Кунегунда Ростиславна (Галицька)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кунегунда Ростиславна
чеськ. Kunhuta Haličská
Кунегунда Ростиславна
Прапор
Королева Богемії
1261 — 1278
Коронація: 1261
Прапор
регент Богемії
1278 — 1285
 
Народження: 1245
Київ
Смерть: 9 вересня 1285
Прага
Династія: Рюриковичі
Батько: Ростислав IV
Мати: Анна Угорська
У шлюбі з: Пржемисл Отакар II
Діти: Кунегунда, Агнеса, Вацлав, Маргарита

Медіафайли у Вікісховищі?

Печатка Кунегунди

Кунегунда Ростиславна (Галицька) (чеськ. Kunhuta Uherská (Haličská, Mačevská); 1245 — 9 вересня 1285) — королева Чехії, п'ята дитина князя Ростислава IV Михайловича та Анни Арпадівни. Онука князів Михайла II Чернігівського, Романа Мстиславича та короля Бели IV.

Біографія[ред. | ред. код]

Кунегунда і Завіша з Фалькенштайну

Кунегунда народилась при дворі діда князя Михайла у Києві чи Чернігові[джерело?], виросла при дворі батька у Мачві. Король Чехії Пшемисл Оттокар ІІ бажав одружитись з Маргаритою, донькою Бели IV, який на заміну запропонував йому руку онуки. Кунегунда була видана заміж за герцога Австрії, короля Чехії Оттокара ІІ Перемисла (Пржемисла), після його розлучення з Маргаритою Бабенберг, старшою сестрою останнього герцога Фрідріха ІІ Бабенберга, що загинув 1246 р. у битві на річці Лейта з рук «короля Русі». Припускають, що королем Русі могли назвати князя Ростислава Михайловича, батька Кунегунди. Маргарита була 50-річною жінкою, на 27 років старшою за Перемисла Оттокара ІІ і було очевидним, що у них не буде дітей. Під приводом того, що Маргарита по смерті першого чоловіка 1243 р. вступила до кляштору, шлюб було оголошено шлюбом чистоти і розірвано з відома Урбана V. Маргарита 18 жовтня виїхала з Праги до кляштору, а Оттокар ІІ залишив собі її австрійські володіння і 25 жовтня 1261 р. одружився у Пожоні з Кунегундою, коронованою згодом у Празі на королеву Чехії. Цей шлюб означав припинення чесько-угорської боротьби за австрійський спадок Бабенбергів.

Подружжя разом брали участь в урочистостях і турнірах, де оточуючі зазначали темперамент, твердий характер і красу Кунегунди. Після 1273 р. загострились відносини з німецьким королем Рудольфом І Габсбургом. Для залагодження ситуації 26 листопада 1276 р. було підписано договір про одруження доньки Рудольфа І з сином чеських королів. Перемисл Оттокар ІІ 26 серпня 1278 р. загинув у битві під Сухими Крутами, куди за свідчення тогочасних хронік він прибув через примус дружини. Через загрозу життю своєму і сина Кунегунда заручилась гарантіями безпеки для Вацлава ІІ родичів покійного чоловіка — бранденбурзького маркграфа Отто V Довгого, вроцлавського князя Генриха Пробуса (Правого) та запоновила домовленість про заручини з донькою Рудольфа І. Від імені Вацлава ІІ маркграф Отто V Довгий зрікся 1279 р. Австрії, Штирії, Каринтії, пятої частини Моравії на честь німецького короля, який віддав 1282 р. австрійські володіння своїм синам. Вацлава утримували у замку Шпандау, а Кунегунда 1283 р. викупила у Отто V право регентства, завдяки чому Вацлав повернувся до Праги.

Помічником Кунегунди став бургграф її замку в Опаві, магнат Завіша Віткович з Фалькенштайну, з яким у неї народився позашлюбний син Ян з Фалькенштайну (1281/82). Після завершення регентства над Вацлавом ІІ, Кунегунда мабуть одружилась 2 червня 1284 р. iз Завішею з Фалькенштайну. Королева-мати померла 9 вересня 1285 р. вірогідно від туберкульозу і була похована у празькому костелі кларисок біля сестри Агнеси.

Після її смерті у жовтні 1285 р. Вацлав ІІ подарував брату Яну і вітчиму Завіші королівські міста Полічка у Богемії, Ланшкроун, подаровані Перемислом Оттокаром ІІ Кунегунді, замок Ланшперк. Згодом дозволив Завіші з Фалькенштайну одружитись з Єлизаветою, донькою угорського короля Стефана V, брата матері Кунегунди. Завіша був страчений 1290 р. за підозрою у зраді. Його 8-річного сина Яна з Фалькенштайну король і звідний брат Вацлав ІІ віддав під опіку Тевтонського ордену, де той з 1328 р. став комтуром Чехії і Моравії.

Діти[ред. | ред. код]

У шлюбі народилось четверо дітей:

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Маргарита фон Бабенберг
Wappen Königreich Böhmen.png Королева Богемії
1261-1278
Wappen Königreich Böhmen.png Наступник
Юдита Габсбург