Купчаста хмара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Купчасті хмари
Bluesky.jpg
Купчасті і перисті хмари

Купчасті хмари — конвекційні хмари у вигляді куполів, бугрів, башт, що розвиваються в вертикальному напрямку. Вони мають вид ізольованих хмарних мас, вертикальні розміри яких порівнянні з горизонтальними. Викликаються вони звичайно температурною конвекцією або фронтальним підйомом, і можуть досягати висоти в 12 км. Купчасті хмари (кумулюс) — висота від 0,3 до 1,5 км. Білі купи із сірою плоскою підставою і білими купчастоподібними вершинами. До них належать купчасті хмари правильної форми, разірвано-купчасті і могутні купчасті. Ці хмари опадів не дають.

Формування[ред.ред. код]

Купчасті хмари утворюють за допомогою атмосферної конвекції, при підйомі нагрітого повітря вгору. Як повітря піднімається, температура падає (відповідно до градієнтом), що викликає ріст відносної вологості. Коли відносна вологість досягає рівня вище 100%, водяна пара конденсується, вивільняючи приховану теплоту, нагріваючи повітря і стимулює подальшу конвекцію.

На цьому етапі, водяна пара конденсується на різних ядрах, присутніх в повітрі, утворюючи купчасті хмари. Цим пояснюється характерне купчастим хмарам плоске дно і опухлу форму. Розмір хмари залежить від профілю температури атмосфери і при наявності яких-небудь інверсій.

За сприятливих умов можуть перетворитися на купчасто-дощові хмари.

Різновиди[ред.ред. код]

Купчаста середня хмара (cumulus mediocris)- перша стадія розвитку купчастоподібних хмар. Вона щільна, з чіткими контурами, здіймається в небо куполами і вежами. Верхня її частина іноді здається роздутою й опуклою, нагадуючи кольорову капусту. Вертикальна довжина хмари невелика — приблизно 1000 метрів. В помірних широтах вона вкрай рідко дає опади.

Купчаста потужна хмара (cumulus congestus) Вузькі, витягнуті вежі цієї хмари піднімаються на 3000-4000 метрів і більше над рівнем конденсації. У тропічних районах і навіть у помірних широтах улітку, особливо якщо хмари сформувалися в масах морського повітря, купчаста потужна хмара може дати локалізовані короткочасні сильні опади. Звичайно, потужна купчаста хмара утворюється в процесі розвитку купчастої середньої хмари, що являє її першу стадію, але іноді вона виникає із цілого шару купчастоподібних хмар.

Виникають переважно влітку вдень на висоті 500–1000 м і розвиваються до висоти 2-3 км. Латинська назва — Cumulus.

Особливі різновиди[ред.ред. код]

Пірокумулятивна хмара при виверженні вулкану в Каліфоннії

Пірокумулятивні хмари (Pyrocumulus) — різновид купчастих або купчасто-дощових хмар, який утворюється під час лісових пожеж або вивержень вулканів.

Посилання[ред.ред. код]