Кулес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
20090415 Hrakleio Krhth Limani Koules 1.jpg
Екстер'єр Кулеса
Середньовічна мапа Кулеса
План Кулеса
Venitian Fortress of Koules - Lion.jpg

Фортеця Кулес (грец. Κουλές, старе — італ. Rocca al Mare) — середньовічна морська фортеця міста Іракліона на Криті, в Греції.

Загальна площа приміщень становить 3600 м².

Історія[ред.ред. код]

Фортеця Кулес вперше була згадана на початку XIV століття. Перше зображення фортеці зробив флорентійський чернець Кристофоро Буондельмонті в 1429 році.

Остаточну форму будова набуло в 1523–1540 роках, коли новозбудована цитадель замінила стару фортецю, зруйновану землетрусами.

Венеціанці використовували як назву фортеці — Rocca al Mare. Три барельєфи, вмуровані в головні стіни фортеці, зображують лева, як символ святого апостола Марка, що є одночасно і покровителем Венеції, і покровителем фортеці і Іракліона.

Щорічно венеціанці використовували старі, застарілі судна для перевезення великої кількості природного каменю з острова Діа і Фраскіі, пляжу нижче Рогдаї. Поблизу Іракліона кораблі з каменем затоплювалися, щоб утворити мол, здатний захистити фортецю від руйнування з боку моря.

У період турецького панування (1669–1898 рр.) фортеця одержала назву Кулес (su kulesi — морська фортеця). У цей же період було проведено добудову верхнього рівня цитаделі, додано амбразури, місця для гармат, невелика мечеть. Частина мінарету, який замінив старий маяк, збереглася досі на північно-східній стороні даху.

Нижній поверх фортеці перекритий склепінчастими стелями з великими отворами для світла, а його 26 приміщень служили житлом, місцем зберігання води, їжі та зброї. Тут же знаходилася і в'язниця, що використалася і в венеціанські, і в турецькі часи.

Під час турецького панування укріплення навколо порту стали вважатися слабозахищеними у зв'язку з чим було прийнято рішення посилити їх будівництвом нової невеликий фортеці. Вона знаходилася навпроти венеціанської фортеці і називалась Маленька Кулес (зруйнована в 1936 році).

Фортеця тепер[ред.ред. код]

В останні кілька десятиліть фортеця була відновлена і приведена в порядок 13-м ефоратом візантійських старожитностей грецького Міністерства культури. У цьому місці відбулася міжнародна конференція, присвячена Доменіко Теотокопулосу (Ель Греко), під час якої тут були виставлені полотна художника.

Посилання[ред.ред. код]