Кун Шанжень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кун Шанжень
Kong Shangren tomb.jpg
Могила Кун Шанженя
Псевдо Цзічжун
Народився 1648(1648)
Цюйфу
Помер 1718
Цюйфу
Підданство Династія Цін
Діяльність драматург, поет, письменник
Знання мов китайська[1]
Рід Кун
Батько Q61720242?

Кун Шанжень (*孔尚任, 16481718) — китайський поет, письменник, драматург часів династії Цін.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з відомої родини Кун. Був нащадком філософа кун-цзи (Конфуція) у 64 поколінні. Народився у повіті Цюйфу (провінція Шаньдун). Здобув гарну освіту. Тривалий час мешкав у своєму повіті. Займався переважно освітою та наукою. У 1684 році під час поїздки імператора Сюаньє Шаньдуном зустрівся з останнім, виступив «гідом» до могили Кун-цзи. Того ж року призначається імператорським лікарем.

У 1686 році призначається до помічником доглядником за гирлом та течією річки Хуанхе. Під час цього багато подорожує провінціями уздовж Хуанхе. Водночас захоплюється театром, починає працювати над першими драмами.

У 1694 році стає чиновником імператорського уряду. У 1699 році призначається міністром. Втім вихід у 1700 році п'єси «Віяло з персиковими квітами» викликало невдоволення імператора. Куна було звільнено з посади. У 1701 році він повертається до рідного місто, де прожив у бідності до самої смерті у 1718 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Йому належать 2 п'єси: «Віяло з персиковими квітами» («Таохуа шань») і «Маленька лютня» («Сяо хулей»). Остання у співавторстві з Гу Цаєм. Вони написані у жанрі чуаньци.

«Віяло з персиковими квітами» продовжує традицію, започатковану драмою Лі Юя «Про чесні і вірних». У ній зображуються події недавньої минувшини — середини 40-х років XVII ст., коли Китай був завойований маньчжурами. Автор писав п'єсу близько десяти років, вона була завершена лише у 1698 році. Звертаючись до сучасної теми, драматург заперечував необхідність виведення вигаданих персонажів. У своїй п'єсі Кун Шанжень висуває на перший план зображення політичних подій: з 44 актів лише 19 — про взаємини головних героїв.

Він створив струнку і складну сюжетну композицію, додавши чотири додаткових прологів, які глибше розкривають образи. Новаторство драматурга виявилося також у зміні функцій деяких амплуа. Водночас Кун Шанжень відмовився від традиційної для любовних п'єс чуаньци щасливої кінцівки.

Кун Шанжень відомий своїми віршованими творами. Значна частина увійшла до збірки віршів «Моря й озера» у 13 зошитах. Цікавим є вірш про окуляри, які були тоді новинкою.

Є автором автобіографічних мемуарів, крім того, збірки з описом надибаних ним стародавніх книг і малюнків.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Lu, Tina. Persons, Roles, and Minds: Identity in Peony Pavilion and Peach Blossom Fan. Stanford University Press, 2001
  • История всемирной литературы: В 8 томах / АН СССР; Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1983–1994. — Т. 4. — 1987. — С. 503.
  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.