Курнаков Георгій Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Курнаков Георгій Васильович
Курнаков Георгій Васильович.jpg
1928 рік, Крим
Народження 12 квітня 1887(1887-04-12)
Маріуполь
Смерть 20 жовтня 1977(1977-10-20) (90 років)
  Херсон
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія УРСР
Навчання Київське художнє училище
Діяльність художник
Нагороди Заслужений діяч мистецтв України

Курнаков Георгій Васильович (* 11 квітня (30 березня) 1887 -в ХІХ ст. різниця між т. зв. старим і новим стилем складала 12 днів, тому 11.04, а не 12, Маріуполь — † 20 жовтня 1977, Херсон) — український художник, член Спілки художників УРСР, заслужений діяч мистецтв УРСР — 1967.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походить з бідної родини, коли йому було 5 років, помер батько, мати підробляла пралею. 1892 року родина переїздить в Херсон, звідки родом батько — до бабусі-вчительки. Вчився в народній школі, 1907 року закінчив Херсонську учительську семінарію, першим вчителем малювання вважав викладача семінарії О. Іконнікова. Працював народним вчителем в селі Британи. Продовжив навчання, закінчив 1916-го Київське художнє училище, вчився у О. Мурашка, В. Менка, Ф. Кричевського.

З 1916 року брав участь у виставках Київського товариства художників — «Кільце», згодом — Асоціації художників Червоної України. Керував однією з трьох майстерень «Пролетарської художньої студії», іншими керували Д. П. Бунцельман та О. Шовкуненко.

З 1919 року викладав у Херсонській учительській семінарії, працював керівником майстерні живопису та малювання в робітничій мистецькій студії, був інструктором художньо-декоративної справи у відділі народної освіти.

Малював на заґрунтованому картоні, 1924 року починає спроби живопису на картоні «пастозними мазками». На 1920-1930-ті роки припадає період піднесення його творчої діяльності. В ті часи товаришував з художником Леонідом Брюннером. Творив в Алушті, Ялті, любив працювати у Старому Криму, серед робіт того часу — «Вуличка в Гурзуфі», «Вуличка в Старому Криму», «Старий Крим».

В часі нацистсткої окупації залишився в Херсоні, робив замальовки зруйнованих пам'яток архітектури.

З 1956 року — в складі Спілки художників України, 1967 йому присвоєне звання заслуженого діяч мистецтв УРСР.

Протягом майже 60 років змальовував милу йому Херсонщину. Завдяки його старанням у Херсоні місті була створена пейзажна школа самодіяльних художників «Дніпровська палітра».

Все життя збирав бібліотеку з питань мистецтва, зібрав колекцію робіт відомих художників минулих років і своїх сучасників, екслібриси. Колекцію, свої твори, та бібліотеку заповів Херсону. В повоєнні часи товаришував з художником Віктором Трапенком.

На будинку по вулиці Ушакова, де жив останні роки Курнаков, містяни встановили меморіальну дошку, в Херсонському художньому музеї ім. О. Шовкуненка відкрито окрему залу, в якій постійно експонуються його роботи. Віршовані рядки Курнакову присвятив херсонський поет Марк Боянжу.

В рік 100-річчя з дня народження художника видано каталог, присвячений його творчості.

Джерела[ред. | ред. код]