Кура-аракська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поширення куро-аракської культури (сірий фон) і її нащадки, наприклад, Урарту (темний фон)

Куро-аракська культура  або Шенгавітська культура — археологічна культура бронзової доби, представлена в IV — початку III тисячоліття до н. е. (в абсолютних датах — 3400-2000 рр. до н.е) на території Південного Кавказу та прилеглих областей Близького Сходу (Вірменія і північний Іран). Культура зародилася в Передній Азії, а потім поширилася на Кавказ.[1] У південно-західній частині Єревана, на лівому березі річки Раздан / нині піднесений берег Єреванського озера / знаходиться добре досліджений пам'ятник ранньої бронзи — Шенгавітське поселення, від якого і отримала назву культура. Її вивченням з 1936 р займалися археологи Е. Байбуртян, С. Сардарян і А. Симонян.

Просуваючись на північ, вона частково витіснила, частково асимілювала широколиций орлиноносий кроманьйонскій тип, породивши кавкасіонську расу.

Носії культури мешкали в укріплених селищах зі стінами з сирцевої цегли. Будинки в плануванні мали круглу форму. У центрі поселень розташовувалися ями для зберігання зерна. Основні заняття: землеробство і скотарство, металургія, торгівля. Кераміка була прикрашена розписом чорною, червоною фарбами. Мотиви орнаменту — геометричні. Її зразки виявлено на території Сирії та Ізраїлю, на півночі — до Дагестану і Чечні включно. Відома виробництвом зброї та прикрас з бронзи, які теж експортувалися, в тому числі з використанням колісного транспорту — возів та колісниць.

Вважається, що культура була знищена нашестям хуритів. У той же час багато вчених намагаються ототожнити кура-аракську культуру з хурито-урартською спільністю[2].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Вірменія Це незавершена стаття з історії Вірменії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Герб Азербайджану Це незавершена стаття з історії Азербайджану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Грузія Це незавершена стаття з історії Грузії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Кавказ Це незавершена стаття про Кавказ.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.