Кукурудзяний крохмаль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кукурудзяний крохмаль
Зображення
Зерна кукурудзяного крохмалю через поляризаційний мікроскоп; реальний розмір видимого прямокутника - 200 мкм х 150 мкм
З матеріалу кукурудзяне зерноd
Виробляється з кукурудза

Кукурудзя́ний крохма́ль — крохмаль, добутий з кукурудзяних зерен. Він не містить глютену.

Ґатунки[ред. | ред. код]

Кукурудзяний крохмаль виробляють вищого, 1-го ґатунку і амілопектиновий.[1] За зовнішнім виглядом — це однорідний порошок білого кольору з жовтуватим відтінком, без сторонніх запахів. Масова частка золи — не більше ніж 0,2 %, вологи — не більше ніж 13 %.[1]

Отримання[ред. | ред. код]

Промисловий спосіб отримання кукурудзяного крохмалю включає такі етапи: замочування кукурудзяного зерна, грубе подрібнення, відокремлення зародку, тонке подрібнення кашки, ситування, рафінування крохмалю, відокремлення білка, промивання крохмалю та його висушування. Після чого, з отриманого крохмалю шляхом гідролізу ферментними препаратами виробляють патоку різного вуглеводного складу або глюкозу.

ВАТ «Дніпровський крохмале-патоковий комбінат» та "InterCorn" (Україна) із цукристих продуктів виробляють: крохмальну, низько- та високозцукрену, мальтозну патоки й глюкозно-фруктозний сироп.

Використання ж для гідроліэу безпосередньо крохмалевмісної сировини має економічні переваги: виключається багатостадійність виробництва, скорочуються капітальні та експлуатаційні витрати, тощо[2].

Використання[ред. | ред. код]

Найперспективнішими сферами використання такого крохмалю в харчовій промисловості є виробництво концентратів супів, пудингів, киселів, желе, фруктових та молочних десертів, різноманітних типів соусів, паштетів та паст[3]. Кукурудзяний крохмаль використовується в харчовій промисловості, особливо широко в так званій екструзії таких продуктів як печиво, сухі сніданки, макаронні вироби завдяки його ефекту до чіткого або значного розширення. В кулінарії використовується як заміна борошна або для приготування кремів, як загусник, емульгатор, як клеючий матеріал, як цінний компонент продуктів дитячого та дієтичного харчування, як структуроутворюючий компонент безбілкових продуктів харчування.

Кукурудзяний крохмаль використовується для виготовлення біоетанолу[4].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

У 2006 році в програмі «El Hormiguero», яка виходить на іспанському телебаченні, були показані люди які ходять в басейні наповненому сумішшю води і сирого кукурудзяного крохмалю (так звана «неньютонівська рідина»). Ролик потім, за контрактом, був показаний на Youtube.

Суміш кукурудзяного крохмалю з невеликою кількістю води, при збудженні її на високих частотах, веде себе як дуже в'язка рідина.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Зайцева Г. Т., Горпинко Т. М. Технологія виготовлення борошняних кондитерських виробів : Підруч. для проф.-техн. навч. закладів. - К. : Вікторія. 2002. - 400 с. ISBN 966-95870-6-9
  2. Кузнецова І.В. Удосконалення технології рідких цукропродуктів із кукурудзяної сировини автореф. к.т.н. Київ. — НУХТ. — 2006. — 24 с.
  3. White P. Properties of corn starch // Specialty Corns; A.R.Hallauer Ed.-Boca Raton, Fl.: CRC Press Inc., 1994.- Р. 29-54.
  4. Манохіна-Тимошенко О.В. Вплив препарату ЕМ-1 на якість зерна кукурудзи. / Вісник Полтавської державної аграрної академії Науково-виробничий журнал. — 2010,№ 1.

Посилання[ред. | ред. код]