Купчасте вилуговування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Схематичне зображення гірської породи (масиву). Ліворуч - до вилуговування, праворуч - після вилуговування.

Купчасте вилуго́вування (рос. кучное выщелачивание, англ. heap leaching; нім. Haufenlaugen n, Haufenlaugung f) — спосіб переробки хімічним чи бактеріальним вилуговуванням попутно видобутих забалансових та бідних балансових крупногрудкуватих руд, добування з яких корисних компонентів звичайними збагачувальними чи гідрометалургійними методами нерентабельне. Купчасте вилуговування - вилуговування перероблюваної руди в її купах - на відміну від вилуговування в чанах - чанове вилуговування.

Купчасте вилуговування міді практикувалося з XVI століття в Угорщині і Німеччині. З середини ХХ століття цей спосіб у промислових масштабах застосовують для вилучення міді, золота і урану.

Купчасте вилуговування уранових руд (U3O8)[ред.ред. код]

Diagram of heap leach recovery for uranium (US NRC)

Процес застосовується з 1963 року у Франції, Іспанії, Мексиці. До кондиційних відносять руди, що містять > 0.02 % урану. До бідних відносять руди із вмістом урану від 0.02 до 0.01 %. Маса купи коливається від 1000 до 16000 т. Крупність матеріалу 0 - 120 (400) мм. Вилуговування проводять сірчаною кислотою при рН 1.6. Основа майданчика і резервуари виконані з полівінілу. Вилуговування триває 7 - 9 місяців. Витрата кислоти 10.5 - 12.5 кг/т і більше. Вилучення урану становить 68 - 80 %.

В Іспанії ведуть роздільне вилуговування багатої (0.07 % U3O8) і бідної (0.07 - 0.02 % U3O8) руд. Обробку ведуть розчином, що містить 28 г/л сірчаної кислоти H2SO4. Уранові розчини екстрагують аніліном 336.

У Мексиці багаті уранові руди (0.28 % U3O8) крупністю до 38 мм вилуговують 45 діб і досягають вилучення 80 - 85 %. Витрата H2SO4 становить 25 кг/т. Вміст U3O8 в продуктивному розчині 7 г/л.

Купчасте вилуговування золота[ред.ред. код]

Купчасте вилуговування золота.

Див. докладніше Ціанування (збагачення корисних копалин)

Купчасте вилуговування золота застосовується при розробці невеликих родовищ, переробці старих відвалів, бідних забалансових руд. Вилуговування ведеться ціанистими розчинами. У руді не повинно бути надлишку тонких фракцій, а також глини, які перешкоджають просоченню розчину. Оптимальною вважається крупність руди до 5 мм.

Вміст золота в початковій руді 0.5 - 10 г/т. Купа повинна бути відносно невеликої місткості - близько 10000 т руди. Основа купи повинна бути заасфальтована або покрита полімерною плівкою.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]