Кумейківська битва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кумейківська битва
Повстання Павлюка
Дата: 6 (16 грудня), 1637
Місце: Кумейки, Черкаська область
Результат: Перемога урядових військ.
Сторони
Річ Посполита Повстанці
Командувачі
 Микола Потоцький Павлюк Павло
Скидан Карпо
Військові сили
4 000[1] 10000 посполитих і 8000 козаків[1]
Втрати
150 забитих[1]

350-1000 поранено

6000 забитих та поранених

Куме́йківська би́тва — бій між козацьким і коронним військом поблизу села Кумейки. Нині село розташоване в Черкаській області.

Передумови

[ред. | ред. код]

У травні 1637 року на Правобережній Україні вибухнуло повстання під проводом Павлюка, яке згодом охопило й значну частину Лівобережної України. Однак лише восени 1637 року уряд Речі Посполитої зміг зібрати проти повстанців військові сили, доручивши командування ними польному гетьманові Миколаю Потоцькому. Вирішальний бій відбувся поблизу села Кумейки.

Хід битви

[ред. | ред. код]

На світанку 6 (16 грудня) повсталі на чолі з Павлом Павлюком та Карпом Скиданом, вишикувавши 6 лав, розгорнули наступ на позиції урядового війська. Але біля ворожого табору вони натрапили на непрохідне болото. Коли за наказом Павлюка повстанське військо відступило й опинилось на рівному місці, на нього зненацька напала річпосполитська кіннота. Повсталі встигли нашвидку оточити себе возами в 6 рядів, однак їм не вистачило часу збудувати укріплений табір. Тричі вони відбивали штурми коронної кінноти, яку підтримували піхота й артилерія. За свідченням монаха-хроніста С.Окольського, старі коронні вояки казали, що «ніколи не бували під таким довгим і сильним вогнем і не бачили такої кількості трупів в одному місці»[1]. Тільки за 4-м разом одному з коронних загонів удалося вдертися в повстанський табір, підпалити вози із сіном і порохом. Увечері Павлюк і Скидан з невеликими силами відступили з табору на Чигирин, щоб зібрати підкріплення. Керівництво повстанським військом очолив Дмитро Гуня. Бій точився до пізньої ночі. На світанку Гуня вивів повстанців з оточення й відступив до Боровиці, де з'єднався із загоном Павлюка.

10 (20 грудня) 1637 року коронне військо підійшло до Боровиці. Не маючи надії зломити опір повстанців силою зброї, Миколай Потоцький-«ведмежа лаба» запропонував переговори, на яких одним із представників короля був православний шляхтич та урядник Адам Кисіль. Павлюк та кілька інших ватажків, які вели перемовини з представником короля Адамом Киселем, повірили запевненням останнього, що король помилує їх у випадку добровільної здачі. Зимовий сейм 1638 року зневажив обіцянку короля та Адама Киселя — ватажки були страчені (голови відрубали, потім наштрикнули на кілки) у Варшаві.[2]

За іншою версією, під час перемовин Павлюка віроломно схопили й згодом стратили.

У битві брав також участь і Богдан Хмельницький, який на той час обіймав посаду писаря Війська Запорізького[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г Черкас Б. Козацьке військо до середини XVII ст. - Київ: «Києво-Могилянська академія», 2006
  2. Новицький Іван. Адам Кисіль, воєвода київський // В. Щербак (упорядник, автор передмови). Коли земля стогнала. — К.: Наукова думка, 1995. — 432 с. — С. 331. ISBN 5-319-01072-9 (рос.);
  3. Археологи випадково знайшли місце масштабної битви за участю Богдана Хмельницького (фото). 26.03.2023, 05:24

Джерела та література

[ред. | ред. код]