Кулестержнева модель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Моделі з набору для молекулярного моделювання

У хімії кулестрижнева модель — це молекулярна модель хімічної речовини, яка відображає як тривимірне положення атомів, так і зв'язки між ними. Атоми, як правило, представлені кульками, з'єднаними стрижнями, які представляють зв'язки[1]. Подвійні та потрійні зв'язки зазвичай представлені двома або трьома вигнутими стрижнями відповідно або поперемінно правильно розташованими паличками для сигма- та пі-зв'язків. У точній моделі кути між стрижнями повинні бути такими ж, як кути між зв'язками, а відстані між центрами кульок повинні бути пропорційними відстаням між відповідними атомними ядрами. Атоми різних хімічних елементів позначаються різним кольором (кольори кульок зазвичай відповідають колірній схемі Корі — Полінга — Колтуна[en]).

У кулестрижневій моделі радіус сфер зазвичай набагато менший за довжину стрижня, щоб забезпечити чіткіший вигляд атомів та зв'язків у всій моделі. Як наслідок, модель не дає достовірного уявлення про простір, відображуваний моделлю. У цьому аспекті кулькові моделі відрізняються від моделей, що заповнюють простір (калотта), де радіуси сфери пропорційні атомним радіусам Ван дер Ваальса в тому ж масштабі, що і відстані атома, і тому показують зайнятий простір, але не зв'язки.

Моделі з кульками та стрижнями можуть виражатися як фізичні артефакти, так і віртуальні комп'ютерні моделі. Перші зазвичай побудовані з наборів для молекулярного моделювання, що складаються з пластикових чи дерев'яних паличок (іноді пружин) та низки пластикових кульок з попередньо просвердленими отворами, куди вставляються палички.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Turner, Martin (1971). Ball and stick models for organic chemistry. Journal of Chemical Education. 48 (6): 407. Bibcode:1971JChEd..48..407T. doi:10.1021/ed048p407.