Кунах Віктор Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віктор Анатолійович Кунах
Віктор Кунах (2017)
Віктор Кунах (2017)
Народився 1946(1946)
Країна Україна Україна
Національність українець
Діяльність біолог
Alma mater Київський університет
Галузь біотехнологія
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка і Інститут молекулярної біології і генетики НАН України[1]
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Нагороди
Державна премія України в галузі науки і техніки

Ві́ктор Анато́лійович Ку́нах (1946) — доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. В. Я. Юр'єва НАН України, премії ім. М. Г. Холодного НАН України та премії НАН України імені С. М. Гершензона.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Напрямок наукових досліджень Віктора Кунаха — вивчення геному рослин, закономірностей його стабільності та мінливості у природі та експерименті. Вивчення мінливості геному в клітинних популяціях in vivo та in vitro і розробка на цій основі генетичних основ біотехнології рослин. Основні праці присвячені вивченню геномної та епігеномної мінливості у процесах дедиференціації та диференціації клітин, установленню закономірностей перебігу процесів геномної мінливості та добору в клітинних популяціях, пошуку шляхів регуляції мінливості у популяціях культивованих клітин і створенню на цій основі високопродуктивних клітинних штамів — продуцентів біологічно активних речовин рослинного походження, насамперед лікарських речовин (фітопрепаратів).

В. Кунах разом з колегами створив кілька десятків клітинних штамів цінних лікарських рослин, передовсім рідкісних, тропічних і тих, що нині вже зникають. Зокрема, за ініціативою дослідника створені та впроваджені у промислове виробництво перші у світі високопродуктивні клітинні штами раувольфії зміїної (джерело протиаритмічного алкалоїду аймаліну), клітинні штами женьшеню, родіоли рожевої, унгернії Віктора тощо.

В. Кунах — автор монографії «Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи»(2005), він є співавтором підручника для студентів ВНЗ «Біотехнологія рослин» (2003), чотирьох томів із серії монографій «Biotechnology in Agriculture and Forestry», Springer (1989, 1994, 1996,1998), монографії «Aneuploidy. Part B: Induction and Test Systems», Alan R. Liss. Inc., N-Y.(1988) та ін. Вчений опублікував понад 350 наукових праць і запатентував 32 винаходи у галузі клітинної селекції та біотехнології рослин.

Віктор Кунах — головний редактор часопису «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів», член редколегії часописів «Біополімери і клітина», «Цитология и генетика», член Міжвідомчої комісії з питань біологічної та генетичної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України, Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, двох спеціалізованих учених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій, експерт ВАК України.

Наставництво[ред. | ред. код]

Під керівництвом Кунаха виконано 3 докторських та 15 кандидатських дисертацій. Серед його учнів біолог та громадський діяч І. Ю. Парнікоза.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Керівні кадри. Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавилова. Архів оригіналу за 24 жовтня 2010. Процитовано 7 квітня 2010.