Курляндський мішок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Курляндський мішок
Kurland-Kessel
Kurland-Brückenkopf
Прибалтійська операція (1944)
Радянсько-німецька війна
Евакуація із Вентспілса. 19 жовтня 1944

Евакуація із Вентспілса. 19 жовтня 1944
Дата: 10 жовтня 1944 — 22 травня 1945
Місце: Латвія (Райхскомісаріат Остланд)
Результат: Патова ситуація з подальшою беззастережною капітуляцією німецьких військ в Курляндії 8 і 9 травня 1945 року.
Сторони
СРСР СРСР Третій Рейх Третій Рейх
Командувачі
Союз Радянських Соціалістичних Республік Говоров Л. О.
Союз Радянських Соціалістичних Республік Баграмян І. Х.
Третій Рейх Фердинанд Шернер
Третій Рейх Лотар Рендуліч
Третій Рейх Карл Гільперт Капітуляція
Військові сили
Союз Радянських Соціалістичних Республік від 429 000 о/с[джерело?] Третій Рейх біля 200 000 о/с[джерело?]
Втрати
30 501 чоловік вбиті та зниклі безвісти, 130 447 поранені 146 000 — військовополонених

Курляндський мішок[1] (рос. Блокада Курляндской группировки войск (блокада Курляндського угруповання військ), нім. Kurland-Kessel (Курляндський мішок)/нім. Kurland-Brückenkopf (Курляндський плацдарм), латис. Kurzemes katls (Курляндський мішок) або Kurzemes cietoksnis (Курляндська фортеця); 10 жовтня 1944 — 22 травня 1945) — патова ситуація для радянських військ та військ Вермахту на Східному фронті Другої світової війни, що склалася восени 1944, коли західна частина Латвії — Курляндський півострів (історично відома як Курляндія) залишалася під окупацією німецьких військ (залишки групи армій «Північ», дедалі переформовані на групу армій «Курляндія»), але вони виявилися затиснуті між двома радянськими фронтами по лінії Тукумс — Лієпая. Це оточення (блокада) не було «мішком» у повному розумінні цього терміну — німецьке угрупування не було повністю ізольовано від основних сил через можливість сполучення морем.

«Мішок» створився внаслідок стрімкого просування рухомих формувань 1-го Прибалтійського фронту генерала армії Баграмяна І. Х. у ході Прибалтійської стратегічної операції, коли 10 жовтня 1944 передові загони 51-ї армії досягли Балтійського моря у Палангі та таким чином відрізали основну частину групи армій «Північ» від головних сил.

Німецькі війська, що опинилися в оточенні, (з 25 січня 1945 — група армій «Курляндія»), залишалася у напівізоляції до капітуляції гітлерівської Німеччини.


Запеклі бої (деякі населені пункти переходили з рук в руки по кілька разів) тривали аж до капітуляції Німеччини 9 травня 1945, але просунути лінію фронту удалося лише на декілька кілометрів углиб. Бойові дії припинилися лише 15 травня 1945, вже після безумовної капітуляції Берліна.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Кінохроніка[ред. | ред. код]