Курок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Курок старовинного пістоля із затиснутим кременем
Курок револьвера Colt Single Action Army на запобіжному зводі
Курок розібраного пістолета ТТ (між бойовою пружиною й рамкою)
Курок фотоаппарата «Кристал»

Куро́к (від пол. kurek, буквально — «півник», калька з нім. Hahn)[1] — деталь ударно-спускового механізму у вогнепальній зброї, призначена для розбивання капсуля й здійснення пострілу.

Курок найчастіше являє собою молоточок, що після спуску з бойового зводу повертається під дією бойової пружини й заподіює удар по капсулеві (безпосередньо або через ударник). Якщо курок безпосередньо вдаряє по капсулю (наприклад, на револьверах), то його передня частина, призначена для завдання удару, називається бойком.

У застарілих системах зброї роль курка дещо інша.

Розрізняють відкрите і приховане розташування курка в зброї. Перше трапляється на старовинних замках (ґнотових, ударно-кременевих, пістонних), револьверах, деяких самозарядних пістолетах і гвинтівках. Відкритий курок зазвичай має на тильній частині виступ (головку, спицю), яка дозволяє звести курок пальцем. У деяких зразках зброї, наприклад, у гвинтівці Мосіна, курком називається потовщення на задній частині ударника з захватом для пальців. У безкуркових конструкціях замість курка присутній ударник.

Інші значення

[ред. | ред. код]

Курок і спусковий гачок

[ред. | ред. код]

Словом «курок» у побутовому мовленні часто неправильно називають спусковий гачок, при натисканні на який ударно-спусковий механізм призводиться в дію. Можна почути вислів «натиснув на курок», хоча це помилково, правильними є вирази: «звести курок», «спустити курок» — вони належать до основного значення цього слова.

У фотоапараті

[ред. | ред. код]

Також курком називається схожий за формою важіль, наприклад важіль зводу затвора в фотоапараті.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.

Література

[ред. | ред. код]
  • Материальная часть стрелкового оружия. Под ред. А. А. Благонравова. М.: Оборонгиз НКАП, 1945.
  • А. Б. Жук. Энциклопедия стрелкового оружия. М.: Воениздат, 1998.