Курська (станція метро, Арбатсько-Покровська лінія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 55°45′33″ пн. ш. 37°39′39″ сх. д. / 55.75917° пн. ш. 37.66083° сх. д. / 55.75917; 37.66083

Курська
Арбатсько-Покровська лінія
KurskayaAPL-mm.jpg
Загальні дані
Тип Пілонна трисклепінна глибокого закладення
Глибина закладення 30,7 м
Кількість 1
Тип Острівна
Форма Пряма
Дата відкриття 13 березня 1938 року
Архітектор(и) Л. М. Поляков
Інженер(и)-конструктор(и) М. М. Комаров, Г. І. Кібардін
Пересадка на Moskwa Metro Line 1.svg Бібліотека ім. Леніна,
Moskwa Metro Line 4.svg Чкалівська
Виходи до Площа Курського вокзалу, вулиця Земляний Вал
Час відкриття 5.30
Час закриття 1.00
Код станції 046, Ку
Арбатсько-Покровська лінія
Щолківська
Першотравнева
Ізмайлівська
Першотравнева
ТЧ-3 «Ізмайлово»
Партизанська
Семенівська
Електрозаводська
Бауманська
Курська 
СЗГ до ЗЛ
Хмельницька
     
Площа Революції
СЗГ до ФЛ
Арбатська
Смоленська
Київська
Парк Перемоги
Слов'янський бульвар
Кунцевська
СЗГ до ФЛ
Молодіжна
Крилатське
Троїце-Ликово
Строгіно
М'якініно
Волоколамська
Митіно
Оборотні тупики
П'ятницьке шосе
ТЧ-16 «Митіно»
Рождествено

«Курська» — станція Арбатсько-Покровської лінії Московського метрополітену. Розташована під вулицею Земляний Вал між станціями «Бауманська» і «Площа Революції». Знаходиться на території Басманного району Центрального адміністративного округу Москви.

Відкрита 13 березня 1938 у складі ділянки «Вулиця Комінтерну» (нині «Олександрівський сад») -«Курська»(друга черга будівництва). Назву отримала по Курському вокзалу, поблизу якого розташована. Станція має пересадки на однойменну станцію Кільцевої лінії і станцію «Чкалівська» Люблінсько-Дмитрівської лінії.

Технічна характеристика[ред.ред. код]

Конструкція станції — пілонна трисклепінна глибокого закладення (глибина закладення — 30,7 м). Споруджена за типовим проектом. Діаметр центрального залу 9,5 м, бокових залів — 8,5 м.

Історія[ред.ред. код]

Історія проектування станції «Курська» пов'язана з історією проектування Покровського радіуса Московського метрополітену, який мав починатися біля бібліотеки імені Леніна і закінчуватися в Ізмайлово. Перший проект Покровського радіусу з'явився в 1932. Біля Курського вокзалу передбачалося побудувати станцію. У генеральному плані реконструкції Москви 1935 було остаточно затверджено розташування майбутньої станції метро «Курська». У первинному проекті станція називалася «Курський вокзал»[1].

Будівництво метро «Курська» здійснювалося закритим способом. Розташування станції в плані було обумовлено вимогами найраціональнішого обслуговування пасажирів Курського вокзалу і подальшого напрямку траси Покровського радіуса до Спартаківської площі з обходом Московського газового заводу[2]. Крім того, відсутність остаточного проекту планованої реконструкції Курського вокзалу змусило проектувальників розташувати станцію діагонально по відношенню до площі Курського вокзалу[2]. Передбачалося два виходи: на місці будівлі багажного відділення Курського вокзалу (зі східного торця) і в одному з житлових будинків на Садовій вулиці (із західного торця)[2]. Але проект західного виходу не був здійснений. Станція була відкрита 13 березня 1938 у складі ділянки «Вулиця Комінтерну»-«Курська» другої черги Московського метрополітену[3].

Під час Великої Вітчизняної війни станція «Курська» служила бомбосховищем, як і інші станції московського метро[4]. На станції був розміщений філіал Державної публічної історичної бібліотеки[5][6]. У 1950 було відкрито перехід на станцію «Курська» Кільцевої лінії[3], а також ще один вихід в наземний вестибюль. У 1996 відкрився перехід з західного торця на станцію «Чкалівська» Люблінської лінії[3]. У 1997 і 2000 роках на станції були встановлені нові ескалатори[7].

Вестибулі і пересадки[ред.ред. код]

Станція має один підземний вестибюль (загальний зі станцією Кільцевої лінії), в який можна вийти з східного торця. Центральний зал з'єднується з проміжним вестибюлем трьома ескалаторами типу ЕТ-3М, встановленими у 2000 році[7].

Перехід на Кільцеву лінію, відкрито в 1950 році, знаходиться в центрі залу. Там перехідна камера зі сходами на спуск і на підйом. Далі довгий коридор виводить до містка над платформою в сторону «Таганської» і сходах в центрі залу «Курської-кільцевої»[8].

