Курляндія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Курляндія
Coat of arms of Kurzeme.svg
Герб Курляндії
Latvija viki.PNG
   Курляндія у складі Латвії

Курляндія (латис. Kurzeme; нім. Kurland; «земля куршів») — історичний регіон у Латвії. Розташований на заході країни.

Назви[ред. | ред. код]

Географія[ред. | ред. код]

Розташована на узбережжі Балтійського моря. У середньовіччі входила до складу Лівонського ордену. У 15611795 роках належала герцогству Курляндії і Семигалії. В нову добу анексована Російською імперією. У новітньому часі стала частиною Латвійської республіки. Найбільше місто — Вентспілс (Віндау).

Курляндія розташована на Заході Латвії. Вона займає територію Вентспільського, Кулдізького, Лієпайського, Салдуського, Талсійського та Тукумського районів. Під Курляндією також розуміють більший край, який охоплює власне Курляндію, а також Семигалію та Селію.

Північно-східний кордон краю проходить по річці Західна Двіна, яка відокремлює його від регіонів Латгалії та Відземе. Північні землі Курляндії омиваються водами Ризької затоки а західні — Балтійським морем. На півдні край межує з Литвою. Курляндія лежить між 55° 45′ й 57° 45′ північної широти і між 21° й 27° східної довготи.

Площа Курляндії становить 27.286 км², з яких 262 км² складають озера. Рельєф переважно рівнинний, з низинами і болотами. Територія покрита густими лісами — ялицями, соснами, березами і дубами. Висота краю над рівнем моря не перевищує 213 м. Єлгавська рівнина ділить Курляндію на дві частини — західну та східну. Перша — родюча і густозаселена, друга — менш родюча і менш заселена.

Курляндією протікає близько сотні річок, з яких лише три є судноплавними — Західна Двіна, Лієлупе та Вента. Вони течуть у північнозахідному напрямку й впадають до Балтійського моря.

Завдяки численним озерам та болотам клімат Курляндії вологий. Дуже частими бувають тумани. Літо прохолодне, а зими — суворі та холодні.

Історія[ред. | ред. код]

Земля куршів — етнографічної частини латвійського народу. Також в Курляндії проживають ліви, давнє фінське населення Латвії до приходу балтів.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]