і є подібною до фауни заказника "Дейманівський". У ході сезонних міграцій спостерігається найбільша видова різноманітність пластинчатодзьобих, куликів та пастушкових. Серед рідкісних — гагара червоновола та чорновола, норець сірощокий та червоношиїй, лебідь-кликун, нерізнь, гоголь, крохаль довгоносий, шуліка чорний, дупель. Фауна хребетних луків представлена 36 видами.

Зустрічаються 28 видів птахів, 19 з яких належать до гніздового угрупування. Фонові види — це жайворонок польовий, чекан луговий, плиска жовта, вівсянка очеретяна. До найбільш чисельних належать куріпка сіра, перепел, деркач, чайка, синьошийка, бджолоїдка звичайна. У відшаруванні піщаного кар'єру на північно-східній межі заказника виявлене сумісне поселення бджолоїдки звичайної і ластівки берегової: у верхньому, лесовому шарі, — близько 50 нір бджолоїдок, а у нижньому, піщаному, — майже 150 нір ластівок.

До малочисельних птахів луків відносять такі види, як травник, жайворонок чубатий, плиска жовтоголова, щеврик польовий та ін. Серед найбільш рідкісних — сова болотна та просянка. До міграційних видів належать зимляк, луні польовий та луговий, кроншнеп великий, жайворонок степовий та рогатий, камінка звичайна, подорожник лапландський, пуночка.

Із ссавців на луках зустрічаються хом'як звичайний, хом'як сірий, сліпак звичайний; із плазунів — ящірка прудка, із земноводних — ропуха зелена.

До фауни хребетних належать 19 евритопних та 15 синантропних видів, серед яких найбільш типовими є їжак звичайний, білозубка мала, вечірниця руда, кажан двоколірний, миші — лісова, польова та жовтогорла, ласка, кабан, лисиця, лелека білий, сич хатній, сільська та міська ластівка, горобець польовий та ін. Менш поширеними є кріт звичайний, вушан звичайний, нічниця вусата, вовк, горностай, борсук, кажан пізній, куниця кам'яна та ін.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Байрак О.М. та ін. Еталони природи Полтавщини. Розповіді про заповідні території. — Полтава: Верстка. 2003. — 212 с.

Джерела[ред. | ред. код]