Культура Фосна—Генсбака

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Культура Фосна—Генсбака
Попередник Аренсбурзька культура
Наступник Nøstvet and Lihult culturesd
CMNS: Культура Фосна—Генсбака у Вікісховищі
Сокира з Естерйотланда
Сокира зі Сконе

Культури Фосна і Генсбака (близько 8300 — 7300 роів до н. е.) — дві дуже схожі археологічні культури доби епіпалеоліту в Скандинавії; найчастіше розглядаються під спільною назвою Фосна—Генсбака. До культури Фосна нерідко включають і культуру Комса, хоча знаряддя останньої належать до іншого типу[1]. Основна різниця полягає в тому, що культури Фосна і Комса були поширеними уздовж південного узбережжя Норвегії, тоді як культура Генсбака — східніше, уздовж західного узбережжя Швеції, переважно в центральній частині провінції Богуслен на північ від Гетеборга.

Недавні дослідження показують, що ця територія, тобто центр Богуслену, мала найбільше сезонне населення в північній Європі в часи пізнього палеоліту і раннього мезоліту. Це пов'язано з кліматичними умовами, близькістю басейну Венерну на сході і басейну Північного моря на заході[2][3].

Генетичні зв'язки[ред. | ред. код]

Найстарші поселення в Богуслені на західному узбережжі Швеції (Генсбака) походять від аренсбурзької культури у Північній Німеччині. Культура Генсбака пізніше еволюціювала в культуру Сандарна[ru], що існувала на західному узбережжі Швеції (локальний варіант культури Нествет-Ліхульт).

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва Фосна походить від місцевості в окрузі Крістіансунн, і охоплює найраніші поселення уздовж узбережжя Норвегії від Гордалана до Нурланна.

Поселення[ред. | ред. код]

Найдавніші поселення групи Фосна у східній Норвегії виявлено в Геґніпені[no], округ Естфолл. 2008 року в Ларвіку виявлено ще давніше поселення. Поселення були розташовані поблизу сучасного узбережжя, однак через постійне піднімання рівня суші після танення льодів нині вони лежать на висоті 60-70 метрів над сучасним рівнем моря на заході Норвегії, а Геґніпен — навіть на висоті 150 м над сучасним рівнем моря.

Господарство[ред. | ред. код]

Розташування пам'яток свідчить про те, що рибальство і полювання на тюленів відігравали важливу роль у господарстві. Передбачається, що населення використовувало для рибальства човни з дерев'яним каркасом, оскільки більшість пам'яток культури Генсбака розташовані на островах. Культура Фосна—Генсбака була чисто мисливсько-збиральною. В її поселеннях археологи виявили лише кам'яні знаряддя і залишки їх виробництва. Серед характерних знарядь — сокири з уламків кременю, наконечники списів і стріл (останні — з хвостовиком).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Norway. Britannica online. Архів оригіналу за 31 березня 2012. Процитовано 17 травня 2009. 
  2. Chronological insights, cultural change, and resource exploitation on the west coast of Sweden during the Late Palaeolithic/early Mesolithic transition. Oxford Journal of Archaeology, Vol.28 No.1, 2009. Schmitt, L. et al
  3. «Why they came»; the colonization of the coast of western Sweden and its environmental context at the end of the last glaciation. Oxford Journal of Archaeology, Vol.25 No.1, 2006. Schmitt, L. et al

Література[ред. | ред. код]

  • Oxford Journal of Archaeology, Vol.18 No.4, 1999. & Vol.13 No.3, 1994.

Посилання[ред. | ред. код]