Куропатки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Куропа́тки (лат. PerdixPerdix) — рід підродини куріпчині (лат. PerdicinaePerdicinae), сімейства фазанових. Являються об'єктом спортивного і промислового полювання. До роду відносяться три види.

Походження та еволюція[ред. | ред. код]

По викопних залишках відомі два доісторичні вида - P. palaeoperdix і P. margaritae. P. palaeoperdix був поширений по всій Південній Європі в ранньому і пізньому плейстоцені і становив важливу частину раціону кроманьйонців і неандертальців . Філогенетичне положення цього виду та сірої куріпки недостатньо ясно - сучасні дослідники частіше розглядають P. palaeoperdix як предка сучасної P. perdix. P. margaritae відома з пізнього пліоцену Забайкалля і Північної Монголії.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Представники роду є куріпки середньої величини . Дзьоб і ноги темного кольору. Верхня частина оперення ряба, коричневого кольору, боки і хвіст руді. Шпори на ногах відсутні. Статеві відмінності зводяться лише до того, що самки пофарбовані блідіше.

Поширення[ред. | ред. код]

Живуть в помірному кліматичному поясі в Євразії . Один вид, сіра куріпка, інтродукований в США і Канаді .

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Є осілими птахами, живуть у відкритій місцевості. Харчуються різноманітними насінням, іноді комахами . Гнізда влаштовують на землі в вигляді вистелених заглиблень, розташованих в затишних місцях.

Ступінь загрози існуванню[ред. | ред. код]

Тибетська куріпка (Perdix hodgsoniae) [1]

Жоден з видів роду не перебуває під загрозою зникнення, але два найбільш поширених виду сильно постраждали від мисливського промислу. Навколишнє середовище сірої куріпки погіршується через розвиток сільського господарства, і її ареал сильно скоротився; один з підвидів сірої куріпки (Perdix perdix italica) вважається вимерлим близько 1990 року . Охоронний статус центральноазіатської куріпки найбільш стабільний, оскільки її ареал великий і включає важкодоступні місця Тибетського плато .

Класифікація[ред. | ред. код]

Цей рід поділяється на три види:

Сіра і бородата куріпки споріднені один одному і зовні схожі, внаслідок чого іноді їх зараховують до одного надвиду. Тибетська куріпка має відмінне чорно-біле забарвлення лицьової частини, чорні смужки на грудях і 16 рульових пір'я на відміну від 18 у двох інших видів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Рисунок, выполненный английским орнитологом Джоном Гульдом; 18041881).

література[ред. | ред. код]

  • Курочкін О. М. Птахи центральної Азії в пліоцені // Тр. совм. Радянсько-Монг. палеонт. експедитора. 1985. Вип. 26. С. 1-119.

Посилання[ред. | ред. код]