Перехід на Люблінську лінію — у західному торці через прибудову, що подовжує центральний зал, по короткому ескалаторному тунелю і короткому переходу з арками в аванзал «Чкалівської»[8]. Прибудова, що подовжує центральний зал, була побудована спеціально для переходу через раніше глухий західний торець станції в 1996 році[3].

Колійний розвиток[ред.ред. код]

Колійний розвиток станції Курська

Станція була кінцевою на Арбатсько-Покровській лінії до 1944. За станцією розташовується пошерсний з'їзд, яким обертали потяги до продовження лінії на схід, і зараз використовується для обороту при нештатних ситуаціях, а також для службових перевезень[9]. На станції 2 стрілочних переводи.

Архітектура і оздоблення[ред.ред. код]

Вестибуль[ред.ред. код]

Проміжний вестибуль — велике кубічне приміщення, з якого в одну сторону широкий прохід виводить в круглий колонний вестибуль. У центрі нього стоїть потужна, кругла, колона що розвивається вгору. База цієї колони як би заглиблена в підлогу, а поглиблення обведено по колу невеликим гранітним бортиком[10]. Поверхня колони покрита ліпниною рослинних мотивів. На ній також розміщені невеликі ліпні медальйони з сільськими сценками[10]. Стеля залу спирається на стовп, а також на два кільця колон. Ці колони — круглі, каннеліровані, оздоблені сургучно-червоним мармуром, і квадратні — світло-кремовим мармуром. Стіни залу оздоблені рожевим і жовтуватим мармуром Газганського родовища[10].

До круглого залу через перехідну камеру примикає касовий зал. Круглий зал відділяється від касового чотирма пілонами, овальними в плані і розташованими довгою віссю. Між ними — лінія турнікетів. Касовий зал являє собою прямокутне приміщення, плоску стелю якого підтримують крім пілонів циліндричні колони[11]. Зал оздоблено в темних тонах. Стіни, пілони і колони оздоблені чорним з білими прожилками мармуром родовища давалу. Підлога оздоблена плитами чорного габро і темно-сірого граніту. У касовий зал ведуть три сходи, розташовані по його довгій стороні, навпроти пілонів і турнікетів[11]. В середині знаходиться широкі сходи, що ведуть в зал очікування Курського вокзалу і в коридор під усіма залізничними коліями до Нижнього Сусального провулку. Стіни сходової камери оздоблені білим мармуром.

В іншому виході з проміжного вестибуля — довгий з поворотом коридор до міжповерхових ескалаторів типу ЕТ-5М, встановлених в 1997 році[7], які виводять в наземний касовий вестибюль на першому поверсі житлового будинку на площі Курського вокзалу[12].

Станція[ред.ред. код]

Оздоблення станції, вестибулів і переходів присвячено сільському господарству. Склепіння станції спирається на два ряди потужних пілонів, оздоблених сірим з білими прожилками мармуром Уфалейського родовища[12]. Круглі отвори на пілонах оздоблені декоративними решітками з позолоченого металу з зображенням колосків і з укріпленими на них світильниками. Крім того, зал освітлюється люстрами-тарілками. Стеля станції прикрашений рельєфним орнаментом з ліпними вставками[13]. Підлога в центральному залі викладена сірим гранітом, в бічних залах — тим же гранітом з геометричними вставками чорного діабазу і червоного граніту[12]. Колійні стіни покриті зверху білою керамічною плиткою, а знизу — чорним мармуром[9].

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Проектирование и первые очереди строительства. metro.molot.ru. Архів оригіналу за 2011-08-14. Процитовано 11 марта 2011. 
 2. а б в Вторая очередь Московского метрополитена. Журнал «Строительство Москвы». 1935 год. Процитовано 14 марта 2011. 
 3. а б в г Курская. Арбатско-Покровская линия. Официальный сайт Московского метрополитена. Архів оригіналу за 2012-06-25. Процитовано 14 мая 2012. 
 4. Москва цвета солдатской шинели. his.1september.ru. Архів оригіналу за 2012-01-25. Процитовано 8 января 2011. 
 5. Конкурс «История Московского метрополитена». Итоги четвертого тура. Официальный сайт Московского метрополитена. Архів оригіналу за 2011-08-22. Процитовано 18 марта 2011. 
 6. {{{Заголовок}}}.
 7. а б в Основные характеристики эскалаторов. Официальный сайт Московского метрополитена. Архів оригіналу за 2011-08-22. Процитовано 2012-02-06. 
 8. а б Наумов, 2010, с. 195
 9. а б Чередниченко, 2010, с. 320
 10. а б в Наумов, 2010, с. 271
 11. а б Наумов, 2010, с. 272
 12. а б в Наумов, 2010, с. 196
 13. Арбатско-Покровская линия. Станция «Курская». news.metro.ru. Архів оригіналу за 2012-06-25. Процитовано 2011-10-18.