Кура Окльо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кура Окльо
Estatua de Ñusta Kura Oqllo, Ollantaytambo.jpg
Народилася невідомо
м.Куско
Померла 1539
м. Пампаконак
·страта
Титул койя
Термін 1533–1539 роки
Рід династія Верхнього Куско
Батько Уайна Капак
У шлюбі з Манко Інка Юпанкі
Діти Сайрі Тупак
Тіто Кусі Юпанкі

Кура Окльо (*д/н —1539) — дружина-сестра імператора інків Манко II у 15331539 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з династії Верхнього Куско. Донька Сапа Інки Уайни Капака та наложниці. За час володарювання Уаскара перебувала у Куско, підтримуючи останнього у боротьбі проти Атауальпи. Після перемоги останнього зуміли уникнути страти та втекти з Куско.

Після страти Атауальпи іспанцями 1533 року приєдналася до інків у гірській місцині. Того ж року стала дружиною свого зведеного брата Манко Юпанкі. Її сини — Сайрі Тупак та Тіто Кусі — в подальшому стали володарями інків. У 1536 році підтримала свого брата-чоловіка у боротьбі проти іспанських конкістадорів. Надихала інкських вояків на боротьбу з ворогом. Брала активну участь в облозі Куско.

У 1537–1538 роках відзначилася у битві при Ольянтайтамбо та Онкой, організувавши загін жінок-вояків. Проте у 1539 році під час однієї з битв з іспанцями була схоплена іспанцями, які намагалися змусити її чоловіка здатися в обмін на життя Кура Окльо. Зрештою її було страчено, прив'язавши до дерева та закидавши камінням (за іншою версією — вистрілами з луків).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Busto, J. A. Peru Incaico. Lima, 1976.