Куліг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кулігсанний потяг; катання на санях, запряжених кіньми, у якому беруть участь декілька санних упряжок (процесія). Куліг — традиційна зимова забава панства у Польщі від часів Польського королівства та Речі Посполитої (тобто від XVI ст.). У сучасній Польщі куліг — традиційна новорічно-різдвяна забава.

Зиґмунт Айдукевич. «Куліг у Польщі» (створено перед 1917)
Kulig.18.2.2006.jpeg Kulig.18.2.2006.JPG
Куліг у Західних Бескидах (Горце), лютий 2006 року
Alfred Wierusz-Kowalski - Kulig w zimowym krajobrazie.jpg Alfred Wierusz-Kowalski - Kulig.jpg
Куліг на картинах Альфреда Веруша-Ковальського
Британський історик Норман Дейвіс у своїй книзі “Історія Польщі” писав: «Узимку kulig, або санні виїзди, становили чудовий спосіб товариських забав. Низка запряжених кіньми саней, де сиділо повно людей у хутрах і чудових убраннях, вирушала по снігу в подорож по околицях. Очолювали поїзд молоді парубки, з передніх саней долинала музика, в морозному повітрі дзвеніли дзвіночки, поїзд рухався від двору до двору. В кожному домі пили за здоров’я господаря й запрошували дівчат приєднатися. В якомусь домі зупинялися надовго і влаштовували імпровізований бал або бенкет. Уночі, тримаючи вгорі над головою смолоскипи, щоб освітити собі шлях, товариство розходилося по домівках.»[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дейвіс, Норман. Боже ігрище: історія Польщі / Пер. з англ. П. Таращук. — К.: Вид-во Соломії Павличко “Основи”, 2008. — 1080 с. — С. 234 – 235.