Курилик Вільям

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Курилик Вільям
William Kurelek
Портрет Вільяма Курилика. Художня галерея в Ніагара-Фоллс, Канада

Портрет Вільяма Курилика. Художня галерея в Ніагара-Фоллс, Канада
Дата народження 3 березня 1927(1927-03-03)
Місце народження Вітфорд, Альберта, Канада
Дата смерті 3 листопада 1977(1977-11-03) (50 років)
Місце смерті Торонто, Канада
Громадянство Flag of Canada.svg Канада
Alma mater Манітобський університет
Мова творів англійська мова
Рід діяльності художник, письменник
Роки активності: 1950—1977
Magnum opus: «Лабіринт», серія робіт «Страсті Христові»
Нагороди:
Член Ордену Канади
Сайт: kurelek.ca

Уильям Курилик (Курилик Василий Дмитриевич) (*☃☃, Вітфорд, Альберта, Канада☃☃— †☃☃, Торонто)☃☃— українсько-канадський художник і письменник.

Член Об'єднання українських мистців у Канаді, почесний доктор Віндзорського університету.

З біографії[ред.ред. код]

Народився 3 березня 1927 року у Вітфорді (Альберта), дитячі роки минули на батьківській фермі. Родина переїхала спочатку до Манітоби, потім до Онтаріо. Навчався в Художньому коледжі Онтаріо.

Закінчив Манітобський університет зі ступенем бакалавра (1949). Щоб учитися, заробляв миттям машин, працював дроворубом. Навчався в інституті Аленде в Мехіко, потім у Лондоні. Пішки пройшов шлях від Віфлеєма до Єрусалима. У 1960 році повернувся у Канаду, поселився у місті Торонто. Перша виставка його картин відбулася 1960 року в галереї Айзака. Намалював понад 7 тис. картин. У 1970 і 1977 відвідав Україну. Помер 3 листопада 1977 року в Торонто.

Творчий доробок[ред.ред. код]

Своїми творами В. Курилик відкриває північноамериканцям вітчизну своїх батьків — Україну. Широко знана його серія «Піонери», присвячена першопрохідцям Канади, серед яких чимало українців. Чотири картини з цієї серії прикрашають інтер'єр резиденції Генерал-губернатора Канади.

Добре відоме символічне полотно митця «Нуклеарна Мадонна», написане ще в дочорнобильську добу — твір-передбачення, застереження людству. Невипадково полотно після 1986 року набуло іншої назви — «Чорнобильська Мати Божа». Вершинними у творчості В.Курилика є серія «Страсті Христові» та ілюстрації до «Євангеліє».

Під час другого перебування в Україні в рідному селі батька Борівці на Буковині він написав понад сто малюнків та шість картин. Згодом три з цих картин були передані до Національного художнього музею України.

Серед картин В. Курилика є полотно «Дух Шевченка витає над Канадою» — освідчення незрадливої любові митця до України, її видатного сина. Ця картина зберігається у Київському музеї Тараса Шевченка

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Віталій Абліцов «Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті» — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
  • Стебельський Б. Василь Курилик // Західньоканадський збірник / Упоряд. Яр Славутич. — Ч. ІІ. –Едмонтон, 1975. — С. 232—252.
  • Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / Упорядк. В. А. Просалової. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2012. — 516 с.
  • Герегова С. Українство Василя Курилика через призму його мистецької творчості // Питання історії України: Збірник наукових праць. — Чернівці: Технодрук. — 2008. — Т.11, С. 117—122.
  • Ю. Шевельов. З нагоди виставки картин Василя Курилика у Вінніпезі // Сучасність. — 1981. — Ч. 1 (241).-С. 50-52.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.